NN den světových rekordů ve Valencii má dva zářezy

Letošní sezóna je co do závodů poměrně chudá. A tak jsme stále častěji svědky netradičních událostí – jednou z nich byl i NN den světových rekordů ve Valencii. Program byl hubený, divácké pole přímo na stadionu chudé a cíl velmi jednoduchý – zaběhnout 2 světové rekordy.

Hlavní iniciativu projevil NN Running Team, který celou událost uspořádal. Joe Hermens, který už dlouhé roky vyhledává ty nejlepší atlety, především v Africe, založil tým čítající několik desítek těch nejlepších běžců. Tým už několik let podporuje finanční skupina NN Group. Mimo ideální tréninkové zázemí jim poskytuje i kvalitní regeneraci v podobě světových fyzioterapeutů a kvalitní trenéry. Teď mají atleti navíc možnost zaběhnou světové rekordy i v této, na závody chudé, době.

Atletický stadion ve Valencii, na kterém se pokusy odehrály, byl velmi skromný. Žádna tribuna, žádné velkoplošné obrazovky. Přesto má ale se svou nadmořskou výškou 15 m a s večerní teplotou kolem 20 stupňů ideální parametry pro kvalitní časy.

Ženský světový rekord na 5000 m překonán o 5 sekund

První bylo na programu 5000 m ženského pole. Hlavní favoritkou a běžkyní, na kterou taky běželi oba dva vodiči, byla  Letesenbet Gideyová. Dosavadní světový rekord na této trati měl hodnotu 14:11, takže Gideyovou nečekal žádný lehký úkol. Prakticky okamžitě po startu se oddělila trojce atletek. Španělská vodička měla za úkol dovést dvojici na zhruba 1500 m, druhá z vodiček se pak odpojila na metě zhruba 3 km. Byli jsme taky svědky jedné z novinek. Kolem 400m oválu byla natažená světýlka, která udávala tempo potřebné pro překonání světového rekordu. Gideyová je spíš známá jako tempová běžkyně s neskutečnou běžeckou technikou. Na rozdíl od dosavadní držitelky Tirunesh Dibabaové, která je více explozivní a při svém rekordním běhu předvedla drtivý finiš. Každopádně vyrovnaným tempem a vystupňovaným závěrem si doběhla Letesenbet Gideyová pro nové světové maximum, která má aktuální hodnotu 14:06!

Cheptegei pokračoval – nový světový rekord na 10 000 m vylepšil o 6 sekund

Není tomu tak dávno, co tento mladý Uganďan sebral Bekelemu světový rekord na 5000 m, který Bekele držel 15 let. Podobně starý je i rekord na 10 000 m, který shodou okolností drží taky Bekele. Startovní listina mužského závodu byla o něco početnější. Byly dokonce připraveny dvě skupiny, v té hlavní samozřejmě běžel Josha Cheptegei. Pro to aby uspěl, udělal nejen v tréninku maximum. Už od začátku se rozběhlo rychlejší tempo, než bylo to rekordní Kenesisy Bekeleho. Cheptegei měl dokonce 3 vodiče, kteří postupně odstupovali. Poslední vodič vydržel předepsané tempo zhruba 13 minut, vodiči tedy odtáhli polovinu potřebného času, což se zdálo jako lehce krizová situace. Na hranici 5000 m jsme tuto dvojci viděli s náskokem 1,7 sekundy na dosavadní rekord a bylo jasné, že budeme svědky napínavé podívané. Stejně jako Gideyová, je i Cheptegei spíše tempovým běžcem s excelentní technikou a oproti Bekelemu by byl ve finiši trochu pomalejší. Bylo tedy třeba náskok získat už během poslední trojky. Do posledního kola vbíhal s časovou rezervou 66 sekund, což se při jeho stupňovaném tempu, kdy běhal poslední okruhy lehce přes 60 s, zdálo jako pohodlný náskok. Podařilo se a Cheptegei tak ukrojil z Bekeleho světového rekordu 6 vteřin na výsledných 26:11, což dá výsledné tempo 2:37min/km!

Cheptegei vyhlásil útok na světový rekord i pro MS v půlmaratonu

Už 17. Října se v Polsku poběží Mistrovství světa v půlmaratonu. Na start v polském Gdyně se postaví Cheptegei bez svého největšího favorita, Geoffreyho Kamworora, který se po zlomenině nestihl dostat do potřebné formy a ze závodu se odhlásil.
Podle efektivity a téměř dokonalého běžeckého stylu je Joshua Cheptegei dokonce pasován do role adepta na překonání dvouhodinové hranice v regulérním maratonském závodě. Jestli a kdy tomu tak bude, ukáže až čas.

NN Group

Pojišťovna, která působí v 18 zemích světa se silným zastoupením v Evropě a Japonsku. NN Group byla založena v Holandsku před téměř 170 lety. Svým klientům pomáhají finančně zabezpečit budoucnost. Poskytují důchodové pojištění investiční a bankovní produkty. Dlouhou dobu také intenzivně podporuje silniční běhy. Aktuálně NN Group sponzoruje více než 25 silničních závodů po celé Evropě a jsou hlavním partnerem Rotterdamského Maratonu. NN Životní pojišťovna a NN Penzijní společnost v České republice sponzoruje NN Night Run, sérii zážitkových nočních běhů.