Mistrovství světa v orientačním běhu – další lesní double Tove Alexandersson a životní výsledek Venduly Horčičkové

Mistrovství světa v orientačním běhu – další lesní double Tove Alexandersson a životní výsledek Venduly Horčičkové

Máme zde opět vrchol orienťácké sezóny – Mistrovství světa (dospělých). Letos se konalo v Estonsku, s centrem ve městě Tartu. Na programu bylo 5 disciplín – sprint, sprintové štafety, klasická trať, krátká trať a štafety. Reportáže ze závodů jsme si rozdělili. Jako první jste si mohli přečíst o sprintové části, nyní to bude o individuálních lesních závodech – tedy o klasické a následně krátké trati. Zakončovat potom budeme štafetami a stručným závěrem.

Přečtěte si také první část reportáže z MS v orientačním běhu o sprintové části.

KLASICKÁ TRAŤ byla „extrémizmus“

Říká nejlepší český závodník Jan Šedivý a dodává: „Tam se často lezlo po pás ve vodě, prostě šíleně zabušený, dvě třetiny trati se sotva běželo, to se spíš člověk tak kolíbal v hluboký vodě, bahně, prostě drsný.“

Loňský, velmi náročný závod v „divočině“ na hranicích Švédska a Norska vyhrálo stylově švédsko-norské duo Tove Alexandersson(ová) a Olav Lundanes. Letos to bylo zjevně minimálně neméně náročné, obhájci byli na startu také, a oba také patřili k největším favoritům.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Ženy: O vítězce rozhodl již úvod

O stabilní formě můžou mluvit všechny tři loňské medailistky, které se letos poskládaly do čtvrtého místa, přičemž mezi ně vlétla pouze „stará známá“ ze sprintu – Maja Alm. Té se ovšem příliš nepovedl dlouhý postup na první kontrolu, v jeho průběhu příliš kličkovala a nakonec na něm také hodně ztratila, což byla škoda zejména pro ni, ale pro nás také. Závod by byl bez tohoto zdržení podstatně dramatičtější, protože celý závod strávila na druhém místě s víceméně konstantním odstupem vzniklým právě v tomto úvodu, za vítězkou a obhájkyní titulu Alexandersson. Litovat může také další Švédka Helena Jansson, která se z medailové pozice doslova odstřelila šestiminutovou chybou v polovině závodu. My jsme měli v závodě dvě naše zástupkyně – Adéla Indráková obsadila 18. a Vendula Horčičková 24. místo.

Závod si podrobněji popíšeme jako obvykle. Pro připomenutí – z důvodu přehlednosti si klasický intervalový závod nasimulujeme jakoby s hromadným startem všech závodníků. Sledovat budeme většinou prvních několik jmen výsledkové listiny včetně našich. A vybereme si z každého závodu šest nejzajímavějších momentů na trati.

Podívejme se na rozbor GPS:

01 – Na prvním obrázku GPS necháváme záznam všech závodnic při postupu na první kontrolu. Většinová volba je zprava ve směru postupu.

02 – Jeden z mnoha kuriozních momentů na této trati. Němka Goetsch na svoji cestu za první kontrolou zřejmě dlouho nezapomene. A pokud se vydáme prostudovat mezičasy, tak podle nich se nakonec na tu první kontrolu ani nedostala a plynule pokračovala rovnou do cíle.

03 – Zde již máme ty nejlepší. Alexandersson zprava, Jansson rovně, Nordberg zleva. Maja Alm zřejmě pod vlivem neprostupného lesa mění strategii a v polovině postupu obíhá. Relativně velmi brzy po startu a máme zde rozhodující moment.

04 – Dlouhý postup na pátou kontrolu a charakteristický obrázek. Vede Alexandersson, za ní Alm, Jansson rovně.

05 – Na pátém záběru je vidět jak šestiminutová chyba na osmou kontrolu rozmetala šance Heleny Jansson na medaili. Také je zde vidět rozdělovací metoda používaná na klasické trati, omezující zavěšování o interval doběhnutých závodníků za těmi rychlejšími. Zde je mezi pátou a sedmou kontrolou a zdá se být relativně efektivní.

06 – A situace v samotném závěru. Fyzicky náročný doběh, na prvních dvou místech žádná změna a souboj o bronz, který je úspěšný pro Rusku Gemperle.

