Na mistrovství světa v trailu český ženský tým vybojoval 4. místo

Poslední sobotu v říjnu se v portugalském městě Braga nedaleko hranic se Španělskem startovalo Mistrovství světa v ultratrailu pod hlavičkou IAU. Na závodníky čekalo celkem 85 km, dle pořadatelů v běhavém terénu, s 4680 metry pozitivního převýšení. Kdo ve světové konkurenci získal titul mistra světa a jak dopadl český tým?

Krom naprosté světové špičky, zastoupené především ze španělské a francouzské reprezentace, nechyběla ani ta česká. Šesti-členný tým ve složení Michaela Mertová, Kateřina Matrasová, Zuzana Urbancová, Jan Bartas, Petr Žákovský a Libor Trnek patřil k těm početně menším, avšak právě úspěch ženského týmu byl jedním z překvapeních šampionátu.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

V mužském závodě bezkonkurenční Alberto Hernando a nadvláda Francie a Španělska

Luis Alberto Hernando – letošní mistr světa v Ultra SkyMaratonu z Buff Epic trail – Cristofer Clemente – letošní vítěz SWS v Ultra Sky – Silvain Court – loňský vítěz MS v ultratrailu IAU – Ludovic Pommeret – letošní vítěz UTMB. To je jen pár mužských jmen ze dvou velmocí horského běhu, Španělska a Francie. Konkurence se sešla opravdu obrovská a dle parametrů trati se odhadoval vítězný mužský čas opět pod osm a půl hodiny. 85 kilometrů dlouhá trať s necelými pěti tisíci metry pozitivního převýšení v maximální nadmořské výšce necelých 1300 metrů nad mořem, napomáhal také českým běžcům. Dle pořadatelů, méně technická a více běhavá trať z propozic připomínala české hory, nejblíže Beskydy. Propozice však českým barvám lhaly.

Kamenité seběhy, mnohdy mimo stezky, prudké výstupy k vrcholům a zvyšující se teplota během dne udělali své a hory, na první pohled vypadající shovívavě, se náhle změnily v peklo. Nejlépe si s těmito podmínkami vypořádal první jmenovaný, Luis Alberto Hernando ze Španělska, který tento rok má neuvěřitelnou formu. S náskokem téměř 10 minut si doběhl v čase 08:20:26 pro suverénní vítězství. Druhý do cíle doběhl Francouz Nicolas Martini (08:30:05) před těsně třetím, také Francouzem, Sylvainem Courtem (08:30:39). Zajímavostí je, že Francouzi obsadili v mužském závodě 2., 3., 4., 5. a 7. místo, a tak suverénně vyhráli mužský závod týmu. Nejlepší z českých mužských barev byl Petr Žákovský na 58. místě v čase 10:42:41. Dalším českým reprezentantem na 71. místě byl Jan Bartas (11:07:11) a dále pak 81. Libor Trnek (11:19:22). Český mužský tým tak nakonec obsadil 16. místo.

Michaela Mertová ve světové konkurenci v TOP10

Pokud se hovořilo v mužském závodě o velké konkurenci, v ženském závodě byla konkurence obrovská. Dominovala opět jména ze Španělska a Francie: Caroline Chaverot – letošní vítězka UTMB 2016 a mistryně světa v Ultra SkyMarathonu, Nathalie Mauclair – loňská vítězka z MS v ultratrailu IAU, a také loňská vítězska UTMB, Azara Garcia – mistryně Evropy z roku 2015, a tak nespočetně dále… Počítat se ale také muselo z letošní nejlepší českou ženou v SWS SkyRace Michaelou Mertovou, která byla také zařazena v poli favoritek ženského závodu.

Obecně by se dalo zhodnotit vystoupení českého ženského týmu za úspěšnější, než to mužské. Skvěle zaběhla zmíněná Michaela Mertová, která finišovala v TOP10 a to na 9. místě v čase 10:42:59. Byla tak vůbec druhým nejrychlejším členem z českého týmu hned po Petrovi Žákovském. Druhou Češkou v cíli byla dvacátá Kateřina Matrasová (11:19:59) a na šestatřicáté příčce doběhla Zuzana Urbancová v čase 12:04:35. V součtu časů si tak český ženský tým vybojoval skvělé 4. místo v hodnocení národů. Na prvních příčkách se překvapení nekonalo. Zvítězila s náskokem více než 5 minut na druhou, Francouzka Caroline Chaverot v čase 9:39:40. V čase 9:45:01 finišovala druhá, Španělka Azara García. A o necelé tři minuty po Španělce doběhla také třetí žena, Nizozemka Ragna Debats v čase 9:47:38. V soutěži týmů české běžkyně překonal pouze bezkonkurenční tým z Francie, Španělska a na třetím místě Velké Británie.