Tomáš Křivda je aktuálně náš nejlepší orientační běžec, několikanásobný mistr ČR a úspěšný reprezentant, který se v posledních letech pravidelně umísťuje na světových akcích v TOP10 a má na kontě pár výsledků na dosah medaile. Minulý týden si otestoval formu na Pražském půlmaratonu – a nedopadlo to vůbec špatně. Až do cílové rovinky běžel spolu s Patrikem Vebrem, který ho nakonec předstihl v závěrečném finiši a Tomáš bral druhé místo.
Bývalý úspěšný reprezentant v atletice a v orientačním běhu. Zatímco orienťák pro něj zůstal srdcovou záležitostí a věnuje se mu dodnes, v atletice dosáhl ještě větších úspěchů. Na olympijských hrách v Moskvě v roce 1980 zaběhl nový český rekord na 5 000 metrů, který drží do dnešní doby – tedy již téměř 45 let! Pojďme si s Jirkou zavzpomínat, jak se tehdy trénovalo, a co by podle něj měli současní sportovci udělat pro to, aby jeho rekord překonali.
Běžecká trenérka, která pracuje v rámci projektu Rozběháme Česko a spolupodílí se na organizaci závodu Palestra Kbelská 10. Sympatická a energická Petra Heřman je ale také již přes deset let vodičkou na silničních závodech a v neposlední řadě vášnivou běžkyní, která kromě toho, že pomáhá plnit sny svých svěřenců a závodníků, jde i za svým běžeckým snem. To vše se snaží dělat co nejvíc přirozeně s důrazem na zdravý přístup.
Devětadvacetiletý slovenský reprezentant v trailovém běhu i ve skialpinismu, medailista z mistrovství světa v long trail z roku 2023. Vloni navíc doběhl na druhém místě v prestižním závodě CCC, „kratší sestry“ legendárního UTMB. S Petěm jsme si povídali nejen o jeho závodním běhání a skialpech, o přípravě na první stomílovku, ale i o tom, co ho jako vystudovaného trenéra nejvíc baví na trénování svých svěřenců.
Běžec a závodník, který ale už několik let „absolvuje“ závody z té druhé pozice – jako pořadatel. Za ty roky se z akcí, které spolu s kolegou Petrem Hradilem organizují, staly velmi vyhledávané závody, které jsou známé nejen pěknými terény, ale i osobním přístupem. S Honzou Kalkusem jsme si povídali o tom, co chystají v letošním ročníku seriálu trailových závodů Krosový pohár i na nedávno oceněném Třeboňském maratonu, ale taky o jedné „praštěné“ výzvě, která se koná už druhou březnovou neděli.
Funkcionář, pořadatel, mapař, závodník,… a táta bafuňář. To vše zvládá Honza Picek, nový předseda Českého svazu orientačních sportů. S Honzou jsme si povídali nejen o jeho nové funkci a vizi, kam by chtěl český orienťák dovést, ale i o tom, jaké to je ve třiceti letech stát v čele pořadatelského týmu mistrovství světa a co to obnáší. A také nám prozradil, kdy uspořádal svůj první závod a co ho vždy táhlo spíš na tu pořadatelskou stranu.
Druhý muž na letošním mistrovství ČR v zimním maratonu na LH24, v prosinci loňského roku doběhl 3. na Pražské 100. Adam Korecký ale umí i na silnici – má zaběhnutý kvalitní čas na Pražském maratonu a dvakrát zvítězil na Plzeňském půlmaratonu. A to všechno přesto, že trpí cukrovkou 1. typu – s tímto hendikepem se nejen naučil fungovat a podávat skvělé výkony, ale zároveň se snaží být dobrým vzorem pro ostatní a své odměny za vítězství dává na léčbu dětí.
Před pár dny suverénně zvítězil v závodě 24 hodin na Lysé hoře a stal se tak mistrem republiky v zimním maratonu jednotlivců. Původně lezec se na běhání začal soustředit teprve před pár lety, ale i za tu dobu už Honza Procházka posbíral pár úspěchů na domácích závodech i v zahraničí. Vloni si na závodě 100 miles of Istria doběhl pro 2. místo. Tím se kvalifikoval na legendární UTMB a zároveň se dostal do českého CRAFT týmu. S Honzou jsme si povídali o průběhu závodu na Lysé hoře, ale také o trénincích v okolí Brna, o tréninkových vzorech a cílech.
Dlouholetý trenér triatlonistů i běžců, učitel na základní škole a hlavní tester Světa běhu. Zároveň stále výborný aktivní a všestranný sportovec, který si přes všechny své aktivity na sport čas vždy najde. Tím názorně ukazuje svým svěřencům, co je ve sportu nejdůležitější – správné nastavení priorit a sportování tak, aby bylo zdraví na prvním místě. Pepa Smetana své trenérské zkušenosti předává i čtenářům Světa běhu a v brzké době se od něj můžete těšit na tipy, jak směřovat přípravu na maraton a jak si naplánovat jarní sezonu.
Dlouholetá úspěšná běžkyně, reprezentantka ve skyrunningu, která se může pochlubit třeba 3. místem na ME v ultrasky ve Val d’Isere, několika tituly mistryně republiky a řadou prvenství na zahraničních skyrunningových a trailových závodech. Míša Mertová se v poslední době věnuje také trenérství a své zkušenosti úspěšně předává svým svěřencům. O některé z nich se podělila v našem rozhovoru, kde si na své přijde každý: začátečníkům poradí, jak u běhu vydržet, pokročilým, jak si rozplánovat sezonu, jak efektivně trénovat i odpočívat, a nám všem, jak se motivovat, když se nám zrovna vyběhnout nechce.
Před necelými dvěma týdny se stal dosud nejmladším vítězem Velké kunratické. Pro někoho neznámé jméno, pro orientační běžce ale známá tvář – juniorský reprezentant Daniel Bolehovský, který má v 19 letech na kontě několik titulů mistra ČR v dorostu a juniorech, k nimž letos přidal stříbro mezi dospělými. Na letošním mistrovství světa juniorů na domácí půdě navíc získal bronz. Jak Daniel trénuje a co na své přípravě změnil, že měl letos zatím nejlepší sezonu?
Kristiina Sasínek Mäki je známou tváří české atletické scény. Její dlouhodobě vynikající výsledky poukazují na tvrdou sebedisciplínu a silnou motivaci. Dokazují to i čtyři české národní rekordy, které má na svém kontě. Zároveň z ní jde cítit, že ji běhání a tréninky doopravdy baví, a sama si myslí, že své výkony posune ještě dál. Právě se vrátila ze své již druhé olympiády v Paříži. V závodě na 1 500 metrů, kde se jí o jedno místo nepovedlo postoupit do semifinále, ale už sní o třetí olympiádě v roce 2028 a chce posunout nejen své osobní maximum, ale i český národní rekord na 1 500 metrů. Jak hodnotí svůj výkon v Paříži v porovnání s Tokiem, jak zvládá náročnou tréninkovou zátěž s malým synem Kaapem, jak se jí trénuje ve spolupráci se značkou Puma a jaké má cíle do budoucna? O tom všem jsme si povídaly jeden srpnový den.
S během začal až na střední škole, nyní se mu věnuje naplno a jeho výkonnost jde každým rokem nahoru. Letos si zaběhl osobní rekordy na všech tratích od 1 500 m až po půlmaraton – na něm minulou neděli zaběhl historicky třetí nejlepší čas a zlepšil se o téměř 2 minuty! Jak Martin Zajíc hodnotí tuto sezónu a jaké má další plány a cíle do budoucnosti?