Mistrovství světa v orientačním běhu 2015 – Skotsko: 2. část

Letos se MS konalo ve Skotsku, centrem bylo město Inverness, které hostilo nejlepší závodníky z 50 zemí z celého světa. Běželo se celkem 6 závodů v 8 dnech. Česká televize připravila ze šampionátu hodinu a půl dlouhý záznam.

Finále middlu – 3 Češi v top 10, zlato pro Hubmanna a Billstam

Middle se běžel v lese u zámku Darnaway. Na závodníky čekal členitý terén s mnoha vrstevnicovými detaily – kupky, kopečky, prohlubně. Běžci se museli vypořádat s rozmanitými typy lesa (vysoký borovicový les, polootevřený borový les s vřesem, ale i borovicové hustníky či bukové lesy). Oproti očekávání byla viditelnost v lese dost nízká, les byl hodně zavřený a jemné vrstevnicové tvary nebyly příliš vidět. Navíc to nebyl tak letecký závod, jak se čekalo, pod nohama to bylo měkké a závod tak vyhovoval především Skandinávcům.

V ženách trať nejlépe zvládla obhájkyně titulu Švédka Annika Billstam, která startovala jako poslední a běžela velmi vyrovnaně bez větších chyb. V cíli se radovala ze zlata i z náskoku 50 sekund před Finkou Merjou Rantanen. Bronz získala další Švédka Emma Johansson, která měla ztrátu 1:18 min., ta přišla o jasné stříbro zkratem na předposlední kontrole, kde udělala těžko pochopitelnou minutovou chybu a místo boje o zlato byla ráda za uhájený bronz. Půl minuty za medailí zůstala na 4. místě Dánka Ida Bobach, pátá byla domácí Catherine Taylor a šestá Ukrajinka Nadiya Volynska. Skvělý závod zaběhla Jana Knapová. Ta startovala před největšími favoritkami, od počátku běžela velmi dobře, nedělala chyby a na mezičasech byla stále jasně první. Po doběhnutí několika soupeřek, které startovaly před ní, se však nevyvarovala chyb, které ji stály ještě lepší výsledek. V cíli byla přesto první a netrpělivě čekala, kolik soupeřek dosáhne lepšího času než ona. Nakonec se jich našlo osm a Jana slavila výborný výsledek – 9. příčka je v obrovské konkurenci famózní. Ostatním českým reprezentantkám se na trati už tolik nevedlo. Vendula Horčičková udělala v závěru také několik chyb, kvůli kterým vypadla z top20 a skončila na konečném 27. místě. Po mateřské pauze vracející se Dana Šafka Brožková, mistryně světa právě na této trati z roku 2009, startovala hodně na začátku startovního pole a možná i kvůli tomu obsadila až 31. místo.

Závod mužů byl velmi vyrovnaný a dramatický. V polovině závodu ještě vedl největší favorit a legenda orientačního běhu Francouz Thierry Gueorgiou, v závěru však udělal několik drobných chyb, propadl se na třetí pozici, a když na předposlední kontrole udělal další velkou chybu, zbylo na něj až 7. místo. Chyb největšího favorita dokázal skvěle využít Švýcar Daniel Hubmann, ten skoro nedělal chyby, 4 kontroly před cílem se dostal do vedení a v závěru již titul mistra světa těsně uhájil. V cíli měl náskok před obrovským překvapením závodu, stříbrným Lucasem Bassetem z Francie 3 sekundy. Bronz získal Švéd Olle Boström, který na vítězného Švýcara ztratil 13 sekund. Dalších 13 sekund zpět byl na 4. místě Nor Magne Daehli, na pátém místě skončil Švýcar Fabian Hertner, šestý byl Ukrajinec Oleksandr Kratov. České trio běželo velmi dobře. Jan Šedivý skončil devátý, když ho v polovině trati doběhl stříbrný Lucas Basset, Šedivý využil Francouzova tempa a v závěru se probojoval do top 10. Jan Procházka také využil dobré startovní pozice, po nepovedeném začátku ho doběhl bronzový Olle Boström a ze spolupráce Procházka vyválčil desátou příčku. Vojta Král běžel celý závod sám, nevyvaroval se drobných chyb a obsadil 19. Příčku.

Štafety – Češky šesté, Češi pátí. Zlato pro Dánky a Švýcary

Ve stejném lese jako o den dříve middle se běžely lesní štafety. V ženách šla hned na prvním úseku do čela Dánka Maja Alm, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla o více než minutu před druhou Vinogradovou (RUS). Denisa Kosová zvládla svůj úsek velmi dobře a doběhla ve skupině o 3. Místo. Na druhém úseku pokračovalo Dánsko v excelentním výkonu. Ida Bobach běžela celý závod sama a skvěle, náskok neustále zvyšovala a v cíli předávala o 4 minuty před Mironovou (RUS). Další minutu zpět předávala silná skupina, ve které byly Švédky, Finky, Norky a Švýcarky. Adéla Indraková běžela také výborný závod a předávala půl minuty za touto skupinou na 7. místě. Na třetím úseku běžela v čele Dánka Emma Klingenberg, oproti ostatním finišmankám sice trochu ztratila ale vyvarovala se velkých chyb a doběhla Dánsku pro titul mistryň světa.

