Mistrovství světa v orienťáku 2021 se odehraje Česku

Mistrovství světa v orienťáku 2021 se odehraje Česku

Orienťácký vrchol roku 2021? Určitě! Vrchol kariéry? Pro mnohé Čechy určitě! Mistrovství světa v orienťáku se bude v příštím roce konat v Česku a tento orienťácký svátek si určitě nikdo nenechá ujít.

Mistrovství světa v orientačním běhu (World orienteering championships, WOC) se po 13 letech vrací do České republiky. Centrum závodů je v turisticky atraktivních Doksech uprostřed lesů u Máchova jezera a účastníci se mohou těšit na ty nejlepší terény, které může Česko nabídnout. Šampionát začíná 3. července, poslední závod se poběží 9. července. Na programu je 5 medailových disciplín, ovšem celkem se poběží 7 závodů (sprint a krátká trať mají kvalifikaci).

Historický Terezín, jizerská žula i kokořínské pískovce

V sobotu 3. července otevře celé MS sprint v pevnosti Terezín, historickém městě se spletitou sítí hradeb, zdí a průchodů. Dopoledne se poběží kvalifikace a hned odpoledne se ti nejlepší budou muset připravit na finálový závod. O den později se dočká své chvíle i hostitelské město Doksy, kde se přímo od tamějšího zámku rozběhne závod sprintových štafet, divácky nejatraktivnější disciplína orientačního běhu. Po doběhnutí závodů bude následovat slavnostní zahájení šampionátu a také medailové ceremoniály.

Čeští reprezentanti jdou do přípravy na domácí MS naplno! Podaří se navázat na úspěchy z let minulých?

Po dni volna se závodníci přesunou ke Smržovce v Jizerských horách. V místních kamenitých extrémně fyzicky i mapově náročných terénech se v jeden den poběží kvalifikace i finále krátké trati. Poslední dva dny MS budou patřit tomu, co je v Česku největším hitem, pískovcovým skalám. V Heřmánkách, které leží přímo v CHKO Kokořínsko, se poběží štafety a následně klasická trať, která je právem královskou disciplínou. Vysoké skalní věže, zařízlá údolí a spletité skalní průchody jsou právě to, co by mohlo našim závodníkům sedět a kde budou mít velkou šanci získat některou z medailí.

Závody s jasnou vizí a cílem

Pořadatelé Mistrovství světa mají vyšší cíle než jen uspořádat kvalitní závody. Chtějí připravit šampionát, který bude odrazovým můstkem pro orienťák v Česku i ve světě a nejen to! Největší důraz je samozřejmě kladen na to, aby byli na prvním místě závodníci – byly připraveny kvalitní tratě v těch nejtěžších terénech, které v Česku máme. Arény závodů budou postavené tak, aby co nejméně znečišťovaly místní prostředí, bude se třídit odpad, množství odpadů bude minimalizováno. Navíc již nyní probíhají podpůrné akce na výsadbu stromů a sběr odpadků v lese, aby „orienťácká přírodní tělocvična“ zůstala čistá a alespoň trochu divoká.

Velmi důležitá je pro pořadatele propagace místního regionu, důraz na podporu lokálních prodejců, firem, ale také lokálních orientačních běžců a klubů. Budou vytvořeny nové mapy, nová místa pro soustředění a noví zájemci o orienťák se mohou zúčastnit mnoha orienťáků, které organizátoři MS v průběhu roku připravují. Kromě různých městských menších akcí se také rozjel seriál závodů Běhej s mapou. Jasným cílem je být vzorem českých i světových závodů při uplatňování dobrých principů v organizaci. Snaha motivovat aktivní sportovce k pořádání závodů nejen v orientačním běhu, v Česku i v zahraničí.

Pískovcové skály Kokořínska, pro zahraniční závodníky jsou závody v nich zážitkem na celý život.

Počtvrté v Česku

Získat šanci pořádat mistrovství světa není v nabité konkurenci kandidátů vůbec jednoduché. I tak se během orienťácké historie dostaly 4 šampionáty na území ČR. Tím vůbec prvním bylo v roce 1972 MS ve Starých Splavech u Doks. V roce 1991 se světový šampionát opět vrátil do Čech – v Mariánských Lázních byli čeští reprezentanti historicky nejlepší, když získali 5 medailí (z toho 2 zlaté). Dosud poslední domácí MS v orienťáku se konalo v okolí Olomouce v roce 2008. A v roce 2021 se MS opět vrátí do Česka, a navíc ve velkém stylu. Očekává se největší účast národních výprav i diváků. Bude se běhat i ve stejných terénech jako během prvního domácího Mistrovství světa v roce 1972, jedním z pořadatelských sloganů je také symbolický „Návrat ke kořenům“.

My se na domácí MS v orienťáku těšíme a na Světu běhu o něm určitě neslyšíte naposledy.

Program:

  • 3. července Sprint (Terezín)
  • 4. července Sprintové štafety (Doksy)
  • 6. července Krátká trať (Smržovka)
  • 8. července Štafety (Heřmánky)
  • 9. července Klasická trať (Heřmánky)

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Fotka pískovcových skal určitě není Kokořínsko, ale Hrubá skála. Jestli je úvodní fotka s logem MS z okolí Smržovky, to říct nedokážu, ale docela bych o tom pochyboval. Aby se pak zahraniční závodníci nedivili, že terény vypadají poněkud jinak. Ale možná, že poskytování falešných informací je strategie, jak být na domácím MS úspěšnější – to pak ok ;-o

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: