Malá cena Velké Verandy ve znamení traťového rekordu Jana Janů + FOTKY ZÁVODNÍKŮ KE STAŽENÍ

Tradičně první prosincovou neděli, letos 6.12.2015, se konal náročný terénní závod Malá cena Velké Verandy, který letos zaznamenal rekordní účast 462 závodníků. Na startu nechybělo několik známých běžců a běžkyň a dokonce padl traťový rekord v podání Jana Janů.

Tento tradiční intervalový závod o délce 4,3 km, který se letos konal již po třiadvacáté, se stává čím dál více oblíbenější jak mezi orientačními běžci, tak atlety, vytrvalci, cyklisty a dalšími milovníky běhů, o čemž svědčí letošní rekordní účast, a také startovní pole nabité známými běžci.

V mužské kategorii patřil mezi největší favority Jan Janů, který vítězství neměl ale jisté, protože na něho čekali velmi kvalitní soupeři, kteří také měli zálusk na prvenství. Kromě vrchařů Jáchyma Kováře a Filipa Záveského byl na startu i orientační běžec Matěj Kamenický. V ženách se očekával napinavý souboj mezi Lucií Maršánovou, Míšou Stránskou, Táňou Metelkovou, Martou Fenclovou a Adélou Stránskou. Na startu nechyběla ani Kateřina Matrasová, která má na kontě několik letošních skvělých výkonů.

Letos byly v očekávání rychlé časy

Co se týče podmínek na trati, letos byly v očekávání rychlé časy, protože vlivem letního sucha byla trať v překvapivě výbornem stavu. Počasí závodníkům také přálo, celou dobu bylo slunečno, teplota kolem 7°C, tudíž se závodníci nemuseli potýkat s extrémním bahnem či sněhovou pokrývkou.

Malá cena Velké Veradny je specifická jednak intervalovým startem, ale i velmi náročnou tratí se čtyřmi těžkými výběhy a prudkými seběhy, přičemž první tři výběhy jsou hned v první půlce závodu. Celá trasa vede choceňskými lesy, na trati často bývá bahno, tudíž kvalitní krosové boty či tretry bývají velkým pomocníkem. I přes svoji náročnost je tato trať velmi pěkná a pestrá a člověk se na ni rozhodně nenudí 🙂

A teď k výsledkům. Jan Janů (Hvězda SKP Pardubice) potrvrdil svoji skvělou formu a překonal tak s časem 15:02 o 22 vteřin 15 let starý traťový rekord Petra Losmana. S druhým nejlepším časem 15:35 do cíle doběhl Jáchym Kovář (TJ jiskra Litomyšl), třetí místo obsadil Filip Záveský s výkonem 16:04 (Iscarex Česká Třebová).

V ženách kralovala Lucie Maršánová (Hvězda SKP Pardubice), která prvenství vybojovala s časem 17:51. Pouhých 5 vteřin za ní obsadila druhou příčku Míša Stránská (Iscarex Česká Třebová), třetí místo pak získala Marta Fenclová (OK Lokomotiva Pardubice).