Nepříjemná bolest v oblasti paty, která se objeví a stejně rychle na čas zmizí. Jisté je, že se dříve nebo později vrátí s vyšší intenzitou a kratšími intervaly při odeznění. Dokonce může vést až ke vzniku patní ostruhy. Plantární fasciitida už doběhla spoustu běžců. Co dělat, aby nedoběhla vás?
Jak vzniká plantární fasciitida
Plantární fasciitida neboli zánět povázky je bolestivý stav, který vzniká vlivem přetížení plantární fascie. Jde o vazivovou tkáň zespodu chodidla, která se na jedné straně upíná k patní kosti a na straně druhé se rozděluje na pět částí, z nichž se každá upíná k jednomu z prstů na noze.
Vlivem přetížení nejčastěji v oblasti patního úponu vzniká zánět. Ten se projevuje onou palčivou bolestí, při které raději nechcete ani došlápnout. Bolest může od paty procházet celým chodidlem. Zpravidla můžete zpočátku bolest pocítit po ránu, poté po zátěži a v pozdější fázi i při zátěži nebo v klidovém stavu. Může se stát, že bolest na nějakou dobu odezní, ale následně se vrací v kratších intervalech.
Při neléčení plantární fasciitidy může dojít až ke vzniku patní ostruhy. Jedná se o kostní výrůstky v oblasti paty, které vznikají kalcifikací v místě zánětu.
Koho plantární fasciitida nejčastěji doběhne?
Plantární fasciitida si své oběti nevybírá náhodně. Její hlavní příčinou je výše zmíněné pravidelné přetěžování plantární fascie. Záměrně zmiňujeme pravidelné přetěžování, abyste neměli obavy, že se dostaví, když se jednou hecnete a místo půlmaratonu uběhnete rovnou maraton. Plantární fasciitida je především důsledkem:
- příliš častého a intenzivního běhání bez dostatečné regenerace
- špatné techniky běhu (například i v důsledku nedoléčeného zranění)
- nošení nevhodného typu obuvi pro daný povrch (barefoot pro běh na asfaltu apod.)
- plochonoží
Plantární fasciitida netýká pouze běžců, ale může potkat kohokoliv jiného. Přetížení chodidel může být například i důsledkem nadváhy, těhotenství, špatného stereotypu chůze, nesprávného držení těla, jednotvárné práce ve stoji, skokového zvýšení fyzické aktivity nebo například nošení nevhodné obuvi pro daný účel.
Jak plantární fasciitidě předejít
Co byste měli dělat, aby vás plantární fasciitida nedoběhla? Jednoduše řečeno vyvarovat se výše zmíněným bodům. Běháte-li pravidelně, myslete kromě překonávání osobních rekordů i na dostatečnou regeneraci nejen nohou, ale i celého těla. Regeneraci můžete podpořit třeba Adjustačními ponožkami, které nejsou určeny pro chůzi, ale právě pro nošení při odpočinku či během spánku. Protáhnou a prokrví vám prsty i svaly na chodidle, díky čemuž pocítíte příjemnou úlevu. V podstatě simulují aktivní protahování chodidel a prstů na nohou. Rovněž můžete i v rámci celkové prevence a pro správné fungování svého pohybového aparátu pravidelně navštěvovat fyzioterapii. Tam vám mohou pomoci i se správnou technikou běhu..
Dbejte také na výběr vhodné běžecké obuvi (i její správné velikosti) vzhledem k povrchu, na kterém nejčastěji běháte. V neposlední řadě pokud možno příliš neběhejte s nedoléčenými zdravotními komplikacemi, ať už jde o zranění nebo například plochonoží.
Co dělat, když vás plantární fasciitida doběhne
Nejspíš to budete číst neradi, ale na plantární fasciitidu platí v první řadě klid, a to na pár dní, ideálně týdnů v závislosti na stavu vašich chodidel. Pro ústup bolesti a zánětu doporučujeme bolestivé místo chladit, případně mazat některou z analgetických mastí. Jakmile bolesti odezní, můžete přejít k aktivní terapii či rehabilitaci, do které řadíme například mobilizační cviky, aktivní protahování a posilování svalů na chodidlech, případně využívání vybraných ortopedických pomůcek. V každém případě doporučujeme léčbu konzultovat se svým lékařem nebo alespoň fyzioterapeutem.