Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetBehu.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více odbornějších článků o tréninku, regeneraci nebo výživě nebo aktualizovat termínovku 1000 závodů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy na závody a běžecké a sportovní vybavení, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní běhy a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetBehu.cz
Pražský mezinárodní maraton slibuje opět výtečnou podívanou
4. 5. 2016
Jiří Mašek
Tradičně v květnu, a letos již po dvaadvacáté, se v neděli 8. května sejdou v Praze prakticky nejlepší maratonci celého světa, aby se opět po roce utkali v ulicích historické Prahy o vítězství na nejdelší vytrvalecké trati.
Na 10 300 běžců a běžkyň z 93 zemí celého světa vystartuje ze Staroměstského náměstí přes Karlův most, dále po obou březích řeky Vltavy, aby nakonec dorazili do cíle zpět na Staroměstské náměstí. Volkswagen Maraton Praha je časem 2:05:39 hodin nejrychlejším květnovým maratonem všech dob. Dá se tedy očekávat, že i letos bude k vidění opět kvalitní čas.
Favority hledejte z řad afrických elitních běžců a běžkyň
Tak jako každý rok, i letošní startovní pole se hemží těmi nejlepšími závodníky a závodnicemi z celého světa včetně domácích elitních atletů. Ti mají o motivaci navíc. Někteří z nich se pokusí zdolat limit na letošní olympijské hry v Riu. Takže o tuto skutečnost bude závod zajímavější a navíc i pro diváky atraktivnější a o důvod více, proč na závod přijít.
Čtěte také: Redaktor SvetBehu.cz Jiří Mašek se na Pražském maratonu pokusí zaběhnout osobní rekord. Přečtěte si více o jeho přípravě.
Letošní výčet elitních atletů je jako pokaždé velmi atraktivní. Nebude chybět obhájce loňského prvenství Felix Kipchirchir Kandie z Keni, kterému určitě nejvíce budou konkurovat jeho krajané Eliud Kiptanui a Eric Ndima. Ten je navíc nejmladším běžcem ze startovního pole mezi absolutní elitou. O vítězství budou usilovat i další keňští vytrvalci například Gilbert Kipruto Kirwa, Peter Cheruiyot Kirui či Samuel Kiplimo Kosgei. Možným černým koněm může být Patrik Kipyegon Tereb, který v Praze triumfoval v roce 2014.
Fotografie z Pražského maratonu zdarma pro všechyn závodníky!
Pokud také poběžíte Pražský maraton, nezapomeňte se v neděli těšit na fotografie, které pro vás připravíme v sekci „fotografie ze závodů„. Budou zdarma ke stažení a volnému použití pro závodníky. 🙂
Největší favoritkou ženského závodu je asi Biruktayit Eshetu z Etiopie. Žena, která dlouhodobě trénuje a závodí v USA a jejíž osobní rekord v maratonu z Houstonu je 2:23:51 hodin. Do České republiky přijíždí poprvé a právě proto se bude chtít pražským divákům ukázat v tom nejlepším světle. Asi nejvíce na ni bude útočit její krajanka Marta Lema, která již letos v lednu dokázala běžet maraton v čase 2:24:32 hodin, což ji řadí mezi žhavé kandidátky na vítězství.
Nelze opomenout ani další keňské či etiopské závodnice. Překvapit může i nejrychlejší Evropanka ve startovním poli Olena Shurkhnová z Ukrajiny. Její osobní rekord 2:23:32 hodin z roku 2012 ji dává naději bojovat o přední umístění.
Pro české závodníky je největší motivací olympiáda
Z českých závodníků bude asi největší pozornost upřena na dvojici Jan Kreisinger a Jiří Homoláč. Prvně jmenovaný má již s touto výzvou zkušenosti, neboť v roce 2012 právě na pražském maratonu splnil limit pro OH v Londýně, kde nás poté reprezentoval. A právě zkušenosti mohou v tomto závodu hrát obrovskou roli.
Oba svorně touží pokořit A limit (2:15 hodin) a v létě se těšit na olympiádu do Ria. Zvláště pro Jirku Homoláče je to velká výzva, navíc po skvělém výkonu a čase, který předvedl začátkem dubna na Pražském půlmaratonu.
Nedávno, na maratonu v Hamburku, neúspěšně atakoval A limit a zaostal za ním jen o dvě minuty, přesto doběhl v osobním rekordu. Na svém facebookovém profilu pak dodal: „Po neúspěšném útoku na olympijský limit jsem pár dní přemýšlel, jestli to znovu zkusím v Praze. Rozhodl jsem se, že to tak snadno nevzdám a budu bojovat! Mohl jsem doma fňukat a říkat si, že to je jen sport. Ale to není můj styl.“
Vítek Pavlišta, další z favoritů, bohužel kvůli problémům s Achillovkami startovat nebude.
Na startu se postaví netradičně také Zbyněk Cypra, kterého známe především z dlouhých horských závodů. Pro ilustraci se stal vítězem loňským vítězem Beskydské sedmičky.
Pokus o zdolání limitu na OH ohlásila i Eva Vrabcová Nývltová
Také české vytrvalkyně bude zajímavé sledovat. Eva Vrabcová Nývltová se jisto jistě pokusí o zdolání limitu (2:35 hodin) na olympiádu. Ostatně to již delší dobu avizuje a přípravu podřizuje právě tomuto cíli. Dokonce vynechá příští zimní sezónu a plně se věnuje atletice. Maraton dosud nikdy neběžela, přesto odhodlání má veliké, jak sama popsala: „Na ten pražský už se moc těším. Nemůžu ani dospat. Ale mám i respekt. Jen když to doběhnu, tak si splním sen.“ Dočkáme se splnění limitu právě v Praze?
Ani Ivana Sekyrová rozhodně nesložila zbraně a i ona bude chtít na olympiádu zvláště proto, že už jednou tuto výbornou atmosféru zažila. Útok na limit ohlásila i další česká vytrvalkyně Monika Preibischová. Sice je ve stínu úspěšnějších kolegyň, ale o to více může překvapit.
V rámci Pražského maratonu se koná také tzv. Rodinný minimaroton, který je určen pro rodiny s dětmi. Jeho trasa začínám na Náměstí republiky a končí na Staroměstkém náměstí, čímž je velmi atraktivní a umožní tak i těm nejmenším zažít atmosféru velkého závodu.
Čeká se tradiční skvělá atmosféra
Rozhodně se dá očekávat velmi kvalitní závod. V ulicích nádherné Prahy a jako tradičně i s výbornou diváckou kulisou, která jistě přispěje k dosažení co nejlepších časů. Závodníci na Praze oceňují zvláště skvělou atmosféru, která je po celé délce závodní trati, a to je nutí nevypustit jediný metr či vteřinku ze svého úsilí. Díky tomu, se pak na konci mnozí z nich radují z osobních rekordů, což určitě bude i při letošním dvaadvacátém ročníku.
Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.