Na co by si měl dát běžec – vegetarián pozor?

Na co by si měl dát běžec – vegetarián pozor?

Vegetariánství je způsob stravování i životní styl. Můžou však nastat úskalí, která si běžec v tréninku musí umět pohlídat, aby jeho výživa byla plnohodnotná a neomezovala běžce při efektivním tréninku.

Představuje vegetariánská strava pro běžce nějaké ohrožení? Proč? Čemu se vyhnout a čemu naopak jít vstříc? V jaké míře volit potraviny? Uběhnu to? Udýchám to? Jak je to s vytrvalostí? I takovéto otázky si mohou někteří, obzvlášť začínající běžci vegetariáni, klást. Na začátek je nutné podotknout, že být vegetarián neznamená prokazatelnou spojitost s nebezpečím pro běžce. Stejná rizika ne-li vyšší se mohou vyskytovat i u masožroutů.

Spojitost vegetariánství a běh jde určitě dobře dohromady. Dokazují to i špičkoví sportovci. Každý běžec si musí být vědom toho, jak moc jsou jeho běžecké tréninky náročné, aby si nepřivodil zbytečně nějaké zranění.  Znát a poslouchat své tělo, jeho bolesti, vědět co dělat, co nedělat, umět relaxovat je zárukou dobrých výsledků. Dobře zvolená strava u běžců vegetariánů je jedním důležitým pilířem. Fakt, že banán nutričně nenahradí flákotu steaku je zřejmý asi každému. Právě vyvážená strava a vhodné doplňky stravy nahrazující plně vitamíny a minerály, které běžec nemá šanci získat z masa, jsou velmi důležité. A i přesto se může přihodit, že běžci toto podcení. Je nutno ale zdůraznit, že kombinace zdraví prospěšných látek v potravinách je potravními doplňky nezastoupitelná.

Negativní příznaky

Jaké mohou být nástrahy? Vysledujeme-li na sobě vyšší známky únavy, malátnosti, bolesti kloubů a křeče, je na čase se zamyslet, zda tělu něco neschází. Zvýšenou opatrnost by měly brát v úvahu hlavně ženy. Onemocnění oligomenorrhea znamená poruchy menstruačního cyklu z nedostatku energie ve výživě. Na vině ovšem není vegetariánská strava, nýbrž absence látek v alternativním jídelníčku. Zmiňme tu alespoň ty nejpodstatnější. Velkým rizikem je také osteoporóza. Ta se začne ale projevovat v pozdějším věku, kdy už se chyby ve stravování moc napravovat nedají.

Podstatné prvky vyvážené stravy

Vitamin B2, neboli Riboflavin – už z názvu je patrné, že se jedná o vitamin vysoce obsaženém v potravinách živočišného původu. Nicméně hojně obsažen je v pivních kvasnicích, kakau či ořechách.

Vitamin B12 – absence tohoto vitamínu způsobuje chudokrevnost. Prevence je tedy přiměřená konzumace vajec, mléka a sýrů. U veganů vzniká tedy potíž s příjmem těchto potravin, které mohou nahradit sójovým mlékem, cereáliemi, nebo doplňky stravy obohaceny o tento vitamín.

Vitamin D – významný pro dobré vstřebávání vápníku, obsažen v rybím tuku, žloutcích, mléčných výrobcích obecně, z rostlinných zdrojů to jsou avokádo, banány. Lze ho však získat i ze slunečných paprsků.

Vápník – nepostradatelný pro pevnost kostí. Kromě mléčných výrobků obsažen v máku, jádrech, sezamových semínkách.

Zinek – nejen pro krásné vlasy a kůži. Zajistíme přísun dýňových semínek, ořechů, celozrnných cereálií a luštěnin.

Železo – abychom měli svaly jako Pepek námořník, musíme konzumovat špenát, pro méně náruživé kulturisty jsou tu potraviny jako červená řepa, zelí, brokolice, z ovoce švestky, meruňky borůvky, třešně. Z ostatních luštěniny a cereálie. Vstřebatelnost železa z živočišných zdrojů je mnohem větší než z rostlinných. Vegetaritáni tento fakt často podceňují a ohrožují své zdraví.

Jód – obsažený v rybím tuku, pro Husákovy děti tak velmi neoblíbený, ale skvělý doplněk stravy, významný pro dobrou funkčnost štítné žlázy a tvorbě hormonů. Nyní se dá sehnat na pultech obchodů velké množství potravin či doplňků obohacených o tento důležitý prvek.

Chudokrevnost (Anémie)

Představuje velké riziko zejména pro ženy. Jedná se o snížené množství hemoglobinu obsaženého v krvi. Důsledkem pak je absence nebo špatná tvorba červených krvinek a dochází k neúplnému okysličování tkání.  Člověk se pak cítí unavený a malátný, což pro běh a trénování není zrovna vítaným jevem. Nemluvě o následně nesnadném zvyšování časových limitů. S touto nemocí je logicky spojen nedostatek železa, na který se váže kyslík. Pokud se bude červeným krvinkám dobře běhat s kyslíkem, bude i spokojený běžec vesele utíkat za lepšími výsledky.

Snažme se tedy vyjít našemu tělu vstříc a nechme ho zaměstnávat běžeckými tréninky než sezením v lékařských či fyzioterapeutických ordinacích. A tělo za odměnu vyjde vstříc nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: