Na Birell Grand Prix padly nejlepší časy roku. Vítězi se stali Geoffrey Koech a Sheila Chepkirui, z Čechů nejrychleji Pavlišta a Homolková!

24. ročník Birell Grand Prix Praha 5&10 km, závod oceněný zlatou známkou IAAF, byl rekordní a historický! Vyhrál Keňan Geoffrey Koech v novém nejlepším čase letošního roku a čtvrtém nejlepším výkonu všech dob 27:02. V ženské kategorii vládla Sheila Chepkirui perfektním výkonem 29:57.

Koech si výrazně vylepšil osobní rekord

Koech rozhodl závod na posledním kilometru, když v přetahované udolal krajana Bravina Kiptoo a do cíle dorazil osamocen. Elitní atleti rozběhli první polovinu závodu na světový rekord časem 13:24. Na sedmém kilometru společně běželi už jen Keňané Bravin Kiptoo a favorit závodu Geoffrey Koech.

Jedná se o oblíbený závod na 10 km, který se koná v Praze. Součástí je i ADIDAS Běh pro ženy. Více informací o BIRELL Grand Prix Praha najdete v termínovce.

Koech si výrazně vylepšil osobní rekord o 15 vteřin, mimo jiné běžel v nejrychlejším čase roku 2019 a překonal tak Uganďana Stephena Kissu. Navíc se nyní časem 27:02 dělí o čtvrtý nejlepší výkon historie s legendárním etiopským vytrvalcem Haile Gebrselassiem. Jako druhý v Praze do cíle doběhl Matthew Kimeli (0:27:09), člen RunCzech Racing Alumni, který v závěru předběhl Bravina Kiptoo (0:27:12), rovněž člena RunCzech Racing teamu. Všichni tři muži na pódiu se zároveň stali třemi nejrychlejšími závodníky roku.

„Je to skvělé. Čas 26:50 by byl ještě lepší a naprosto skvělý, ale přesto jsem velice spokojený s tím, jak jsem tady na této úžasné trati běžel,” podělil se o pocity po závodě Koech.

Birell Grand Prix Praha drží nyní v ženské kategorii tři nejlepší časy historie

Postaraly se o to Dorcas Jepchumba Kimeli a Sheila Chepkirui, které doběhly ve shodném čase 29 minut a 57 vteřin, jen o kousek setiny však byla rychlejší Chepkirui. Historicky lepší čas už drží jen Joyciline Jepkosgei (světový rekord 0:29:43 z roku 2017), který také zaznamenala v Praze. Letošní výkon obou nejrychlejších dam přesto vstoupí do historie, protože jako první dvě ženy na jediné akci běžely pod 30 minut. Třetí místo letos obsadila Norah Jeruto (0:30:07), jejíž běh je nyní šestý nejlepší na světě.

„Nepřipadalo mi to tak rychlé, jak nakonec čas vypadá, ale druhá polovina závodu byla vážně o mnoho těžší,” nechala se slyšet v cílové rovince vítězka Sheila Chepkirui. „Já věřím, že jsem schopná zaběhnout ještě rychleji v budoucnu a věřím, že to může být už příští rok a zase v Praze,” dodala.

České vytrvalecké špičce dominoval Vít Pavlišta

České vytrvalecké špičce dominoval Vít Pavlišta v osobním rekordu 29:50 a zároveň tak splnil svůj cíl porazit nejlepší keňské běžkyně. „Jsem šťastný, že jsem udělal osobní rekord. V rychlosti mám ještě rezervy, ale je to skvělý základ pro maraton. Trať mi seděla, je svižná a byly tu rychlé úseky. A navíc jsem se nechtěl nechat ženami porazit,” usmíval se Pavlišta. Za ním skončil druhý Tomáš Navrátil (0:31:22), třetí místo bral českobudějovický David Vaš (0:31:28).

V ženách zvítězila Hana Homolková

Boj o post nejlepší Češky se zúžil na bitvu mezi Hanou Homolkovou a zkušenou Petrou Kamínkovou. Zvítězila ta mladší a dravější Homolková v solidním čase 0:35:59. Téměř o minutu za sebou nechala právě v tuzemsku legendární Kamínkovou (0:36:55). Třetí domácí závodnicí na pódiu pak byla chotěbořská Markéta Gajdorušová (0:37:26).

Kromě Birell Běhu na 10 km se v Praze uskutečnil také závod adidas Běh pro ženy 5 km. V něm zvítězila Češka Julia-Anna Lily Bell výkonem 17:18. Na stupně vítězek jí doprovodily krajanky, druhá Petra Kotlíková (0:17:45) a třetí žena závodu Daniela Havránková (0:18:00). Nejrychlejší zahraniční závodnicí se stala v pořadí čtvrtá Španělka Laura Vilchez v čase 0:18:40.

Úvodní foto: RunCzech