Výsledky:

1. Tove Alexandersson (SWE)

2. Maja Alm (DEN)

3. Natalia Gemperle (RUS)

4. Anne Nordberg (NOR), 5. Elena Roos (SUI), 6. Emma Johansson (SWE), 18. Adéla Indráková, 24. Vendula Horčičková

Naše nejlepší žena v pozávodním rozhovoru s Lenkou Klimplovou:

Adélka Indráková: „Bylo to extrémně náročné, jsou tam všude klacky a furt se musí zvedat nohy a něco přeskakovat. A do toho pár kopců, které je potřeba vyběhnout, když je jich tam jenom pár, takže hodně náročné. Nejtěžší bylo mít velkou sebekázeň a pořád se pohybovat dopředu a nezačít uhýbat a kličkovat před každou kopřivou, bažinkou a klacíkem. Orientačně to těžké nebylo – jedno zaváhání v dohledávce a pak vracečka do arény – tam jsem nešla tak důsledně u čáry a tam myslím, že jsem trochu ztratila, jinak dobrý.“

Muži: Norské podium, ruské překvapení, švýcarský ústup

Titul z loňského Švédska obhájil Nor Olav Lundanes. Jeho parťákům estonská divočina také přišla k duhu a doprovodili ho na takzvanou velkou bednu (do šestého místa). Poměrně značným překvapením je výkon a výsledek nakonec druhého – Leonida Novikova z Ruska. Bronz získal Švéd William Lind, který velmi vydělal na spolupráci s vítězem, který ho na trati ob interval (4 minuty) doběhl. Naopak trochu ústup proti dřívějším letům zaznamenali Švýcaři v čele s Danielem Hubmannem, Matthias Kyburz nedokončil. Náš nejlepší závodník – Jan Šedivý obsadil navlas stejné místo jako loni (12.), Miloš Nykodým byl 22. a Marek Minář 34.

A jaké byly nejzajímavější momenty na trati?

Podívejme se na rozbor GPS:

01 – I mezi muži byl úvod trati v mnohém rozhodující. V první řadě se detailněji seznámili s terénem, o čemž svědčí, že mnoho závodníků vyrazilo na velké obíhačky využívající cesty. Jak zprava ve směru běhu, tak dokonce zpět přes start a zleva po silnici jako například Daniel Hubmann.

02 – Jak ale vidíme na záběru těch nejlepších, ti kteří se umístili v samém popředí výsledkové listiny, se od čáry příliš nevzdalovali. Všimneme si také pozice Švéda Linda a jeho nepovedeného začátku, po němž ho velmi brzy o čtyři minuty dobíhá Lundanes. Lind od té doby bude stoupat pořadím.

03 – Na čtvrtou kontrolu máme opět v záběru všechny závodníky. Lundanes šel opět hodně středem, velmi dobře se drží Novikov.

04 – Zde se Novikov díky rozdělovací metodě dostává opticky před Lundanese. Opět se to srovná až na sedmnácté kontrole. Jinak opět velké obíhání Daniela Hubmanna.

05 – Situace v poslední části trati. Novikov za Lundanesem, ostatní v uctivé vzdálenosti. Lind již na bronzové pozici.

06 – Malé zdramatizování od Lundanese – klička na 21. kontrole. Novikov se trochu přiblížil, ale Nor to již v samém závěru ustál.

Výsledky:

1. Olav Lundanes (NOR)

2. Leonid Novikov (RUS)

3. William Lind (SWE)

4. Magne Daehli (NOR), 5. Eskil Kinneberg (NOR), 6. Daniel Hubmann (SUI), 12. Jan Šedivý, 22. Miloš Nykodým, 34. Marek Minář

A jak popisoval závod Jan Šedivý?

„Už na startu tam probíhali nějací kluci cestovkou, což bývá hodně zvláštní, že bychom je viděli probíhat. Tak jsme si říkali, že je to asi dlouhý postup na nějakou trojku, čtyřku. Jednička krátký postup, na dvojku hodně dlouhý postup – díval jsem se na to a říkal jsem si, že ta obíhačka je hodně dlouhá, že to zkusím jít rovně – a rovně to bylo extrémně zarostlé. Asi jsem tam nenašel tu správnou stopu. Věřil jsem tomu žlutýmu a to bylo děsně pomalý, takže jsem to musel obíhat. Šel jsem myslím opravdu hodně pomalu a říkal jsem si „to je opravdu špatnej začátek“, ale budu bojovat. A když jsem dobíhal ke dvojce, tak mě už dobíhal Magne Daehli (NOR) o dvě minuty, ale věděl jsem, že ten půjde hodně dobře. Tak jsem si říkal „nebudu zmatkovat, půjdu s ním, chytím se a pokusím se znova dostat do závodu“. Ale Magne šel výbornej výkon, plynule, hezky, takže postupně tam sebral Coupata (FRA) a Brita (Ralpha Streeta) a my tam za ním tak viseli. Těžko šlo jít před něj, protože fakt šel hrozně pěknej výkon. Pak tam byla dělící metoda, ta nás samozřejmě rozdělila. Magne šel samozřejmě dál sám svůj skvělej výkon a my se začali malinko potácet a jít do chyb… A na konci už to byl boj – přeci jenom jsem měl tréninkový výpadek a myslím, že tempově a vytrvalostně to bohužel bylo dneska znát.“ Přesto to vypadá na umístění kolem desátého místa. To je výborný výsledek. „To je asi takový můj standard. Letos jsem doufal, že předvedu trošku něco víc… Nechci se samozřejmě vymlouvat, ale ta závěrečná příprava, ty poslední dva měsíce byly v podstatě pohroma. Takže z tohohle pohledu to je asi přijatelnej výsledek a musím za něj být spokojenej.“

