Na netypické, leč krásné trati na RUN TOUR v Liberci dominovali Vít Pavlišta a Petra Bárthová

Krásné počasí a určitě i blížící se konec prázdnin bylo příčinou, že do Liberce, na další závod ze seriálu RUN TOUR, dorazilo nebývale velké množství startujících. Ani netypická trať závodu neodradila a možná právě to, že trať nebyla vyloženě městská, zlákala takové množství závodníků.

Pořadatelé připravili jednu novinku

Pořadatelé opět využili nádherné prostředí Lidových sadů, ale udělali malou změnu, která se myslím povedla. „Oddělili jsme od sebe klasické zázemí, registrace, úschovnu, toalety a vše, co souvisí s přípravou na závod od prostoru, kde se prezentují jednotliví partneři, což se ukázalo jako správná volba“, vysvětlila změnu Nikola Mráčková, která má tyto záležitosti v RUN TOUR na starosti. Takže zázemí s registrací bylo na parkovišti u místní ZOO a prezentace partnerů na vedlejším dětském hřišti, což ocenili zejména rodiče s dětmi. Změna určitě k lepšímu, slýcháme od mnohých účastníků během celého odpoledne.

Jedná se o oblíbený závod na 5 km a 10 km, který se koná v pěkném prostředí Lidových sadů v Liberci. Závod je součástí seriálu RunTour. Více informací o RunTour Liberec najdete v termínovce.

Hlavní závod na 10 km zcela ovládl místní rodák Vít Pavlišta

Na start hlavního závodu se v sobotním podvečeru postavilo více jak 400 startujících, odhodláno doslova se poprat s náročností tratě. Už pohled ze startovní čáry avizoval, že první kilometr do strmého kopce nebude nic lehkého. Největším favoritem závodu byl Vít Pavlišta, který bydlí od startu, co by kamenem dohodil, jak se říká. Od prvních metrů nenechal nikoho na pochybách, že to bude právě on, kdo si v domácím prostředí doběhne pro vítězství. Cílovou pásku protrhl v čase 33:44 minut a před druhým v pořadí Janem Švadlenkou (38:45) měl náskok pěti minut! Třetí místo si pohlídal Dušan Podroužek časem 39:24 minut.

V ženské kategorii se přece jen bojovalo o poznání dramatičtěji a výsledky byly nakonec i velmi těsné. Pro vítězství si doběhla v čase 46:34 minut Petra Bárthová. Druhá v cíli byla Ivana Vávrů (47:34) a pro třetí, a pomyslnou bronzovou medaili, si doběhla Zuzana Sladká za čas 49:43 minut.

Závod na 5 km jako vždy s vysokou účastí startujících

Před hlavním závodem se běžel NOVA RUN na 5 km. Tentokrát se na start postavilo téměř 700 běžců a běžkyň, a že by boje na trati byly méně zajímavé, tak to se rozhodně nedalo říci, právě naopak. Pětka je rychlý závod a tomu odpovídaly i výsledné časy vítězů.

Mužský závod pro sebe ukořistil Peter Ďurec ve výtečném čase 16:40 minut. Jen o několik desítek vteřin za ním skončil Vojtěch Podjukl (17:16), kterému dýchal na záda třetí v pořadí Michal Suchý (17:35).

I mezi ženami se bojovalo do posledních metrů. Ještě na 3. kilometru byla situace vyrovnaná, ale v následujícím prudkém seběhu osvědčila rychlost a mladistvý elán Petra Vašinová a od svých soupeřek se odpoutala. Cílovou pásku poté protrhla v čase 19:32 minut. Za ní finišující Zuzana Kocumová (20:28) musela až do poslední chvíle odrážet útoky Zuzany Rusínové, která za ní zaostala za pouhých 7 vteřin (20:35).

Liberecký závod RUN TOUR plný pozitiv a spokojení pořadatelé i běžci

Opět se ukázalo, že závody tohoto úspěšného seriálu mají nejen výbornou úroveň, ale po několik letech od vzniku i stále vzrůstající zájem běžců a běžkyň. „Moc nás těší, že naše závody láká stále větší množství lidí, a to nás také zavazuje jim dodávat kvalitní servis. Myslím, že tady v Liberce se to podařilo, vyjádřila po závodě spokojenost Nikola Mráčková, koordinátorka závodu.

Všechny závody, jak v hlavní kategorii na 5 i 10 km, tak včetně dětských závodů, měly vysokou úroveň a také výtečné výkony nejen vítězů. Liberec opět prokázal svoji kvalitu a už nyní si řekl o pořadatelství v tomto seriálu i na příští rok.