Kristiina Sasínek Mäki je známou tváří české atletické scény. Její dlouhodobě vynikající výsledky poukazují na tvrdou sebedisciplínu a silnou motivaci. Dokazují to i čtyři české národní rekordy, které má na svém kontě. Zároveň z ní jde cítit, že ji běhání a tréninky doopravdy baví, a sama si myslí, že své výkony posune ještě dál. Právě se vrátila ze své již druhé olympiády v Paříži. V závodě na 1 500 metrů, kde se jí o jedno místo nepovedlo postoupit do semifinále, ale už sní o třetí olympiádě v roce 2028 a chce posunout nejen své osobní maximum, ale i český národní rekord na 1 500 metrů. Jak hodnotí svůj výkon v Paříži v porovnání s Tokiem, jak zvládá náročnou tréninkovou zátěž s malým synem Kaapem, jak se jí trénuje ve spolupráci se značkou Puma a jaké má cíle do budoucna? O tom všem jsme si povídaly jeden srpnový den.
S během začal až na střední škole, nyní se mu věnuje naplno a jeho výkonnost jde každým rokem nahoru. Letos si zaběhl osobní rekordy na všech tratích od 1 500 m až po půlmaraton – na něm minulou neděli zaběhl historicky třetí nejlepší čas a zlepšil se o téměř 2 minuty! Jak Martin Zajíc hodnotí tuto sezónu a jaké má další plány a cíle do budoucnosti?
Dlouholetá úspěšná reprezentantka v bězích do vrchu i v letním biatlonu, která má na svém kontě i řadu medailí z domácích šampionátů od kratších krosů až po titul ve skyrace. V září běžela poprvé slavného „Dolomiťáka“ a v ženských týmech skončily na druhém místě. Pavla Schorná se ale nevěnuje jen svému tréninku. Vedle profese učitelky ještě trénuje děti v letním biatlonu, kterému se věnují i její dva synové – a podle jejich úspěchů to vypadá, že zdědili geny po mamince. Nejvíc si sport užívají všichni společně i s tátou Lubošem, který Pavlu už dlouho trénuje.
Velká Kunratická, závod, který zná každý, kdo aspoň trochu propadl běhání. Koná se každoročně na podzim v pražském Kunratickém lese, je dlouhý něco málo přes 3 km a je charakteristický zejména svým slavným, krátkým, ale výživným stoupáním na zříceninu Hrádek.
I ve 40 letech můžete změnit svůj život a začít si plnit sny. David Dezort, lékař a otec 3 dětí to dokázal a přes B7 se dostal až na UTMB.
Dlouholetý úspěšný reprezentant, který začínal na dráze a v bězích do vrchu a postupně se přesunul ke skyrunningu a delším trailovým závodům. Vynikající výsledky má i na silnici, rekord na 10km za 30:22 a má medaile z mistrovství republiky v půlmaratonu (z roku 2015) a z loňského roku i v maratonu. Jak se Ondrovi daří skloubit tréninky na silniční závody s těmi trailovými a které má raději? Jaké jsou jeho oblíbené trasy doma v Krkonoších? A lákají ho delší závody?
Vždy usměvavý a dobře naladěný běžec, který miluje hory, běhání a ideálně má rád, když v nich může strávit hodně času během ultra závodů. Vloni se přestěhoval do Jeseníků a objevuje krásy v nich, zároveň ale poctivě trénuje rychlost a obecně toho o přístupu k tréninku, mentálním nastavení i regeneraci ví opravdu dost a ví, co chce a kam směřuje. Ostatně, posuďte sami.
Běhat začala poměrně nedávno a trailové běhy si oblíbila možná i díky Beskydské 7, kde při prvním startu skončila hned na podiu mezi nejlepšími. Letos si zaběhla první silniční maraton, začala trénovat systematicky pod vedením trenéra a nedávno zvítězila v závodě domácí Golden Trail Serie v Polsku. Co pro Markétu běh znamená a kde nejradši trénuje?
Zdenča je zářným příkladem toho, že i po dlouhé a úspěšné kariéře vrcholového sportovce lze zůstat aktivní a stále směle konkurovat mladým výkonnostním orientačním běžkyním. Nejčastěji a nejraději běhá v lese s mapou, k tomuto krásnému sportu vede i své tři děti a aktivně se podílí na činnosti svého klubu. Potkáte ji ale i na „hladkých“ závodech a ráda zkouší nové výzvy – tou aktuálně poslední je absolvování všech 7 etap Moravského ultramaratonu.
Vloni zaběhl dosud nejlepší český čas na legendárním závodě Ultra Trail du Mont Blanc, který je pro trailové pomyslnou nejvyšší metou. Letos doběhl 5. na mistrovství republiky v ultra sky, které se konalo v rámci závodu Lysohorský ultratrail. A necelé tři týdny na to pak ve velké konkurenci skončil 17. v závodě Lavaredo ultratrail konaném v italských Dolomitech. Jak Aleš Sedlák trénuje, kde nejraději běhá a jaké má další běžecké plány?
Běhat začala poměrně nedávno, ale brzy se blýskla přesvědčivým vítězstvím na Beskydské sedmičce. A letos získala na mistrovství ČR v ultrasky první medaili, hned tu nejcennější a jen pár minut za ženským rekordem na této trati. Jak se Monika na závod připravovala, kde nejraději trénuje a jaké má další běžecké plány?
Několikanásobný mistr republiky v bězích do vrchu, úspěšný reprezentant v bězích do vrchu a ve skyrunningu, který se může pochlubit také třeba 11. místem v ikonickém závodě Sierre-Zinal. V posledních letech se přesunul spíš do trenérské pozice, kdy se věnuje přípravě mladých atletů, orientačních běžců a také výkonnostních běžců z oddílu SK Babice. Honza Havlíček se ale nevěnuje jen sportu – píše poezii, překládá z angličtiny, anebo s kolegy z Babic vydávali časopis pro běžce.