Orientační běžci v době bronzové

Konec doby bramborové a nepopulárních čtvrtých míst českých orientačních běžců, na Světových pohárech zahájili dobu bronzovou.

Začalo to už na konci května na úvodní sérii Světového poháru ve Švýcarsku, kde se Tereza Janošíková skvělým finišem ve sprintu vyšvihla na třetí místo. Že přijde další skvělý úspěch hned o týden později na další zastávce Světového poháru v italském Janově už ale nikdo nečekal. Mapově náročný sprint ve spletitém lesoparku i historických uličkách se spoustou schodů a strmých výběhů zvládl výborně český reprezentant Tomáš Křivda, který vybojoval ve Světovém poháru stupně vítězů, když obsadil třetí příčku. Po celou trať se pohyboval mezi druhým a třetím místem, všechny nástrahy trati zvládl skvěle a na třetím místě zaostal 5 sekund za druhým Švédem Martinem Regbornem. Vítězství si po suverénním výkonu odnesl Nor Kasper Harlem Fosser, který svůj náskok stále zvyšoval až na konečných 21 sekund. “Jsem maximálně spokojený, je to výkon a výsledek, ke kterému jsem směřoval. Je dobré vidět v mých výkonech vzestupnou tendenci. Vše je na správné cestě směrem k Mistrovství světa,” neskrýval nadšení Křivda.

Na velké oslavy ale nebyl čas, neboť další den byl na programu závod smíšených sprintových štafet. 57 týmů na startu, mezi kterými se o dobrý výsledek chtělo poprat i české áčko. Mladá rychlá závodnice Barbora Matějková na první úseku zvládla svoji premiéru v áčkové štafetě výborně a předávala v kontaktu s medailovými pozicemi. Jakub Glonek s Tomášem Křivdou ukázali své kvality a posunuli český tým dokonce na 4. místo. Boj o vítězství byl otevřený a vedení se přelévalo kontrolu od kontroly. Ve vedení byla většinu trati Švýcarka Aebersold, která o 4 vteřiny zvítězila před Finskem. Na třetí místo, jen s 5vteřinovou ztrátou na vítězství doběhla Tereza Janošíková, která dokázala odolat útoku 19násobné mistryně světa Švédky Alexandersson. Český tým tak mohl slavit skvělé 3. místo!

Světový pohár v orientačním běhu – sprint (Itálie – Janov, 1. 6. 2024)

21 Tereza Janošíková                 CZE    17:02    +2:02

Světový pohár v orientačním běhu – sprintové štafety (Itálie – Janov, 2. 6. 2024)

1 Švýcarsko      1:00:54.00
2 Finsko           1:00:58.70 +0:04.7
3 Česko            1:00:59.60 +0:05.6
4 Švédsko         1:01:04.10 +0:10.1
5 Velká Británie 1:01:18.60 +0:24.6
6 Norsko          1:01:45.10 +0:51.1