Prosinec, to je měsíc, kdy naplno začíná tréninková příprava rok orientačních běžců. Zajímá tě, jak orienťáci v průběhu celého roku trénují, které tréninky zařazují do přípravy a kdy jsou vrcholné závody? To vše se dozvíš v dnešním článku! A pokud bys chtěl s orienťáckou přípravou začít také, základní kuchařku máš na stole.
Před necelými dvěma týdny se stal dosud nejmladším vítězem Velké kunratické. Pro někoho neznámé jméno, pro orientační běžce ale známá tvář – juniorský reprezentant Daniel Bolehovský, který má v 19 letech na kontě několik titulů mistra ČR v dorostu a juniorech, k nimž letos přidal stříbro mezi dospělými. Na letošním mistrovství světa juniorů na domácí půdě navíc získal bronz. Jak Daniel trénuje a co na své přípravě změnil, že měl letos zatím nejlepší sezonu?
Více než 1000 účastníků, včetně 3 našich reprezentantů – Denisy Králové (Kosové), Jakuba
Glonka a Miloše Nykodýma, kteří pravidelně reprezentující Česko na závodech na světové úrovně, přilákal seriál závodů Czech O-Tour, který se konal od 26. do 28. října 2024 v krásném prostředí Beskyd.
Běžecké závody v listopadu jsou v duchu krátkých krosů. Naše redakce vybrala ty nejzajímavější a přidala i pár jiných závodů.
Příroda a lesy jsou naší tělocvičnou a ta by měla být v perfektním stavu. Už tě nebaví běhat mezi odpadky? Nebo zanesla povodeň do blízkého lesa nepořádek? Vyběhni s námi a pojď to zlepšit
Zdenča je zářným příkladem toho, že i po dlouhé a úspěšné kariéře vrcholového sportovce lze zůstat aktivní a stále směle konkurovat mladým výkonnostním orientačním běžkyním. Nejčastěji a nejraději běhá v lese s mapou, k tomuto krásnému sportu vede i své tři děti a aktivně se podílí na činnosti svého klubu. Potkáte ji ale i na „hladkých“ závodech a ráda zkouší nové výzvy – tou aktuálně poslední je absolvování všech 7 etap Moravského ultramaratonu.
Světový šampionát orientačních běžců zakončil ve Skotsku knock-out sprint. V kontaktním závodě zaběhl nejlépe Jonáš Hubáček, který se probojoval do semifinále a obsadil 8. místo.
Cíl splněn! Čeští orientační běžci vystoupali na 4. místo ve sprintových štafetách Mistrovství světa. Ve skotském Edinburghu jim na medaili chybělo 24 vteřin.
Mistrovství světa v orientačním běhu začalo v pátek ve skotském Edinburghu. V městském závodě ve sprintu se českým reprezentantům příliš nedařilo – 24. místo obsadil Tomáš Křivda.
Hůrky se třetího července 2024 probudily do mlhavého, studeného a deštivého rána. Přesto však to, co se v následujících hodinách odehrálo na klasické trati v přilehlém lese, zůstane zřejmě na dlouhou dobu jedním z nejsilnějších zážitků českého orientačního běhu. Český tým byl posilněn čerstvou zlatou medailí Michaely Novotné ze sprintu a ve vzduchu visela otázka obhajoby loňského zlata Lucie Dittrichové.
ne 2. 7. 2024 se v rámci Juniorského mistrovství světa v orientačním běhu 2024 uskutečnil závod ve sprintu, který přilákal 305 závodníků ze 37 zemí. Místem konání akce bylo historické město Stříbro, pro českou výpravu se nicméně jednalo o město doslova zlaté. Po bezchybném výkonu si pro svůj premiérový titul juniorské mistryně světa doběhla Michaela Novotná, která se o nejvyšší stupínek podělila s Eli Punto z Finska, když obě závodnice dosáhly shodného času. Jedná se o první medailový zápis domácího týmu na šampionátu.
Dne 1. 7. 2024 se v rámci Juniorského mistrovství světa v orientačním běhu 2024 uskutečnil závod sprintových štafet v Plzni na sídlišti Vinice. Závod přilákal 305 závodníků ze 37 zemí.
Konec doby bramborové a nepopulárních čtvrtých míst českých orientačních běžců, na Světových pohárech zahájili dobu bronzovou.
Vylaďte svoji formu před prázdninami na běžeckém závodě. Naše tipy najdete v článku nebo v naší termínovce.