MMM ve znamení Abebe Bikily

Medzinárodný maratón mieru v Košicích se poprvé konal v roce 1924 a během několika desetiletí se zařadil mezi nejvýznamnější světové maratony. Na jeho trase startovali čtyři olympijští vítězové – Juan Carlos Zabala, Abebe Bikila, Mamo Wolde a Waldemar Cierpinski. Kromě Zabaly a Bikily také dalších pět držitelů nejlepších světových výkonů a osm mistrů Evropy.

V posledních letech se už stalo tradicí, že je košický závod v cyklu „Po stopách maratonských legend“ zaměřen na nějakou výraznou osobnost či osobnosti, které tento populární závod vyhrály. Rok 2011 byl věnován vzpomínce na dvojnásobného olympijského vítěze Abebe Bikilu, od jehož prvenství ve východoslovenské metropoli uběhlo 50 let.

Ve znamení olympijského vítěze

Startoval tam rok po svém překvapivém a zcela nečekaném vítězství na olympijských hrách  v Římě /2:15:16,2/. Tam tehdy odcestoval jako zcela neznámý exotický běžec, celou trať absolvoval bos, a jeho vstup mezi hvězdy atletického nebe byl vskutku impozantní. Třináct měsíců poté suverénně vyhrál MMM /2:20:12,0/ a stal se miláčkem košických diváků.

O tři roky později doběhl na olympiádě v Tokiu podruhé na nejdelší trati do cíle jako vítěz, a to opět v nejlepším světovém čase všech dob, tentokrát 2:11,2. I ve svém třetím olympijském maratonu v roce 1968 v Mexico City chtěl bojovat o zlatou medaili. Na 17. kilometru však pro frakturu nártní kůstky na noze a zánět okolního svalstva závod nedokončil.

O pět měsíců později utrpěl Abebe Bikila při autonehodě vážné zranění, které zanechalo trvalé následky, na něž dvojnásobný olympijský vítěz v říjnu roku 1973 navzdory veškeré péči zemřel. Fenomenální vytrvalec startoval ve své kariéře v 15 maratonech,  ve 12 zvítězil, dva nedokončil a jen v jednom jediném našel přemožitele.