MS v běhu na 100 kilometrů ovládl Švéd Buud. Z Čechů nejlepší Orálek na 44. místě

Letošní Mistrovství světa v běhu na 100 km se konalo v nizozemském Winschotenu za účasti hned několika českých běžců a běžkyň. Z nich byl nakonec nejúspěšnější dlouhodobě nejlepší český ultramaratonec Daniel Orálek, který cílem proběhl v čase 7:25:48.

10 kol o 10 kilometrech obkroužil nejrychleji Jonas Buud ze Švédska

Ve Winschotenu čekal na běžce desetikilometrový okruh a ideální běžecké podmínky, které nakonec nejvíce seděli Švédovi Jonasu Buudovi. Ten tak potvrdil své kvality a konečně zlomil sérii nešťastných druhých míst v rámci mistrovského závodu. Buud totiž získal stříbro na čtyřech z posledních pěti světových šampionátů.

Z počátku letošního závodu se ujal vedení ve velmi rychlém tempu Jim Walmsley, který prvních 50 kilometrů absolvoval v čase 3:05:20! V následujících kilometrech se ovšem vedení ujal Buud, jehož mezičasy byly až neuvěřitelně konzistentní. Žádný z desetikilometrových úseků nezaběhl nad 40 minut a zároveň jeho nejrychlejší okruh byl 37:40! Především díky vyrovnanému tempu nakonec Buud zaslouženě zvítězil ve slušném čase 6:22:44. Na stupních vítězů ho doplnili Španěl Cuevas (6:35) a Ital Calcaterra (6:36).

Ženám v celkovém pořadí dominovala Američanka Camille Herron, která cílem proběhla v čase 7:08:35.

Z Čechů nejlepší Orálek, Brunnerovi se nedařilo

Ve Winschotenu se na start postavilo také několik českých zástupců. Bohužel hlavnímu želízku v ohni Radkovi Brunnerovi závod po dlouhé (a úspěšné) sezóně příliš nechutnal. Po loňském světovém šampionátu v Kataru, kde si Radek doběhl pro vítězství v kategorii 35-39 let, se letos nakonec protrápil k třetímu místu mezi Čechy v čase 7:41.

Lépe se vedlo české ultramaratonské stálici Danovi Orálkovi, který si časem 7:25:48 doběhl pro celkové 44. místo. V kategorii M45 to nakonec znamenalo skvělé bronzové umístění. Těsně před třetím Brunnerem dokončil druhý nejlepší Čech Ondřej Velička v čase 7:37:47

Terezu Gecovou si možná budete pamatovat v souvislosti s legendárním závodem Ultra Caballo Blanco s Tarahumary v Mexiku, kde letos skončila na čtvrtém místě a celou svou výhru věnovala Tarahumarům.

Na start se postavily také tři české zástupkyně něžného pohlaví, z nichž nejrychlejší byla Markéta Gruberová, která 100 km dokázala uběhnout za krásných 9 hodin a 9 minut. Závod dokončila také Tereza Gecová, která začala rychleji než Markéta, nakonec ovšem doběhla na 42. místě za 9:37.