Mistrovství světa v orientačním běhu 2021, které se konalo v Česku na začátku loňského července, zaznamenalo další velký úspěch. V anketě “Orienteering Course of the Year” prestižního magazínu World of O získalo nejvyšší ocenění.
Pokud by se v orientačním běhu udělovali Oscaři, pak by si hlavní cenu odnesl českolipský rodák Petr Karvánek. Právě on připravil závod na klasické trati na Mistrovství světa v orientačním běhu, které v roce 2021 hostilo Česko s centrem v Doksech. Tento závod proběhl v obci Heřmánky na Kokořínsku, kam to měl autor tratí velmi blízko – bydlí v České Lípě, asi 15 kilometrů od prostoru. „Pro závod byl vybrán jeden z nejkrásnějších terénů, které lze v Česku najít. Přestože se zde poslední závod konal před 40 lety, znám tento terén z mnoha vycházek, výletů a výběhů. Díky tomu jsem byl obeznámen s mnoha místy, kde byly umístěné kontroly,“ upřesňuje Karvánek. Hlasování se mohli zúčastnit orienťáci z celého světa, zapojilo se přes 10 000 lidí. Jedná se o historický moment. Trať z Mistrovství světa uspěla podruhé v historii (naposledy v roce 2015), navíc další tratě byly také na předních příčkách.
Jak trať pro orientační běh vzniká
„Plán byl jednoduchý. Připravit tratě, kde vyhrají ti nejlepší a nejlépe připravení závodníci. Provedení se však ukázalo jako obtížnější,“ přiznává s úsměvem „stavitel roku“. Musel se potýkat s několika problémy. Tím nejvýraznějším byla ochrana přírody. Vedení CHKO Kokořínsko – Máchův kraj určilo oblasti, kde nelze umísťovat kontroly nebo kde je zcela vyloučené běhat. Dále musely tratě vyhovovat TV přenosu – celý závod byl přenášen do několika zahraničních televizí. Poslední, ale velmi důležitou částí, bylo postavit trať tak, aby splňovala dokonale definici disciplíny. Tedy dlouhé postupy s řadou voleb – každý závodník si může zvolit, jakou trasu mezi kontrolami poběží. Náročný skalnatý terén s řadou údolí a kopců těchto pasáží nabídl velké množství. Vše se ale muselo před závody otestovat, přizpůsobit směrným časům kategorie mužů a žen a také stále upravovat o nejnovější poznatky. „Měl jsem více než 40 verzí tratí, ta poslední byla z 13. června 2021, tedy necelý měsíc před začátkem šampionátu,“ dodává Pekka, jak je v orientačním světě přezdíván.
Přečti si také: Jak staví závodní trať orienťáci?
Není to povolání, ale koníček
Petr Karvánek je profesí knihkupec a orientační běh má jako koníček. Se stavbou tratí začal až poté, co se po odmlce vrátil se synem k orientačnímu běhu. V roce 2006 se poprvé podílel na stavbě tratí pro vrcholný český šampionát – MČR klasické trati, která se konala nedaleko loňského MS – v prostoru zvaném Supí hora u Střezivojic. Každé dva roky je také stavitelem tratí závodů Bohemia, které pořádá jeho mateřský klub OK Jiskra Nový Bor. „Zpětně si nejvíce cením postavené tratě z MČR na klasické trati v roce 2014. Terén toho tolik nenabízel, a proto byla pro mě velká výzva zde postavit tratě té nejvyšší úrovně,“ uzavírá Petr Karvánek. Ten připravil trať i na nominační (kvalifikační) závody na MS 2021, která skončila v celkovém hodnocení na 20. místě. S jeho tratěmi by se měli setkat také účastní Světového poháru v roce 2023 na Českolipsku. Kromě stavby tratí se podílí na chodu OK Jiskra Nový Bor a samozřejmě také rád závodí a trénuje.