Limone eXtreme uzavřel skyrunningovou sezónu. Lichý na skvělém 18. místě

Další z klasických skyrunningových závodů v Itálii Limone Xtreme uzavřel letošní světovou skyrunningovou sérii. Opravdu extrémní 24 kilometrů dlouhou trať s téměř 2800 výškovými metry ovládl mladý Švýcar Remi Bonnet. Z Čechů zaběhli skvěle 18. Tomáš Lichý a 7. Michaela Mertová.

Bonnet nejlepší na vertikálním kilometru v Limone i celkovém žebříčku VK za celou sezónu

Do krásné horské krajiny u známého jezera Lago di Garda se opět sjela světová špička k poslednímu skyrunningovému podniku tohoto roku. Až na poslední chvíli zrušila účast Emelie Forsberg, jinak zde byli opravdu téměř všichni top závodníci.

Stejně jako minulý rok se v Limone běžel i vertikální kilometr, který je unikátní tím, že se běží za tmy s čelovkami. Letos byla trasa z důvodu nepříznivého počasí kvůli bezpečnosti závodníků změněna, nicméně parametry VK si zachovala. Oproti původní trase byla ovšem výrazně běhatelnější a méně technická.

V mužích nedala nikomu šanci vycházející hvězda světového skyrunningu Remi Bonnet, který si po nedávném vítězství na skyrace v Hongkongu (kde mimochodem skvěle zaběhl Ondřej Fejfar) připsal další velký triumf. Šanci nedal ani VK specialistovi Urbanu Zemmerovi a zaslouženě ovládl celkový světový žebříček ve VK. V ženách vyhrála Christel Dewalle před nestárnoucí Antonellou Confortollou.

Skvělou formu naznačili na pátečním vertikálním kilometru i čeští reprezentanti, z nichž si nejlépe vedli právě Ondra Fejfar (9. místo) a Tomáš Lichý, který až v závěrečných serpentinách ztratil TOP10 a doběhl na i tak skvělém 12. místě.

I skyrace pod nadvládou Bonneta. Lichý 18., Mertová v TOP10

I sobotní skyrace se nesl v duchu extrémního počasí, které tentokrát v horách nad Gardou hrálo velkou roli. Sníh na vrcholcích hor a silné deště v předchozích dnech donutili organizátory k další změně, která měla za následek dalších 800 výškových metrů! Celkem tedy na běžce čekalo na pozměněné trase na 24 kilometrech neuvěřitelných 2800 výškových metrů!

Kromě změny trasy měl páteční VK se sobotním skyrace společného i celkového vítěze. Remi Bonnet opět dokázal, že za poslední měsíce z něj vyrostl jeden z nejlepších světových skyrunnerů a ostatním hvězdám formátu Tadeie Pivka, Manuela Merillase či Marco De Gasperiho nedal šanci.

V ženách svedly velký souboj Laura Orgue (celková vítězka světové série VK) s Maite Maiorou a Oihanou Kortazar. Tři nejlepší ženy dělilo v cíli pouze 200 sekund!

Velký úspěch a naděje do další sezóny. Tak se dá shrnout poslední zastávka skyrunningové série z pohledu české reprezentace. Na skyrace se totiž podařilo navázat na kvalitní výsledky z předchozího dne na VK a vybojovat body jak v mužské, tak ženské kategorii!

Nejlépe náročná trasa sedla Tomovi Lichému, který ve velké konkurenci doběhl na krásném 18. místě. Velkou bojovnost prokázal po dlouhé sezóně i Vítek Otevřel, který startuje spíše na delších závodech. Limone mu ale sedlo a doběhl na bodovaném 34. místě.

I české ženy dokázaly výrazně promluvit do bodování – Míša Mertová je určitě na závěr sezóny se sedmým místem ve světové konkurenci nadmíru spokojená. Anka Straková opět potvrdila, že stále umí zaběhnout i na kratších a rychlejších závodech, v seběhu předběhla o generaci mladší Martinu Valmassoi a i díky tomu se vešla do TOP10!