Mistrovství světa v orientačním běhu 2015 – Skotsko: jak to dopadlo 1. část

Letos se MS konalo ve Skotsku, centrem bylo město Inverness, které hostilo nejlepší závodníky z 50 zemí z celého světa a česká reprezentace samozřejmě nechyběla. Běželo se celkem 6 závodů v 8 dnech. Česká televize připravila ze šampionátu hodinu a půl dlouhý záznam, na který se můžete podívat níže.

Kvalifikace sprintu – všichni Češi postupují do finále

Program šampionátu odstartoval kvalifikací sprintu. Závod se běžel v členité zástavbě městečka Forres, kde se závodníci proplétali ve spoustě úzkých uliček, domů a dětských hřišť. Do finále postupovalo z každého ze tří rozběhů 15 nejlepších závodníků. Český tým zvládl kvalifikaci bravurně. Všichni naši běžci postoupili do finále, což se kromě českého týmu povedlo už jen Švýcarům a Francouzům. Příslibem pro finále bylo především 3. místo Jana Petržely, a sedmá místa Jany Knapové a Denisy Kosové.

Představení českého týmu, který se na Mistrosvtví světa vydal jsme vám přinesli nedávno. V reportu se dočtete také o místním prostředí a tratích.

Sprintová štafeta – zlato pro suverénní Dánsko, Češi desátí

O den později se rozdávaly první medaile. Sprintovou štafetu běží 4 závodníci v každém týmu – první a poslední úsek ženy a 2. a 3. úsek muži. Velká bedna. To byl český cíl pro úvodní medailový závod . Jenže nakonec se tenhle cíl rozsypal v dunách a rozplynul mezi rybářskými baráčky pobřežního městečka Nairn. Konečné desáté místo je vzhledem k průběhu solidní, ale ambice byly daleko vyšší.

Už na prvním úseku Denisa Kosová nevolila ideální postupy, ztratila přes minutu a předávala na 14. místě. Jan Procházka se snažil dostat štafetu zpět do boje o přední příčky, ani on však neměl svůj den a Janu Petrželovi předával štafetu na 13. místě. Petržela vletěl do závodu jako utržený vagon s cílem dotáhnout se na skupinku, která běžela asi 20 vteřin před ním. Bohužel hned první kontrolu neustál, v písečných dunách ji přeběhl a byla z toho velká chyba a konec nadějí na boj o velkou bednu. Janě Knapové předával do posledního úseku na 12. Místě Knapová běžela výborně a dotáhla naši štafetu na konečné 10. místo. Ze zlata se radovalo Dánsko před Norskem a Ruskem.

Finále sprintu – zlato pro Alm a Leanderssona, Češi ve druhé desítce

Finále sprintu se běželo hned následující den v centru Forres. Na závodníky čekalo historické centrum s hlavní ulicí a desítkami úzkých uliček vybíhajících z hlavní třídy. Navíc parky a otevřená prostranství kolem kostelů, umělých jezírek a zahrad. Závod to byl hodně fyzický, příliš záludností tam nebylo a rozhodovaly tak především rychlé nohy.

V ženách tratí doslova prolétla Dánka Maja Alm, navázala na svůj skvělý výkon ve sprintových štafetách, vedla po celou trať a suverénně vyhrála. Překvapením bylo stříbro Ukrajinky Nadiyi Volynské, která běžela výborně po celý závod, na všech mezičasech byla druhá, a tak tomu bylo i v cíli, když na vítěznou Dánku ztratila 39 sekund. Bronz vybojovala Ruska Galina Vinogradova, která o třetím místě rozhodla až na doběhu z poslední kontroly do cíle. Dvě sekundy za ní byla se stejným časem trojice Sara Lüscher (SUI), Hanny Allston (AUS) a Finka Minna Kauppi (ta byla na poslední kontrole ještě třetí). Výborně zaběhly naše ženy. Denisa Kosová i Jana Knapová běžely velmi vyrovnaně, stále se pohybovaly na mezičasech těsně za první desítkou a tam i skončily – Denisa byla 11. a Jana 12.

1. Maja Alm                          DEN 13:32.5

2. Nadiya Volynska              UKR 14:12.3  +0:40

3. Galina Vinogradova         RUS 14:24.5  +0:52

4. Sara Luescher                   SUI 14:26.5  +0:54

5. Hanny Allston                  AUS 14:26.7  +0:55

6. Minna Kauppi                   FIN 14:27.1  +0:55

11. Denisa Kosová                CZE 15:12.8  +1:40

12. Jana Knapová                 CZE 15:13.1  +1:41

23. Adéla Indráková             CZE 15:43.2  +2:11

Závod mužů byl velmi vyrovnaný a dramatický. Titul mistra světa nakonec vybojoval Švéd Jonas Leandersson, který si po pomalejším začátku vypracoval drobný náskok, který těsně udržel až do konce. Jen 2 sekundy za ním skončil stříbrný Martin Hubmann, který běžel velmi vyrovnaně, v závěru stahoval, ale nakonec zůstal těsně za titulem. Bronz vybojoval další Švéd Jerker Lysell, který o bronzu rozhodl brutálním finišem. Tři sekundy zpět doběhl Fin Mårten Boström. Páté místo obsadil jeden z největších favoritů  Belgičan Yannick Michiels. Ten většinu závodu vedl, při přeskakování zábradlí cestou na diváckou kontrolu však zavadil nohou, následoval pád a naražená holeň. I kvůli tomu v závěru ztrácel a na zlato mu v cíli chybělo 8 sekund. Velmi dobře zaběhl Vojtěch Král, který běžel vyrovnaně po celé trati, na 12. místě měl ztrátu 27 sekund (Král v cíli řekl: „Udělal jsem jedinou chybku. Tak tři vteřiny!“. Jan Petržela ani Miloš Nykodým neměli svůj den, nevolili správné volby a dělali navíc drobné chyby. Nakonec to stačilo na 29. resp. 39. místo.

1. Jonas Leandersson           SWE       13:12.12. Martin Hubmann             SUI         13:14.0  +0:023. Jerker Lysell                     SWE       13:16.6  +0:054. Marten B Bostrom           FIN         13:19.9  +0:085. Yannick Michiels             BEL        13:20.0  +0:086. Daniel Hubmann              SUI         13:21.0  +0:09…12. Vojtech Král                   CZE 13:39.3  +0:2729. Jan Petržela                     CZE 14:16.2  +1:0439. Miloš Nykodým              CZE 14:46.8  +1:34