Orientační běžci na šampionátu ve Skotsku zatím bez úspěchů

Mistrovství světa v orientačním běhu začalo v pátek ve skotském Edinburghu. V městském závodě ve sprintu se českým reprezentantům příliš nedařilo – 24. místo obsadil Tomáš Křivda.

Světový šampionát je nejprestižnější akcí roku a do Skotska odcestovalo 254 závodníků ze 45 zemí světa. Mezi nimi také 8 českých reprezentantů, z nichž k největším želízkům v boji o medaile patří Tereza Janošíková a Tomáš Křivda, kteří se již letos dokázali na stupně vítězů prosadit v závodech Světového poháru a patří k favoritům.

Dopolední kvalifikace úvodního sprintového závodu se běžela v historickém přístavu Leith, kde se na tratích probojovalo do finále pouze 45 nejrychlejších mužů a 45 žen. Z Čechů neuspěly pouze Jana Peterová a Barbora Matějková, které na tratích chybovaly. To hlavní přišlo na řadu s úderem 4. hodiny odpoledne, kdy byl odstartován finálový závod v historickém centru a okolí hradu v Edinburghu.

Technicky náročné tratě ale našim příliš nesedly. V kategorii mužů byl vůbec nejrychlejší Švéd Martin Regborn, který zvítězil o 24 vteřin před Švýcarem Timem Polsinim. Třetí místo bral se ztrátou 28 vteřin na vítěze Švéd Emil Svensk. Z našich běžel výborně Tomáš Křivda, který se pohyboval kolem první desítky, pak ale přišla jedna chyba, pár horších voleb postupů a bylo po šancích na dobrý výsledek – s celkovým 24. místem nebyl český reprezentant spokojený. Stejně tak Jakub Glonek, který také atakoval TOP 10, ale po oražení špatné kontroly byl diskvalifikován. Martin Roudný si 25. místem vylepšil svůj nejlepší výsledek na MS.

V ženách dominovaly favoritky – Švédka Tove Alexandersson přidala 20. titul světové šampionky, když o 15 vteřin předběhla zbylé medailistky, Švýcarky Simonu Aebersold a Natalii Gemperle. Tereza Janošíková skončila 25. „Byli jsme připraveni dobře, ale úplně mi to dnes nesedlo. Musím se oklepat, fyzicky to tam je a bude se bojovat dál,“ komentovala jediná Češka na startu a litovala jedné velké chyby v úvodu závodu, která ji stála lepší umístění.

úterý ho završí závod v atraktivním knock-out sprintu. Všechny závody přenáší živě sportovní kanál ČT sport.

Program šampionátu pokračuje v neděli závodem smíšených štafet (start ve 13:45) a v Edinburgh, 12. července 2024