Tentokrát jsme si pro vás připravili rozhovor s Radkem Smetákem, jednatelem firmy Svorto, která v Česku zastupuje mimo jiné sportovní vložky Sidas. Přečtěte si, jak se jim daří starat se o chodidla cyklistů, lyžařů a v neposlední řadě běžců.
Vložky Sidas jsou pro řadu běžců velká neznámá. Můžete nám je prosím trochu představit, jakou cestu jste od začátku prošli a na které sporty se specializujete?
Sortiment vložek firmy SIDAS je široký, začínající řadou UNIVERSAL, která je vhodná pro všechny typy sportů a všechny typy chodidla, dále pak řadou 3FEET, kde se vložky rozdělují dle výšky podélné klenby, nízká střední a vysoká. Tvarovatelné vložky nabízí SIDAS ve 2 řadách a to řadu FLASHFIT, kde jsou vložky již mírně předtvarované a dají se ze 75% dotvarovat na chodidlo, a pak řadu CUSTOM, kde se ploché polotovary vložek 100% tvarují podle chodidla, s možností korekce jak podélné, tak příčné klenby. V řadách vložek UNIVERSAL, 3FEET, FLASHFIT a CUSTOM jsou vložky speciálně určené pro běh, turistiku, lyžování, cyklistiku a golf.
To je spousta sportů, v čem se jednotlivé kategorie vložek liší? A v čem jsou nejvíce specifické ty běžecké?
Liší se především použitými materiály a konstrukcí. Z logiky je zřejmé, že tak, jak se na různé sporty používá konstrukčně a materiálově různá obuv, tak to platí i pro vložky. Např. cyklista používá jinou vložku než lyžař a ten zase jinou než běžec. Obecně však platí, že vždy by měla být dokonalým pojítkem mezi nohou a obuví, aby se obuv v podstatě stala součástí nohy a reagovala přesně tak, jak očekáváme. V současné době například SIDAS vyrábí běžecké vložky řady PROTECT, která cílí spíše na běžnou populaci běžců a je zaměřena na komfort a bezpečnost.
Každé chodidlo je přece jenom trochu jiné a každý běžec má jiné preference. Jak se zajistí, abych si zvolil tu správnou vložku pro mě?
Především je potřeba znát rozměry a tvar své nohy, výšku klenby a do výběru pak promítnout i své eventuální osobní zdravotní potřeby a požadavky. Ideální je nechat si zanalyzovat své nohy nejen ve statickém ale i dynamickém pohybu na nějakém specializovaném pracovišti. My se snažíme s našimi produkty botu, která je sériově vyráběná, co nejvíce přizpůsobit osobním požadavkům a potřebám každého sportovce. Vložky mají totiž základní tři funkce: 1. uloží patu v patní misce, čímž jí zajistí správné osové postavení. 2. podpoří podélnou klenbu nožní, čímž zabrání velkému pronačnímu pohybu a srovná kotníky a kolena a rozloží tím váhu těla na větší plochu plosky nohy. 3. stabilizují nohu, aby při zatížení neměnila tolik svůj tvar. Tři výše popsané funkce fungují tím lépe, čím lépe vložka kopíruje tvar mého chodidla. Výběr je ale do určité míry i otázkou ceny. Základní model začíná od ceny 690,- Kč, vložky dle typu klenby chodidla jsou od 740,- Kč, tvarovatelné vložky FLASHFIT od 1.290,- Kč, a vložky CUSTOM na míru se pohybují v rozmezí od 1.750 až 2.700,- Kč.
Nejsou kompenzační pomůcky jen dočasná berlička, které ale neřeší příčinu problému? Doporučujete lidem ještě kompenzaci doplnit o nějaká cvičení?
Pokud bychom chtěli přirovnat vložky ke kompenzačním pomůckám, i když já to přirovnání nemám rád, tak je tedy přirovnejme pořádně. Pomocí kompenzačních pomůcek jsme schopni dělat nějaký pohyb či činnost, která je pro nás z nějakých příčin obtížná, bolestivá nebo namáhavá, či dokonce nemožná. Zdravý člověk tedy takovou pomůcku nepotřebuje. Myslíte si, že pronace nebo plochonoží je zdravé postavení nohy? Vždyť pro ploché nohy se za socializmu nebralo na vojnu. Není tedy pohyb bez vložek zbytečný hazard se zdravím, namáhavý a nepřirozený? Rád v tomto případě přirovnávám běh na pronačních nohou k jízdě na kole s podhuštěnými pneu. Jasně, že se dostaneme pomocí tohoto kola z bodu A do bodu B, ale s jakou námahou… Každopádně určitě souhlasím s tím, že nošení vložek je vhodné doplňovat cvičením a posilování svalstva v oblasti chodidel, bez toho se problému nezbavíme.
Jak vnímáte diagnostiku došlapu, kterou vám provedou v takřka každé běžecké speciálce?
Jak už jsem uváděl výše, myslím si, že je to perfektní pomocník. Získané informace pak můžeme využít pro výběr vhodnější obuvi a samozřejmě i vložky a pomůže nám to i předejít případnému problému…
Jsou obecně známé tři různé druhy došlapů. Nadměrná pronace, neutrální došlap nebo nadměrná supinace. Ale běžecké boty nabízejí téměř výhradně jen kompenzaci nadměrné pronace. Jak je to u vložek, dá se kompenzovat i nadměrná supinace?
Samozřejmě že se i nadměrná supinace dá kompenzovat pomocí vložek, ale je to složitější technologický postup, který se neobejde bez individuální výroby a znalosti biomechaniky pohybu. Výrobce bot chápu, že nic takového sériově nenabízí.
Jak je to s kombinací bot, které konstrukčně kompenzují nadměrnou pronaci, je vhodné do nich ještě vkládat speciální vložku nebo bychom se měli držet neutrálních běžeckých bot?
Stélky od výrobce v botách pronačních nebo neutrálních nejsou nijak tvarově odlišné, boty se liší jen v konstrukci podešve. A protože jsme přesvědčeni o tom, že jak jsem již uváděl výše, vložky SIDAS zajistí správné osové postavení nohy a svým anatomickým tvarem pomohou rozložit hmotnost těla na větší plochu, rozhodně bych jejich použití doporučil. Pro tento případ jsou ideální vložky z řady 3FEET, konkrétně se bude jednat o vložku s nízkou podporou klenby označované jako LOW ARCH.
Děkujeme za rozhovor, a ať se i nadále daří!