Na Transalpine Run 2019 se chystá i česko-slovenská dvojice Linda Beniačová a Martina Dvořáková

Na Transalpine Run 2019 se chystá i česko-slovenská dvojice Linda Beniačová a Martina Dvořáková

Jeden z nejtěžších a zároveň nejzajímavějších trialových závodů na světě letos oslaví patnácté výročí od založení. Tento osmi etapový závod začne 31. srpna zahájením „západní trasy“ v Obersdorfu, v Německu. Celkově se na start postaví více než 250 týmů z celého světa.

Od svého prvního konání se tento běh vyvinul do jednoho z neúžasnějších týmových závodů na světě, což ukazuje i účast světových jedniček z více než 40 zemí světa, které se každým rokem vydávají na západní nebo východní cestu závodu, která se pravidelně střídá.

275 km  a 16 416 převýšení v 8-mi dnech

Běžci Transalpine run 2019 mají na „přetravetzování“ Alp celkově osm dní, v každém dni je čekají nové lokality, různé vzdálenosti a převýšení, které dohromady dávají celkovou vzdálenost 275 km a 16 416 m stoupání. Závod startuje v Německém Obersdorfu, pokračuje přes Rakouský Lech am Arlberg, St. Anton an Arlberg, Landeck, kde po přechodu hranice závodníci pokračují do švýcarské krajiny, nocují v Samnaun a Scuol. V předposlední etapě překonávají poslední italskou hranici do bodu Pra dam Stilfserjoch a následně do cílové rovinky v Sulden an Ortler.

Jedná se o jeden z nejnáročnějších trailových závodů, který si rychle získal pověst jako jeden z vrcholů skyrunningové sezóny. Závod je etapový, běží se 8 dní a ve dvojicích. Více informací o Transalpine Run najdete v termínovce.

Startovní týmy jsou dvoučlenné a jeden z nich bude tvořit i československé duo Martina Dvořáková a Linda Beniačová, jejichž přípravu a celkový průběh závodu budeme sledovat.

Martina Dvořáková má za sebou zatím krátkou, ale velice výraznou běžeckou kariéru

Přes silniční desítky, půlmaratony, překážkové závody typu OCR se proběhala až k delším trailovým trasám. První 12-ti hodinový běh si zkusila v Polsku v roce 2017. Tento závod Marťu přesvědčil o tom, že běžet dlouho sama v lese a ideálně v noci ji baví nejvíc. Proto trénink v sezóně 2018 přizpůsobila přípravě na trailové ultra běhy.

Prvním významným závodem byla Transylvania, kde si na 50 km trati doběhla pro 4.místo. Další absolvovaný náročný horský ultratrail je GGUT 110 km (6,5 tis. up), kde si jako 5. žena v cíli prý sáhla na své fyzické dno. Marťa jede na plno i vnitrostátně, má za sebou Krakonošovu 100 (3. misto), Hostýnskou 8 (1. místo dvojice), Beskydskou 7 ( 3. místo ženy), Loučení Vrchlabí (1.místo), Pražská 100 (3. místo). Za zmínku stojí také účast a výhra na LH 24 ve dvojici, což ji prověřilo jak fyzicky, tak psychicky.

Běžecká minulost Lindy Beniačové je trochu delší

Běžecká minulost Lindy Beniačové je trochu delší, sahá do roku 2014, kde se zúčastnila prvých ultratrailových závodu B7, Malofatranská 100 a LH24, které vyhrála, což ji navedlo na cestu ultratrailové bežkyne, která si občas vystřihne i silniční půlmaraton a kratší závody. Linda se dále účastnila závodu v rumunské Transylvanii na 50k (2.miesto), GGUT štafeta dvojic ženy na 110km ( 1.místo), Tatry running tour extrem (1. místo) a 6x LH24. Z kratších závodu je to bratislavský půlmaraton (1.místo ve své kategorii) a Nomenrun na 88km (1.místo štafeta). Vrcholem běžecké kariéry je zatím účast na PTL Chamonix, kde na 180. km odstoupila kvůli zdravotním problémům s průduškami.

Holky se daly dohromady díky běžeckému klubu Running zone v Brně, kde se věnují rozvoji pokročilých běžců, ale i těch kteří chtějí s tímto sportem začít. Na TAR se přihlásily, aby zúročily dosavadní zkušenosti, posunuly své hranice o něco dál a změřily síly na jednom nejmocnějších a nejkrásnějších evropských masivů – Alpách. Vše samozřejmě s velkým respektem a nadšením pro běh, přírodu a hory.

Jak se na takový závod připravují, jaká bude jejich povinná výbava a strava? Jaký pocit májí před startem a po proběhnutí cílovou rovinkou? To se dozvíte v následujících dvou dílech tohoto článku. Coming soon 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: