Zdolat 100 km za 24 hodin. Takovouto výzvu přijaly desítky lezúňú a plazúňú, jak se mimo jiné říká účastníkům Špacíru. Tento pro někoho bláznivý závod se koná v Beskydech už přes dvacet let a letos mezi účastníky nechyběli ani (použijme další charakteristické oslovení pro tuto akci) špacírnice Petra Popová z České Lípy a špacírník Adam Galdia ze Smolkova u Opavy.
„Zúčastnit se Špacíru byl nápad Adama,“ říká Petra a hned dodává: „A vlastně mě nemusel vůbec přemlouvat.“ Adam přitakává s úsměvem: „Jen jsem to navrhl a ona mi skočila na háček.“
Po závodě sice Petra napsala na svůj facebook: „Děkuju Áďo, že jsi nás do toho uvrtal :-D. Nevím teda, jestli jsi se mě chtěl zbavit a nebo zjistit, co všechno vydržím ;-).“ Jak napovídají smajlíky, bylo to myšleno s humorem, což dokládají slova obou, když na otázku: S odstupem času už si říkáte, že byste zase mohli něco podobného zažít, byla jejich odpověď jednoznačná: Určitě!
Letos už po dvacáté třetí
Letos byl 23. ročník Špacíru a start se tradičně konal ve Vsetíně. Dále se šlo přes kopce jako např. Tanečnici, Soláň, Velký Javorník, Filku a zpět do Vsetína. Tohoto extrémního závodu (závodu, kdy člověk bojoval ne se soupeři, ale sám se sebou, s počasím či s únavou) se zúčastnilo 230 odvážlivců. V časovém limitu jich do cíle dorazilo 67. Nejrychlejším mužem byl Milan Hauer, mezi ženami si prvenství vyběhala a vychodila Daniela Cehlárová.
Krize
Ale vraťme se k Petře Popové a Adamu Galdiaovi. Protože oba už dlouhodobě sportují, nijak velkou přípravu nedělali. „Spíš jsme řešili věci jako je doprava, vybavení a v neposlední řadě stravu,“ podotýká Petra, která se živí jako státní zaměstnanec. „Základem pro nás bylo mít sebou dostatek tekutin a jídlo, co už máme odzkoušené. Takže pečivo, banány (ty nesmí chybět) a nějaké proteinové nebo čoko tyčinky,“ vypočítává Adam. Ale i zkušeným sportovcům, jakým Petra s Adamem jsou, se krize nevyhnuly. „U mě krize nastala asi kolem 80.km, když už jsem měla puchýře nejen na nohou, ale i na rukou. Posledních 20 km už to byl opravdu boj o přežití,“ vzpomíná na nepříjemnosti sympatická běžkyně. I její parťák přiznává, že zažíval krušnější chvíle. „Na 50.km mi tak trochu vypověděla hlava a pak asi na 90.km při posledním výstupu na Filku. Totální stěna, nevidno konce.“
Necelá třetina v cíli
Přesto dokázali dojít (doběhnout) do cíle. „Myslím, že jsme skončili kolem 15. místa,“ podotýká Petra, ale sama ví, že celkové pořadí není úplně důležité. První i třicátý, čtyřicátý člověk, co to došel, zaslouží velké uznání. Bohužel ne všem se to podařilo. Z 230 lidí jich do cíle dorazilo v limitu 24 hodin, jak už bylo zmíněno, necelých sedmdesát účastníků „Hlavně díky nepříznivému počasí. Trasa byla extrémně náročná a k tomu i nemalé převýšení. A také tam bylo nespočet zranění,“ vyjmenovává Adam důvody těch, co vzdali.„Pršelo, byla mlha a toho bláta, tedy spíše jílu, co bylo téměř po celé trati. Takže to klouzalo a lepilo. Už od začátku jsme měli mokro v botách. Tolik bláta jsem snad v životě na sobě neměla. Mně jak bláto nevadí, tak ke konci už se mi z něho chtělo zvracet,“ přidává Petra k dobru nelehké podmínky závodu.