Orienťák je sport zkušeností a mapové chyby dělají jak začátečníci, tak špičkoví závodníci nebo reprezentanti. Z chyb je tedy třeba se poučit a v příštím závodě se jim vyvarovat. Jaké byly nejlepší či nejkurióznější mapové chyby roku 2021?
Hitem roku 2021 bylo domácí Mistrovství světa, které se běželo na začátku července v okolí Doks. Mezi 300 závodníky se v pískovcových skalních městech představila také egyptská závodnice Abdelaziz Hassan. Ta první kontrolu na klasické trati nalezla po 86 minutách a 13 sekundách od startu. Ve srovnání s vítězkou závodu již ztrácela přes 10 minut na nejlepší cílový čas. I přes málo zkušeností závod nevzdala a vydala se na druhou kontrolu. Nakonec však vzdala a vrátila se sama zpět do arény závodu po více než čtyřech hodinách od svého startu.
Nejprestižnějšími světovými závody sezóny bývají kromě MS a světových pohárů štafetové závody Jukola a Tiomila. Běhají se z větší části v noci a účastní se jich tisíce vícečlenných týmů. Právě na finské Jukole několika favorizovaným týmům pohřbily šance na dobrý výsledek některé úseky. Štafeta Kalevan Rasti ztratila výrazně na nejdelším úseku nazývaném „dlouhá noc“, naši reprezentanti Tomáš Křivda a Pavel Kubát tak museli vybojovat zpět ztracené pozice. Na obrázku můžete vidět jednu z chyb při dlouhém postupu přes bažinu.
Klubu MS Parma běžel první úsek Jukoly Jonáš Hubáček, ten si vedl velmi dobře, ale jejich šestý úsek ztratil přes třičtvrtě hodiny a bylo po nadějích. Nepovedl se mu hned úvod závodu, když na čtvrtou kontrolu doběhl nejdříve na špatnou farstovanou kontrolu (označena A). Poté následovala obrovská chyba hned na další kontrolu.
Orienťák v rámci Festivalu Obzory
Orientační běh se poprvé objeví na Festivalu Obzory. V sobotu 13. listopadu 2021 se můžete zúčastnit hned tří zajímavých přednášek, více o programu najdete zde. Vstupenky jsou v předprodeji k dispozici tady.
Tradičním domácím vrcholem podzimní sezóny je MČR na klasické trati. V kategorii žen čekal po úvodním krátkém postupu na 22 nejlepších závodnic z kvalifikace dlouhý postup. Tereza Odehnalová zvolila v průběhu postupu jednu špatnou odbočku a než si svou chybu uvědomila, dostala se velmi daleko od ideálního stopy většiny závodnic. Naběhla 500 metrů navíc a ztratila téměř 5 minut na nejrychlejší mezičas.
Jeden z favoritů finálové série Světového poháru v italském podhůří Dolomit, Švýcar Joey Hadorn, zmařil šance na dobrý výsledek hned v úvodu klasické trati. Na začátku dlouhého postupu na první kontrolu zvolil stopu vedlejším údolím a v ploché pasáži pak naprosto ztratil kontakt s mapou a mírně se stáčel. Ztratil přes 13 minut a v cíli nemohl pomýšlet na lepší než 72. místo.
Specialitou letošního Mistrovství světa v MTBO ve Finsku bylo to, že se nemuselo jezdit jen po cestách, mohly se ale volit postupy i lesem. Na to doplatil při sprintu Vojtěch Ludvík. Na dvanáctou kontrolu přejel odbočku a stále si nebyl jistý, kde do lesa odbočit. Tak se v jednom místě rozhodl vjet do borovicového lesa. Následoval ho i kameraman a Vojtova chyba byla zachycena v přímém přenosu. Obrovská chyba znamenala konec šancí na medaili.
Chybuje se i v lyžařském orienťáku, a to dokonce na reprezentační úrovni. Na letošním Mistrovství světa v Estonsku chybovali v úvodu stíhacího závodu hned tři naši reprezentanti – Bartoš, Matuš a Nagy. A právě Josef Nagy udělal největší chybu. Na pátou kontrolu s kódem 72 nedočetl dostatečně odbočky v husté síti stop, nejdříve našel šestou kontrolu, musel se vracet, a tak ztratil tři minuty.