Za ní byl boj o další medaile, pět štafet běželo spolu, nedříve nestačila Švýcarka Luescher, pak Ruska Riabkina. Ze zbývajícího tria měla nejvíce Norka Hausken Nordberg a doběhla pro stříbro, v souboji o bronz měla nakonec Švédka Johansson více sil než Finka Kauppi. Páté doběhly Rusky, ale Riabkina neměla v pořádku ražení a byla diskvalifikována, na páté místo se tak posunulo Švýcarsko. Jana Knapová běžela stále sama kousek za skupinou bojující o medaile, po diskvalifikaci Ruska vybojovalo naše mladé trio Denisa Kosová, Adéla Indráková a Jana Knapová velkou bednu za 6. Místo, což je skvělý výsledek.

V mužích se již na prvním úseku startovní pole nečekaně roztrhalo. První předával Švýcar Hertner společně s Bělorusem Salinem, půlminuty zpět bylo Rakousko, další půl minuty ztrácel Belgičan Michiels. Se ztrátou 1:20 byla skupinka, ve které předával jako 7. náš Jan Procházka. Z favoritů ztráceli Norové, Fini, Rusové ale především obhájci titulu Švédi. Na druhém úseku se Švýcarsko zásluhou Daniela Hubmanna v čele osamostatnilo, mistr světa na krátké trati běžel výborně a předával s náskokem minuty a půl před Britem Gristwoodem, dalších 20 sekund ztráty měla třetí Francie zásluhou Basseta, na čtvrtou příčku se probojovalo Norsko, pátí byli Lotyši a šestý byl na předávce Jan Šedivý. Minutu za Čechy předávali na 13. místě obhájci titulu ze Švédska. Na posledním úseku vedoucí Matthias Kyburz náskok štafety Švýcarska skvělým výkonem udržel a trio Fabian Hertner, Daniel Hubmann a Matthias Kyburz vybojovalo zlato.

Za ním se soupeřilo o další medaile. Na dvojici Tranchand (FRA) a Street (GBR) se dotáhl Nor Daehli. Ten měl nakonec z této trojice nejvíce sil a doběhl Norsku pro stříbro. Bronz nakonec vybojovali Francouzi, čtvrtí byli Britové a pátí Češi! Náš finišman Vojta Král běžel výborně, bojoval po celou trať s Estoncem Sildem, v závěru měl více sil a české trio Jan Procházka, Jan Šedivý a Vojtěch Král obsadilo 5. Příčku. Za šestými Estonci doběhli na sedmém místě obhájci titulu Švédi.

Klasika – Češi se ve skotské divočině neprosadili, zlato pro Dánku Bobach a francouzskou legendu

Královská disciplína se běžela v srdci skotské vysočiny v přírodní rezervaci Glen Affric. Na závodníky čekal náročný kopcovitý terén, těžká podložka s vřesem, údolíčka, skály, kameny, bažiny, jezera, žádné cesty. A pěkné tratě s řadou voleb postupů. Klasika jak má být.

Závod vyšel perfektně Dánce Idě Bobach, do vedení se dostala na prvním dlouhém postupu, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli měla před dalšími náskok skoro tři minuty.

Dánsko tak vybojovalo zásluhou Maji Alm, Emmy Klingenberg a Idy Bobach čtyři zlaté medaile z 5 závodů. Neskutečná bilance. Stříbro vybojovala rychlým závěrem Norka Mari Fasting. Dvacet sekund za ní doběhla obhájkyně titulu Ruska Svetlana Mironova. 7 vteřin za medailí zůstala jedna z největších hvězd současnosti Švédka Tove Alexandersson. Ta bojovala v průběhu šampionátu se zraněním a klasika pro ni nakonec byla jediným finálovým závodem. Na pátém místě skončila Ruska Natalia Vinogradova, šestá byla domácí Catherine Taylor. Dana Šafka Brožková startovala z těch lepších závodnic jako první. Celou trať absolvovala sama, na většině mezičasů vedla a v cíli měla velký náskok. Nakonec z toho však bylo průměrné 22. místo.  Eva Juřeníková obsadila 25. a Vendula Horčičková 26. příčku.

Závod mužů byl až do konce velmi vyrovnaný a o titulu francouzské legendy Thierryho Gueorgiou rozhodla malá chyba Švýcara Daniela Hubmanna v části před seběhem do arény. Francouz se jako jediný dostal na trati s parametry 15,5km a 660m převýšení pod 100 minut. Rozdíl mezi Gueorgiou a Hubmannem byl v cíli pouze 25 sekund. Bronz vybojoval specialista na těžké klasiky Olav Lundanes, který ztratil na vítězného Francouze 57 sekund. Na čtvrtém místě zůstal Frederic Tranchand (FRA), další dvě místa obsadili Švýcaři Fabian Hertner a Matthias Kyburz.

Jan Šedivý běžel vyrovnaně pohyboval se na mezičasech okolo 20. Místa. V závěru zrychlil a bylo z toho nakonec 15. místo se ztrátou 8:59 za vítězem. Pavel Kubát chyboval hned na čtvrté kontrole a bylo z toho v cíli až 39. místo. Jan Procházka běžel na úrovni 20. místa, v čipu mu však chyběla jedna kontrola, což znamenalo diskvalifikaci.

Mistrovství světa ve Skotsku tak České Republice žádnou medaili nepřineslo, nejlepším výsledkem bylo 5. místo českých mužů ve štafetě. V individuálních závodech 9. místo Jany Knapové a Jana Šedivého na middlu.

Famozní bilancí 4 zlatých medailí se pyšní Dánsko, medaile vybojovali borci z 8 zemí.