Patrik Vébr: Na svůj první maraton se moc těším

Patrik Vébr: Na svůj první maraton se moc těším

V sobotu zvítězil na Pražském půlmaratonu a obhájil své vítězství z loňska, kdy Jiřímu Homoláčovi, který byl stejně jako letos druhý, nadělil pouhou vteřinu. Letos byl náskok vyšší, ale Patrik s výsledným časem příliš spokojený není, protože mu teplé počasí nedovolilo pořádně se rozběhnout. Své kvality se však chystá ukázat na Pražském maratonu, který pro něj bude maratonskou premiérou. Jak probíhá příprava pod vedením Honzy Pernici, jak natrénoval přes zimu v Keni a lákají ho běhy do vrchu?

Patriku, ještě jednou velká gratulace k sobotnímu vítězství. Jak závod pro Tebe probíhal a kdy sis začal věřit, že vítězství z loňského roku obhájíš?

Moc děkuji, velice si vážím vítězství mezi českými běžci, avšak s výsledným časem nejsem spokojený. Závod byl letos kvůli teplotním podmínkám opravdu náročný a po celou dobu jsem se do toho tzv. nemohl dostat. V to, že bych mohl zopakovat loňské vítězství, jsem věřil již od startu. Největší souboj jsme svedli opět s Jirkou Homoláčem, od kterého jsem se odpoutal zhruba na 14. km, a v ten moment jsem začal tušit, že by to mohlo dopadnout.

Počasí bylo na tuto roční dobu skutečně nezvykle teplé, což cílové časy určitě ovlivnilo. Jak ses s těmi podmínkami vyrovnal?

Jednoznačně jsem měl alespoň nějakou výhodu díky tomu, že jsem se vrátil ze soustředění z Keni, kde panovaly rovněž vyšší teploty. Ovšem trénink a závod je něco jiného a nepochybně by se běželo mnohem lépe a rychleji, když by byly teploty například okolo 10 stupňů.

Chystáš se o víkendu na MČR v půlmaratonu do Pardubic? A pokud ano, jak zvládne tělo zregenerovat mezi těmito dvěma závody a jak správně vyladit na víkend?

Tento dvojboj vynechám. Dám přednost tréninku a připravím se na svůj maratonský debut. Jinak věřím, že by to tělo zvládlo. V týdnu mezi závody bych dal ale velký prostor pro regeneraci a klusy maximálně doplnil o nějaké volnější rovinky. Určitě bych se ale již nepouštěl do nějakých delších intervalů.

Jak jsi zmínil, letos se chystáš na svůj první maraton. Jak probíhá příprava a jak moc se liší od té půlmaratonské, co se týče času stráveného na tréninku, intenzity, naběhaného objemu?

Je to pro mě velká neznámá. Trénink je trochu víc objemový, běhám více dlouhých běhů, ale zase se lehce ubrala intenzita. Musím říct, že i přesto, že je tento trénink časově náročnější, velice mě baví a moc se na závod těším.

V zimě jste s přítelkyní Karolínou strávili nějaký čas v Keni, jak příprava probíhala, kolik jste tam strávili času a v čem je podle Tebe trénink v Keni specifický?

Vše šlo podle plánu, odběhali jsme spoustu kvalitních kilometrů a udělali tak skvělý základ pro nadcházející sezónu. Já tam byl přesně 60 dní a Kája kvůli škole zhruba polovinu. Hlavním benefitem je trénování ve vysoké nadmořské výšce (2 350 m n.m.), díky čemuž se v těle zvyšuje hemoglobin a člověk z toho pak zpět v nížině profituje.

Již nějaký čas trénuješ pod vedením Honzy Pernici, nyní k němu přestoupila i Tvá přítelkyně. Vídáte se na trénincích, nebo Tě trénuje spíš na dálku? A jak probíhala spolupráce, když jsi byl v Keni?

S Perňou se vídáme na trénincích většinou jednou týdně. Myslím si, že pokud se člověk dostatečně zná, umí svému tělu naslouchat a následně tyto poznatky a pocity předat trenérovi, není s tréninkem na dálku problém. Ostatně týdně máme tolik tréninkových jednotek, že prakticky ani není možné, aby trenér byl vždy a všude přítomen. V Keni to tedy probíhalo tak, že nám s Kájou Perňa psal trénink vždy na jeden týden a často jsme spolu konzultovali pocity, ať už ohledně aklimatizace, stravy, únavy či čehokoliv jiného.

Pocházíš z České Třebové, v jejímž okolí „vyrostlo“ spoustu úspěšných běžců, hlavně vrchařů. Nelákalo Tě někdy věnovat se běhům do vrchu nebo trailovým závodům?

Uf, to opravdu ne 😊 Běhy v přírodě mám rád, ale pouze v rámci tréninku. Párkrát jsem si nějaký závod do vrchu vyzkoušel a velice jsem se protrápil.

Jaké máš další cíle na tuto sezonu? A myslíš, že zůstaneš spíš u kratších distancí, nebo se zaměříš na maratonské tratě?

Zatím jsme o tom s Perňou moc nepřemýšleli, hlavní je teď výkon na maratonu a podle toho se bude sezóna odvíjet dál. Jeden z hlavních cílů ovšem určitě bude posunutí osobních rekordů na tratích 5 000 m a 10 km.

Foto: RunCzech a archiv Patrika Vébra

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: