Stále častěji se setkáváme s dotazem: a jaké běžecké boty si vlastně mám pořídit, vždyť je to tolik značek a každé boty jsou na něco jiného! Specialista na běžecké boty ze společnosti Hervis přináší malý manuál na to, jak se v tom nepřeberném množství vyznat a správně si vybrat.
Hlavní druhy bot – silniční a krosové
Běžecké boty se v základu dělí na dva druhy na silniční a krosové, nebo chcete-li trailové. Silniční boty se pak dále dělí na dva až tři druhy. Objemové jsou nejčastější a asi každý začátečník sáhne právě po těchto. Jsou to boty, které využijete v objemové fázi tréninku a při kratších výklusech. Další jsou boty tempové. Tyto boty vezmou pokročilí běžci, kteří běhají intervalové nebo tempové tréninky a potřebují běhat v určitém tempu a rychlosti. Pak jsou závodní boty, mnohdy také nazývané maratonky. Jejich využití je už z názvu vcelku jasné. Tyto boty obujete na závody. Jejich výhoda spočívá v menším tlumení, díky čemuž zkrátka poběžíte rychleji. V některých případech může jít i o několik sekund na kilometr rychlejší čas. Ale pozor! Závodní boty nejsou pro každého. Právě díky tomu, že mají podstatně menší tlumení, nemůže je obout každý, ale pouze zkušený a trénovaný běžec. V opačném případě hrozí, že se vám udělají puchýře, což je to nejnepříjemnější. Horší už pak může být poškození Achillových šlach nebo natažení svalu. Navíc maratonky je potřeba už předem malinko prošlápnout.
Co se týče trailových bot, jejich určení je jasné. Ovšem pro výrobce je to mnohem větší oříšek. Boty totiž musí mít extra vlastnosti pro běhání po kamenech (mokrých kamenech), kořenech, v bahně, často i na sněhu, v suti atd. Všechny povrchy, které si lze představit, je třeba brát v úvahu. Technické seběhy jsou to nejnáročnější, co lze botám naservírovat. U těchto bot nás bude také zajímat svršek a odolnost boty. Svršek by měl být vždy pevnější a odolnější vůči vnějším vlivům – vodě, prachu, štěrku, blátu, sněhu atd. Často se do bot přidává nepromokavá a prodyšná membrána na udržení nohy ve větším komfortu.
Tlumené nebo minimalistické?
Dalšími poddruhy jsou pak boty extra tlumené nebo minimalistické. Extra tlumené boty využívají často ultramaratonci a jsou k poznání svým výrazným podešvem. Co se týče minimalistických bot, většina asi bude znát tzv. Fivefingers, které v podstatě jen chrání chodidlo proti podření či jinému zranění, jinak člověk chodí naboso. Některé boty určené do terénu jsou také minimalistické, tedy s minimální vrstvou tlumení v podešvi.
Druh bot podle došlapu
Dále rozeznáváme boty podle toho, jaký typ nohy podporují. Nejznámější jsou asi boty s podporou pronace. Boty jsou k tomuto buď přímo určeny, nebo je možné dokoupit speciální vložky. Druhým, méně častým specifikem je supinace, kdy se noha vytáčí spíše zase vně. Velká část běžů má také neutrální postoj. Lidé, kteří mají pronaci poznáte tak, že mají postoj do „X“, lidé se supinace naopak zase spíše do „O“. To, jaký postoj máte je dobré si nechat zjistit. Ideální je zajít k fyzioterapeutovi nebo na pobočku, kde vám udělají diagnostiku došlapu.
Samotný výběr boty
V současné době jsou v běžeckých prodejnách k dispozici diagnostiky, které vám nohu změří, jak došlapujete, jaký typ boty potřebujete. Tohoto servisu určitě neváhejte využít, pomůže vám totiž nejlépe určit, jaká bota vám padne nejlépe.
Při samotném výběru se setkáte s těmito parametry boty:
Váha – obvykle se jedná o váhu v gramech na jednu botu určené velikosti. Pro běžce pochopitelně čím lehčí bot, tím lépe
Drop – rozdíl mezi velikosti podrážky pod patou a pod špičkou. Tato hodnota se udává v milimetrech a čím větší hodnota, tím bude bota více tlumená a současně určená spíše začátečníkům. Boty s menším tlumením nebo minimalistické mají hodnoty nízké až nulové (bosoběh). Obecně se tvrdí, že by člověk, který běhá v botách s větším dropem, neměl z ničeho nic přecházet na nižší drop – toto je nutné provádět postupně a nohu tak zvykat.
Velikost – běžec by si botu měl vždy dobře vyzkoušet, a to ideálně obě a projít se v nich, vyskočit, proběhnout se kolem prodejny. Boty si vybíráme vždy o 1 číslo větší, než je naše obvyklá velikost bot. Při běhu se nám totiž noha přirozeně roztáhne a nabyde na objemu. Pokud byste měli boty „akorát“ své velikosti, mohli byste snadno přijít k puchýřům nebo zranění.
Druh boty – je dobré vědět, kde a jak dlouhé tratě chci běhat. Podle toho pak zvolím druh boty, případně značku.
Dámské x pánské boty – boty pro ženy a pro muže jsou odlišné. Ženy mívají užší nohu a bota je tedy ušita na ženské nohy. Muži zase potřebují robustnější a odolnější botu.