Do francouzského Chamonix se sjel další podnik světové série skyrunningu. Na nejdelší královské trati dlouhé 80 kilometrů zazářil Alex Nichols, v ženách vyhrála Mira Rai z Nepálu. Vertikální kilometr se naopak v Chamonix letos běžel jako Mistrovství Evropy. V nabité konkurenci se dokázal 20. místem prosadit Jan Havlíček, v ženách se potom blýskla Iva Milesová umístěním v TOP 10.
Ke konci června pro všechny skyrunningové nadšence neodmyslitelně patří právě závody v evropské mecce horských sportů, francouzském Chamonix. Minulý rok hostilo Chamonix skyrunningové mistrovství světa. I letos se do Alp sjela slušná konkurence jak na dlouhé ultrasky trase o délce 82 kilometrů, tak především na mistrovském VK, kterého se nakonec zúčastnil i Kilian Jornet. Kompletní závodní harmonogram uzavře v neděli klasický skymarathon o délce 42 kilometrů s převýšením kolem 2700m.
Ačkoliv se ultrasky v Chamonix běželo poprvé teprve před 2 lety, našlo si svoje místo v kalendáři těch nejlepších běžců velmi rychle. Především trasu závodu minulý rok chválily jak hvězdy světového formátu, vítězové Luis Alberto Hernando či Emelie Forsberg, tak i naši domácí běžci v čele s Honzou Zemaníkem. V letošním roce trasa doznala ještě několika málo změn, které přispěly k její nesmírné obtížnosti. Přibylo ještě více technických míst a prudkých stoupání. Parametry trasy se tak zastavily na hodnotě 82 kilometrů a 7700 výškových metrů, což je opravdu výzva i pro ty nejotrlejší horské běžce.
V mužích se vítězství dočkal americký rychlík Alex Nichols, v ženách vítězí Nepálka Rai
Vzhledem k tomu, že se již za dva týdny koná v Alpách závod podobných parametrů Ice-Trail Taranteise, bylo letos startovní pole ochuzeno o několik horkých kandidátů na vítězství. I tak se na startovní čáře sešla jména jako Manuel Merillas, Seb Chaigneau, Andy Symmonds či právě vítězný Alex Nichols z USA. Pro toho je to první velké vítězství na takto dlouhém závodě, dříve slavil úspěchy přece jen na kratších a rychlejších závodech.
Pro vítězství si doběhl ve skvělém čase 10 hodin a 32 minut, což je vzhledem k obtížnosti letošní trasy opravdu kvalitní výkon. Na stupních vítězů ho doplnil Ital Franco Colle a Brit Andy Symmonds.
V ženách si to při neúčasti nejzvučnějších hvězd typu Forsberg či Anny Frost rozdaly o vítězství méně známé závodnice. Velkou část závodu si čelo kontrolovala Španělka Anna Comet, ovšem zhruba na 70. kilometru se kolem ní prohnala senzace z Nepálu, drobná Mira Rai. Ta nakonec ostatním nedala šanci a zvítězila v čase 12:32, což je dokonce o 6 minut rychlejší než vítězný čas Emelie Forsberg z minulého roku.
Z nejužší české skyrunningové špičky se bohužel na start tentokrát nikdo nepostavil.
ME ve vertikálním kilometru pro Francouze Gonona, z Čechů nejlepší Havlíček
O náročnosti a specifičnosti skyrunningové disciplíny VK (=vertikální kilometr) se přesvědčili všichni závodníci včetně několika českých zástupců. V Chamonix se VK běhá intervalovým stylem, tudíž se nezávodí s hromadným startem. O náročnosti závodu vypovídá 1000 výškových metrů, které běžci nasbírají na extrémní 3,8 kilometrů dlouhé trase.
V nejlepší formě se nakonec ukázal François Gonon, který zvítězil v čase 34:07 a dokázal porazit mnohem známější jména jako jsou již zmiňovaný Jornet, Max King, Erik Haugnes či Ital Marco Molleto.
Z Čechů byli hlavními želízky v ohni světové konkurence především Jan Havlíček a Tomáš Bystřický. Jan Havlíček má s alpskými závody VK bohaté zkušenosti, které také dokázal zúročit a doběhl si pro skvělé 20. místo v čase 38:31. Tomáš Bystřický nakonec doběhl na 51. místě v čase 44:34.
V ženách na VK dominovalo Španělsko, Milesová v TOP 10
Všechna tři pódiová umístění dokázaly na vertikálním kilometru v Chamonix mezi ženami obsadit závodnice Španělska. Tou nejrychlejší byla nakonec Paula Cabrerizo v čase 41:11.
Do elitní desítky se v této disciplíně na Mistrovství Evropy opět dokázala prosadit skvělá Iva Milesová, která tak jen potvrdila, že jí extrémní stoupání sedí. V roce 2013 totiž na ME v Dolomitech brala senzační bronz. Letos si TOP 10 vyběhla solidním výkonem v čase 46:23.