“Zavřená“ KRÁTKÁ TRAŤ

Hodně a hodně technicky náročný závod, ve kterém bylo zatraceně těžké udržet koncentraci po celou dobu. Ve kterém česká reprezentace zaznamenala po delší době jeden z nejlepších individuálních výsledků v lesních disciplínách. A který byl posledním individuálním závodem na Mistrovství světa francouzského fenomenálního běžce Thierry Gueorgiou.

Ženy: Sebekázeň přinesla Vendule Horčičkové životní výsledek

Když se bude popisovat ženský závod na krátké trati, v první řadě musíme konstatovat, že Tove Alexandersson si šla hustník nehustník zcela svůj vlastní závod. Za ní ovšem zuřil nelítostný souboj o stříbro a poté o bronz. Nás těší, že se do něj zapojila i naše Vendula Horčičková.

Podívejme se na rozbor GPS:

01 – Už před druhou kontrolou se švédská obhájkyně titulu virtuálně odpoutává od zbytku pole. A také vidíme, že Natalia Gemperle jako jediná z nejlepších závodnic obíhá po cestě.

02 – Velmi dobře se od začátku drží Vendula Horčičková, když běží prakticky stejně jako medailová skupina. Ovšem za Alexandersson, která je již na šestce, zatímco ostatní teprve v půlce postupu.

03 – Zde jsme již v druhé části trati a vidíme dvojici na stříbru a bronzu (Finka Harju a Norka Anderssen). Vendula stále na nějakém šestém sedmém místě.

04 – Velmi těžká pasáž mezi 11. a 14. kontrolou, kde chybuje také Harju. Andersen se na druhé příčce osamostatňuje.

05 – Velká škoda pro Horčičkovou. Vidíme, že se na postupu stáčí trochu doleva. Chyba to není nakonec veliká, ale stojí ji neúčast na velkém podiu (do šestého místa), na které to už už vypadalo.

06 – Závěr je tak jasný pro první dvě dámy, na bronzovou Finku ještě tlačí Ruska Mironova. Vendula obsazuje nakonec osmé místo, což je výsledek, který tu v lesních individuálních závodech na Mistrovství světa v podání české týmu delší dobu nebyl.

Výsledky:

1. Tove Alexandersson (SWE)

2. Marianne Anderssen (NOR)

3. Venla Harju (FIN)

4. Mironova (RUS), 5. Kemp (CAN), 6. Jansson (SWE), 8. Vendula Horčičková, 49. Denisa Kosová

Tove Alexandersson na tiskové konferenci: „Nemohu srovnávat zlaté medaile – všechny jsou prostě fantastické. Běžela jsem maximálně rovně a snažila jsem se přečíst detaily. Byl to téměř čistý závod. V tomto terénu je těžké běžet dokonalé, protože někdy v zeleni někde uvíznete, ale já žádné velké chyby nevidím.“

Vendula Horčičková„Byl to přesně takový závod, jaký jsme čekali – hodně a hodně technicky náročný, takže jsem věděla, že i ta únava, kterou člověk trochu cítí po longu, že nebude rozhodovat. Bude rozhodovat 100% koncentrace, a tak jsem se snažila od začátku do konce. Bylo to fakt těžké, jak to bylo zavřené. Vždycky jsem přesně věděla a dokázala chybu eliminovat, což bylo klíčové. Neudělala jsem žádnou větší chybu, byly tam sice nějaké myšky… V dokonalém závodě bych to možná mohla jít o dvě minuty rychleji, ale nevím, zda to vůbec v tomhle terénu šlo. Takže spokojenost, že jsem se vyvarovala velkých chyb, a jestli to bude takový výsledek (Vendule jsme před rozhovorem říkali, že to vypadá na TOP10 a možná i výš), tak to je úplně neskutečné.“

Muži: Takhle se loučí král

Myšleno není ten náš, tedy Vojta Král, ale král middlu Thierry Gueorgiou. Pro něj to byl poslední individuální závod na MS, který zakončil velice stylově. A závod to byl také hodně dlouho velmi vyrovnaný a až do konce otevřený.

