Na New Yorském maratonu vítězství obhájila Keitany, mezi muži nejlépe Biwott

V neděli 1. listopadu se běžel největší a asi i nejsledovanější maraton světa, New York City Marathon. Na start se postavilo více než 50 tisíc účastníků a mezi nimi i Češi. Královnou se stala Mary Keitany z Keni, která své vítězství obhájila a mezi muži její krajan Stanley Biwott. Favorizovaný rekordman a momentální držitel světového rekordu Kipsang doběhl čtvrtý.

V neděli 1. listopadu se běžel jeden z největších a nejslavnějších maratonů světa v New Yorku. Více než 50 tisíc účastníků z elého světa si letos zaběhlo tento slavný maraton v samotném srdci New Yorku. Kurz byl poměrně náročný a pro světové rekordy nepříznivý. O to ale bylo zajímavější sledovat elitní sportovce, jak si s tím poradí. V druhé polovině závodu, kdy závodníci bývají už velmi unavení, se totiž musejí ještě vypořádat s několika táhlými stoupáními. Central Park, kde je cíl a kudy vedou poslední míle závodu, není zdaleka žádná rovinka.

Nejlepšími opět Keňané

Vítězem se stal Keňan Stanley Biwott v čase 2:10:34. Hlavní favorit a světový rekordman Wilson Kipsang doběhl až na 4. místě za druhým Keňanem Geoffrey Kamwororem, který doběhl v čase 2:10:49, a třetím Etiopanem Lelisou Desisou 2:12:10. Všichni se však drželi až do 20 míle ve skupince a nikdo nechtěl nastoupit i přesto, že v New Yorku panovaly velmi příznivé běžecké podmínky.

Mezi ženami doběhal na prvním místě krajanka Biwotta a obhájkyně vítězství z minulého roku, Mary Keitany v čase 2:24:25 se slušným náskokem na Portugalku Aselefech Mergia v čase 2:25:32. Jako třetí doběhla Etiopanka Tigist Tufa v čase 2:25:50. Elitní ženy startovaly jako první a ve skupince se držely zhruba do 30 km, kdy Keitany nastoupila. Mergia pak na třetí Tufu nastoupila kolem 40 km a svedly poutavý boj o druhé a třetí místo. Vítězové za své výkony dostali finanční odměnu (tzv. prize-money) 100 000 dolarů, Keitany pak ještě o 30 000 dolarů více jako časový bonus.

50 tisíc běžců, 50 tisíc příběhů

Na maratonu se ale odehrálo nejméně 50 tisíc dalších příběhů. Z těch nejzajímavějších je třeba zmínit např. maratonský seniorský (Master’s) rekord Američana Meba Keflezingiho, který ve věku 40 let zaběhl maraton za 2:13:32 a doběhl na celkovém 7. místě. Nebo skvělý výsledek Japonce Yuki Kawauchi, který doběhl na 6. místě v čase 2:13:29. Tento Japonec je známý tím, že se pravidelně a dlouhodobě umisťuje na prvních příčkách v maratonu nejen v Japonsku (Japonsko je zamě s nejvíce běžci světa, pozn. redakce).

Početná česká účast

Nesmíme opomenout ani českou účast. Na start se postavilo a dokončilo celkem 35 Čechů. V nejlepším čase 3:16:57 zaběhla Lenka Kubková z mužů pak Ivo Eichler v čase 3:19:22. S náročnou tratí se ale museli poprat všichni, proto skutečně velká gratulace všem, kdo maratonu úspěšně dokončili!