Nádherný ultratrail Saar Challenge vedoucí přes vrcholy Žďárských vrchů se stal kořistí pro Štěpána Dvořáka a Janu Baštářovou

V sobotu 24. září odstartoval v Hlinsku v Čechách 2. ročník ultratrailu Saar Challenge. Počet účastníků se oproti 1. ročníku zdvojnásobil a na start závodu se postavilo celkem 155 závodníků z celé České republiky.

K výběru byly tři trasy

Hlavní závod měřil 64 kilometrů a odstartoval v 9:00. Na jeho start se postavilo 60 vytrvalců. Trasa vedla přes nejvýznamnější vrcholy Žďárských vrchů a nabídla závodníkům rozličný terén zahrnující lesní asfaltky, polní a lesní cesty, i ostré kamenité výběhy na Devět skal, Malinskou skálu nebo Čtyři palice.

Další dvě doprovodné trasy o vzdálenosti 39 a 21 kilometrů startovaly s hodinovými rozestupy v 10:00 a v 11:00. Na jejich start se postavilo 35 a 60 běžců. Po celé trase byly umístěné kontroly, kterými běžci museli proběhnout a registrovat se na nich. Tyto kontrolní body sloužily jako doklad toho, že si závodník nikde stasu nezkrátil.

Jedná se o 2. ročník ultratrailového závodu Saar Challenge, který vede nedotčenou přírodou Žďárských vrchů. Více informací o závodu Saar Challenge najdete v termínovce.

Na všech třech trasách byly stanoveny nové traťové rekordy

Hlavní trať nejrychleji zdolal v čase 5:41:31 ultramaratonec Štěpán Dvořák. První ženou v cíli byla Jana Baštářová s časem 6:38:25, která porazila loňskou vítězku Janu Ryantovou o více jak 30 minut.

Na střední trati doběhl mezi muži jako první Lukáš Macháček v čase 3:18:31. Mezi ženami si pro zlato doběhla Jana Klinecná z místního Maraton klubu Hlinsko v čase 3:45:45.

Na půlmaratonské trati zvítězil mezi muži Jaromír Hradecký v čase 1:26:36, mezi ženami byla nejrychlejší s časem 1:40:04 Kateřina Kubiasová. Nutno podotknout, že na všech třech trasách byly stanoveny nové traťové rekordy.

Pro mnohé se závod stal srdeční záležitostí

Bez ohledu na umístění a zvolenou trasu byl každý, kdo doběhl do cíle vítěz a zaslouženě obdržel z rukou organizátorů účastnickou medaili. Závodníci byli trasou a organizací závodu nadšeni a mnozí z nich se netajili tím, že díky celkové atmosféře závodu se pro ně Saar Challenge stává srdeční záležitostí, přitom dodávali, že rádi dorazí do Hlinska opět za rok. Doufejme, že tyto pozitivní ohlasy závodníků přilákají za rok ještě více běžců, kteří budou chtít zdolat trasu skrz Žďárské vrchy a současně se nechat okouzlit místní krajinou.