Nejlepší čeští běžci a atleti historie

Nejlepší čeští běžci a atleti historie

Česká republika není jednou z těch větších zemí, ale její historie v atletice a běhu je bohatá a to hlavně na dlouhých a středních tratích. Naše malá země dokázala za roky vyprodukovat několik slavných atletů, kteří inspirují další generace nejen u nás. V tomto článku se podíváme právě na ty největší úspěchy těchto slavných sportovců.

Ať už jste vášnivý sportovec nebo jste prostě zvědaví, co se v tomto článku dozvíte, pochopení jejich úspěchů vám nabídne se podívat na to, jak vytrvalost a odhodlání těchto sportovců vedla k celosvětovému uznání. Další cestou, jak se dozvědět více o české sportovní kultuře může být Fortuna bonus za registraci, který vám k těmto znalostem nabídne i zajímavé bonusy. 

Emil Zátopek

Žádná diskuze o historii českého běhu není kompletní pokud v ní není Emil Zátopek. Ten je označován za jednoho z nejlepších běžců na dlouhé tratě v historii.
Zátopková kariéra dosáhla svého vrcholu na Olympijských hrách v Helsinkách roku 1952, kde vyhrál tři zlaté medaile. Na 5000m, 10000m a dokonce maraton, který běžel poprvé v životě. Tohle vše v osmi dnech. Jeho vytrvalost, styl běhu a jeho trénovací metody změnily běhání na dlouhé tratě. 

 

Jarmila Kratochvílová

Jarmila Kratochvílová se na rozdíl od Zátopka soustředila na střední tratě, kde byla velice úspěšnou. Stále drží světový rekord na 800 m z roku 1983, který dosud nebyl překonán.
Kratochvílová byla velmi úspěšná i na trať 400 m, na které se stala roku 1983 v Helsinkách světovou šampionkou. Byla velmi disciplinovaná a musela si poradit s různými zraněními, i proto je stále považována za jednu ikon atletiky. 

Dana Zátopková

Žena Emila Zátopka, Dana Zátopková, se také zapsala do atletických dějin. Její disciplína má s během společné minimum, ale i tak se Zátopková zapsala do atletických dějin díky hodu oštěpem. Dana vyhrála zlatou medaili na Olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 a přidala se tak ke svému manželovi Emilovi, který ve stejném roce bral zlaté hned tři.
Jejich společné triumfy znamenaly jednu z nejlepších ér českého sportu a byly velmi jedinečné, protože patřily jednomu páru. 

Josef Odložil

Dalším českým hrdinou je Josef Odložil. Ten byl své doby jedním z nejlepších běžců na jednu míli, neboli 1500 m. Jeho stříbrná medaile na Olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu ho zařadila mezi nejlepší běžce své doby.
Odložil pomohl české atletice i mimo trať a to jako mentor a trenér českého atletického týmu na další dlouhé roky, které udělaly v naší atletice velký vliv.
Úspěchy našich sportovců podtrhují naší tradici ve sportu a běžeckých disciplínách. Česko stále ukazuje schopnost výchovy špičkových sportovců navzdory své rozloze a poměrně nízké populaci. Všechny tyto sportovce podtrhují jejich příběhy, odvaha a triumfy, na které budou vzpomínat i příští nejen sportovní generace.

 

Podpora české atletiky a sportu obecně

Podpora sportu a sportovců u nás je klíčová pro rozvoj talentů a budování naši sportovní kultury. V době sociálních sítí, internetu a dalších různých médií není tak těžké zůstat v obrazu s našími sportovci a jejich výsledky. 

Je potřeba si tyto úspěchy připomínat, protože tím vzdáváme hold jejich památce a vůli uspět jako sportovci z menších a chudších zemí. Jejich příběhy nám mohou připomínat, co může dokázat kousek odhodlání a vášně pro to, co milujeme. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: