Na extrémním Tromso Skyrace nejrychlejší Albon a Forsberg. Z Čechů nejlepší 16. Zdeněk Kříž

Na dalekém severu v okolí norského Tromso se o víkendu běžel opravdu extrémní horský závod, 45 km dlouhý Tromso Skyrace. S obtížným technickým terénem i tvrdým severským počasím se nejlépe vyrovnaly Angličan Jonathon Albon a „domácí“ pořadatelka Emelie Forsberg.

Hvězdná dvojice Jornet a Forsberg připravila jeden z nejtěžších skyrunningových závodů historie

Tromso Skyrace je unikátní závod, který ztělesňuje ten pravý skyrunning. Za jeho vznikem totiž stojí dvě největší hvězdy současného světového horského běhání – Kilian Jornet a Emelie Forsberg. I přesto, že se letos běžel teprve druhý ročník, byl závod společně s pátečním VK, který předcházel hlavnímu nedělnímu závodu, zařazen do letošní světové skyrunningové série.

Kilian Jornet a Emelie Forsberg totiž na severu Norska vytvořili opravdu jedinečnou sportovní událost a oslavu hor. Kilian a Emelie jako největší současné hvězdy skyrunningu mají možnost běhat na těch nejzajímavějších místech na světě. Minulý rok se i proto rozhodli vyzkoušet si netradiční role organizátorů závodů a přivést běžce z celého světa na divoký sever v okolí horských velikánů v pohoří Lyngen. Trasa hlavního závodu je kombinací divoké severské přírody, extrémní technické a lezecké náročnosti (stupeň V), velkého převýšení i ducha skyrunningu – od moře se vybíhá do hor a zase zpět.

Páteční Vertical Kilometer ve znamení hesla „Sea to Sky“

Celý skyrunningový víkend v Tromso začal již v pátek, kdy se světová horská elita sešla na startu disciplíny Vertical Kilometer®. Kilian a Emelie preferují přirozené tratě, které vedou nespoutanou přírodou a v tomto duchu se vedl i závod na 1000 výškových metrů.

Dle dojmů těch nejlepších se jednalo o jeden z nejtěžších VK, který vynikal technickou náročností a náročným terénem. O tom svědčí i čas vítěze. Domácí Nor Stian Hovind-Angermund porazil zvučnější jména světového formátu a 2,7 km dlouhou trať s 1044 výškovými metry zdolal za 35:20. Na druhém místě doběhl nadějný mladý Švýcar Remi Bonnet (35:42) a třetí místo obsadil objev letošní sezóny Pascal Egli (36:05), který zaběhl velmi dobrý závod i na nedávném Dolomites Skyrace.

V ženách se na rozdíl od Kiliana, který dal přednost pouze organizaci, zúčastnila VK i Emelie Forsberg a potvrdila svoje technické kvality. Ačkoliv na VK bývá Emelie porazitelná, na domácí trati si vítězství vzít nenechala a druhou Yngvild Kaspersen (43:42) porazila ve finiši přesně o sekundu! Třetí doběhla velezkušená Maite Maiora (45:10).

Čechům se na VK tolik nedařilo, nejlepší Zdeněk Kříž doběhl v čase 45:53 na 27. místě.

Hamperokken Skyrace v mužích s překvapením, v ženách vítězná domácí Emelie

Nedělní hlavní závod Hamperokken Skyrace byl nakonec extrémní nejen převýšením a technickou náročností, ale také počasím, které běžcům příliš nepřálo. V horách se potýkali s deštěm, sněhem, větrem i zimou, což především v lezeckých úsecích představovalo pro běžce značné nebezpečí.

Na startu se sešla světová elita v čele s Luisem Alberto Hernando či loňským vítězem Eirik Haugsnessem. Na 45 kilometrech běžci museli překonat extrémní převýšení 4400 výškových metrů. V některých místech na ně čekaly opravdu lezecké úseky, které ze závodu dělají podnik, který opravdu není pro každého.

Hlavní favorit Luis Alberto Hernando po velkou část závodu udával vítězné tempo. V posledních deseti kilometrech ho ovšem nakonec zastínil překvapivý vítěz, který byl pro většinu skyrunnerů takřka neznámý – Angličan žijící v Londýně Jonathon Albon! Ten extrémní trať zdolal v čase 6:08, o půl hodiny rychleji než loňský vítěz. Druhý Španěl Hernando doběhl nakonec v čase 6:25 a stupně vítězů uzavřel domácí  Rolf Einar Jensen (6:28).

V ženách svedli velký souboj o vítězství pořadatelka Emelie Forsberg a nepálský objev letošní sezóny Mira Rai. Ta po vítězství na Mont-Blanc 80k prokázala kvality a Emelie byla důstojnou soupeřkou. Forsberg ovšem nakonec zúročila své technické kvality a zvítězila v čase 7:09 před druhou Rai (7:23) a třetí Norkou Malena Haukøy (7:31). O tempu nejlepších žen svědčí fakt, že Emelie doběhla v absolutním pořadí na 13. místě!

Češi předvedli kvalitní výkony – Zdeněk Kříž na 18. místě

Solidně se na Tromso Skyrace představili čeští běžci. Ačkoliv startovní pole nebylo v Norsku tak široké, jako bývá na skyracech v Alpách, dají se především výkony Zdeňka Kříže (18. místo) a Jana Bartase (23. místo) považovat za úspěch. Na takto technickou a náročnou trasu totiž v českých podmínkách opravdu natrénovat nejde.

Povedený závod předvedla také nejlepší česká žena Hana Krajníková, která časem 9:38 obsadila mezi ženami pěkné sedmé místo. Za zmínku stojí fakt, že Hanka minulý rok vyhrála první ročník tohoto závodu, tehdy časem 9:49.