Podívejme se na rozbor GPS:

01 – Vojtovi Královi se úvod docela vydařil, zato ztratil Šedivý a ještě víc Petržela.

02 – Od počátku ve vedení Gueorgiou. Zde virtuálně se Švýcarem Hertnerem. Jinak kontrola č. 5 dělala mnoha závodníkům problémy.

03 – Zde se pomalu dostáváme k průběhu arénou a pouze pro tento moment do sledovaných přidáváme Nora Lundanese (vítěze závodu na klasice). Právě díky tomuto momentu byl diskvalifikovaný – orazil cizí kontrolu, nachystanou pro závod žen. Jinak by byl zhruba kolem desátého místa. Loni byl na této trati stříbrný, takže i tak by to pro něj nebyl zrovna úspěšný výsledek.

04 – Pomalu se trať posouvá do závěru a na čele stále nic rozhodnutého. Jinak si všimneme, že většina přebíhá velkou bažinu v co nejužším místě. Ukrajinec Kratov se jí oproti ostatním tedy rozhodně nebojí.

05 – Možná klíčový okamžik v boji o zlato. V pasáži 16, 17, 18 se Gueorgiou přece jen trochu vzdaluje i dvěma zbývajícím závodníků.

06 – A je to tu. V posledním individuálním závodě získává Francouz svůj poslední titul Mistra světa! Na stupně ho doprovází Hertner a Kratov. Ohromně těsno je od čtvrtého na šesté místo, závodníky mezi sebou dělí vždy pouze jedna vteřina. Vojta Král nakonec dvanáctý, Jan Šedivý vytěžil ze spolupráce se čtvrtým Runessonem patnácté místo, Jan Petržela byl 22.

Výsledky:

1. Thierry Gueorgiou (FRA)

2. Fabian Hertner (SUI)

3. Oleksandr Kratov (UKR)

4. Runesson (SWE) ,5. Hubmann (SUI), 6. Bergmann (SWE), 12. Vojtěch Král, 15. Jan Šedivý, 22. Jan Petržela

Vítěz v cíli„Je velmi těžké tento závod popsat. Od října jsem věděl, že to bude můj poslední závod. Měl jsem spoustu času na přípravu na emocionální část tohoto závodu. Mým prvním úkolem je získat trochu rychlost. Na jaře to nebylo dobré, ale pak jsem se dobře připravil, trochu jsem i snížil váhu. Ale emočně to bylo obtížné. Přemýšlím, co by se stalo, kdybych si ponechal sám sebe, že bude moje poslední MS, tlak by asi byl menší. Nebyl to dokonalý závod, je těžké být v tomto terénu perfektní. Plán pro dnešní den měl věci – být uvolněný a pak běžet pro spokojenost, úsměv a radost. Teď už mohu odejít do důchodu.“

Vojta Král: „Chybičky tam byly. Párkrát jsem ztratil kontakt s mapou, musel jsem se tam hledat. Na konci jsem ještě uhnul ze směru. Kolem minutky bych tam asi našel, jinak to byl takový standardní výkon – žádný zásek, žádný totální úlet, dobrý asi. Nebylo to světový, ale bylo to dobrý.“ Co bylo nejtěžší? „Největší zrada byly kontroly, většinou prohlubeň, kdy z mapy nebylo úplně poznat, že je to úroveň výš, a já jsem chodil o úroveň níž, to jsem párkrát pokazil. Pak už jsem to věděl a říkal jsem si, že musím o kousek výš.“

To byly tedy lesní individuální disciplíny. Příště nás čekají lesní štafety a shrnutí celého šampionátu.

Jakub Weiner

Jakub Weiner – autor článku

orientační běžec ze Slávie Hradec Králové, z části obdivně a z části závistivě sledující výkony našich nejlepších závodníků s vědomím, že se k nim během kariéry nikdy ani nepřiblížil. Bez výraznějšího individuálního výsledku, dvě bronzové placky z republikového mistrovství mu muselo vyběhnout až šest kamarádů v rámci sedmičlenných družstev (2004, 2005).

Bloger postižen občasnou intenzivní grafomanií, těžkou formou prokrastinace, které zároveň využívá pro svoji publikační činnost. V orienťáku jinak také stavitel tratí a v civilu domů (architekt).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: