Nejlepšími vytrvalci Zátopkova Zlatého týdnu Michal Kovář a Michaela Dimitriadu

Ve dnech 20.7. – 27.7. se v Praze uskutečnil 8. ročník běžeckého seriálu Zátopkův Zlatý týden, který celkově přilákal 504 účastníků.

Zátopkův zlatý týden je seriál běžeckých závodů na počest tři zlatých medailí na 10 000 m,  5 000 m a maratón, které Emil Zátopek vybojoval v roce 1952 na Letních olympijských hrách v Helsinkách. Tyto běhy se konají každý rok pokaždé ve stejných dnech, které připomínají dny olympijského triumfu Emila Zátopka ( 20.červece 10 000 m , 24.července 5 000 m a 27.července maraton).

Nejlepší běžkyně na Zlatém maratónuNejlepší běžkyně na Zlatém maratónu

Nejstarší účastníkNejstarší účastník

M. Dimitriadu v cíli maratonuM. Dimitriadu v cíli maratonu

Zlatou desítku ovládli Lukáš Pomezný a Michaela Dimitriadu

Jako první závod Zlatého týdne se představila Zlatá desítka, která se za účasti 115-ti běžců uskutečnila 20. července na atletickém stadionu ASK Slavia Praha. Výsledky ovlivnilo teplé počasí, i když oproti loňskému roku bylo o téměř 10°C m méně – “ jen “ 28 až 29 °C a bylo zataženo .

Své loňské absolutní vítězství obhájil Lukáš Pomezný (Atletika Písek), který s časem 34:07,5 doběhl před dvojnásobným vítězem celého seriálu Michalem Kovářem (TJ Sokol Unhošť), který si druhou pozici vybojoval s výkonem 35:21,1. Za ním, se ztrátou jedné minuty a 41 vteřin doběhl Jaroslav Dražan (ASK Slavia Praha). Mezi ženami byla nejrychlejší Michaela Dimitriadu s časem 44:46,0 (Sportovní chůze Praha), která doběhla s náskokem 26 vteřin před druhou Juditou Pražanovou (KC Příbram). Třetí místo získala s výkonem 47:38,7 Jaroslava Pokorová (SC MARATHON PLZEŇ).

Zlatá pětka v podání  Jana Hostičky a Lenky Haramulové

V pátek 24. července atletický stadion ASK Slavia Praha opět přivítal nadšené běžce, tentokrát však na poloviční trati než v první části celého seriálu. Zlaté pětky se zúčastnilo 112 závodníků což je velmi pěkná účast, vzhledem k tomu že se běželo v pátek, tedy v pracovní den. Výsledky ovlivnilo opět teplé počasí 30 °C a bylo polojasno.

Nejvíce se dařilo Janu Hostičkovi z Prahy 6 s časem 16:45,15. Na 2.místě doběhnul Jaroslav Dražan z ASK Slavia Praha časem 16:50,67 a 3. místo vybojoval Pavel Michna z TJ Slavoj Frýdek -Místek výkonem 16:58,74. V kategorii žen zvítězila s časem 20:53,61 Lenka Haramulová z Prahy 5.. Na 2.místě doběhla Michaela Dimitriadu ( Sportovní chůze Praha ) časem 21:19,89 a 3. příčka patřila Juditě Dražanové (KC Příbram) výkonem 21:29,39.

Raritou závodu byla opět účast Jiřího Soukupa, kterému bylo 30.června neuvěřitelných 88 let!! Naopak nejmladším účastníkem se stal Dominik RUTH z Prahy, narozen v roce 2007, který uběhnul 5 000 m za 25:28,19.

Nejen maratonské, ale i celkové prvenství pro Michala Kováře a Michaelu Dimitriadu

Závěrečný den Zátopkova Zlatého týdne, který se uskutečnil v pondělí 27. července v parku Stromovka na asfaltovém okruhu dlouhém 4 220 m, patřil Zlatému maratonu, půlmaratonu, silničnímu běhu na 10 km a štafetám. Zazávodit si přišlo 269 účastníků.

Vítězem osmého ročníku Zlatého maratonu Emila Zátopka se v pražské Stromovce stal Michal Kovář z tj Sokol Unhošť časem 2:44:35, který tak obhájil své loňské vítězství a stal se tak potřetí i vítězem celého seriálu. .Na druhém místě skončil Jan Hostička z Prahy 6 časem 2:46:43 a třetí příčku vybojoval David Kunčar časem 2:51:18.

V kategorii žen zvítězila Michaela Dimitriadu ( Sportovní chůze Praha / Želvička team ) časem 3:18:27, která tak zlepšila nejlepší čas v kategorii žen o  12 minut a 8 vteřin a s velkým náskokem zvítězila i v celém seriálu. Na druhém místě skončila Zuzana Kubínová z Prahy 5 časem 3:26:08 a jako třetí doběhla  Jitka Černá z Poděbrad čas 3:46:37.

Ze 131 přihlášených se na start nakonec postavilo 88 mužů a 13 žen. Poprvé při maratonu také pršelo. Asi po hodině běhu se přihnala silná průtrž mračen a voda tekla proudem. Navíc se přidal i silný vítr. Naštěstí asi po 20 minutách déšť ustal a opět vysvitlo Sluníčko . Takže časy byly počasím ovlivněny. Čestnými startéry maratonu byly paní Dana Zátopková a Jarmila Kratochvílová.

V rámci závěrečného dne se běžel také půlmaratón, silničníní desítka a štafety. Z půlmaratonců podal nejlepší výkon Zdeněk Dokulil (1:17:25) z Olomouce, který také obhájil své loňské vítězství … V kategorii žen se nejvíce dařilo Janě Candrové (1:37:03). Na silniční desítce zazářili Jaroslav Dražan (35:38) a Judita Dražanová (44:23). Maratonských štafet bylo nakonec šest a zvítězila štafeta ve složení Pacovský, Ambrož , Pak , Veselý časem 3:37:18 hod. Půlmaratonských štafet bylo pět a zvítězila štafeta ve složení Nový, Bílek, Řehořek, Šetina časem 1:30:14.

Osmý ročník tohoto seriálu se opět vydařil, příští rok se Zátopkův zlatý týden uskuteční opět symbolicky 20. července 2016, 24. července 2016 a 27. července 2016.