LH24 ve znamení rekordů, z titulů se radují Chrobák a Ševčíková

Nejtěžší zimní čtyřiadvacetihodinovka v terénu zná se vítěze. Z titulu Mistra a Mistryně ČR v horském maratonu se může radovat Radek Chrobák a Petra Ševčíková. V mužských dvojicích Vít Otevřel s Tomášem Svobodou zdolali 17. kol a překonali traťový rekord.

24 hodinový závod připomínající svým (nejen) prvním okruhem spíš běh do vrchu? Tento rok na LH 24 realita, kterou především dvojice Vít Otevřel a Tomáš Svoboda první kola dokazovala. Ideální podmínky, kvalitně obsazená startovní pole, i dobrá podpora co se organizace závodu týče, to vše od začátku naznačovalo, že tento rok bude 24 hodin na Lysé hoře rekordní.

Jedná se o 24 hodin trvající extrémní horskou štafetu dvojic společně se sólo závodem jednotlivců, který je vyhlášen jako Zimní MČR v horském maratonu jednotlivců. Závod se běží po okruhu dlouhém 11,4 km. Více informací o LH24 najdete v termínovce.

17 kol za 24 hodin, závod mužských týmů ovládl Svoboda s Otevřelem

Od startu bylo jasně vidět, že si Tomáš Svoboda s Vítkem Otevřelem jdou za jednoznačným vítězstvím v mužských týmech. Jejich tempo nepolevovalo ani v průběhu noci a své konto uzavřeli v 17. kole s výborným časem. Překonali tak dosavadní rekord závodu v týmech. Stejně jako loni překvapili mladíci Lukáš Košut a Matěj Urbaczka druhým místem, i letos si druhé místo vybojoval mladý tým. Konkrétně Ondřej Nezval s Dominikem Skokanem, kteří zdolali 16. kol. „Začátek závodu se rozběhl strašně rychle a v podvědomí jsem si říkal, že takové tempo asi nejsem schopný vydržet, což byl omyl.“ Konstatoval po skončení závodu Nezval. Ti se až v průběhu noci dostali na pódiová umístění, kdy si stabilními časy v každém následujícím kole zajistili druhou pozici. S patnácti koly na kontě si pro třetí místo v mužských týmech doběhl Kamil a Richard Stöckerovi.

Nejvyrovnanější souboj celého závodu nabídly týmy žen. Se třinácti a půl okruhy na kontě si pro vítězství doběhla Martina Dvořáková a Barbora Cichá. Ty jako jediné dokázaly Lysou horu zdolat čtrnáctkrát. O dalších pódiových příčkách totiž rozhodovaly jen časy uzavřeného třináctého kola. Ten nejlepší měla Linda TekeliováLenkou Strykovou před Kateřinou Štákovou a Renátou Brableczovou.

Ve smíšených dvojicích výborný výkon předvedli manžele Plačkovi se Slovenska, kteří jako jediní dokázali zakončit 15. okruhů. Zdárným 15. výstupem na Lysou horu zakončila závod druhá dvojice mixů Věra Vystrčilová a Petr Kučera. Čtrnáct kol a dostatečný náskok nad konkurencí stačil Petře Sedláčkové se Zbyňkem Škucou na třetí místo.

Závod jednotlivců nabídl drama až v noci

Stanislav Najvert, loňský vítěz v rámci dvojic, Petr Žákovský, předloňský vítěz v jednotlivcích, či Linda Beniačová, loňská vítězka v ženách, ti všichni v průběhu noci boje o stupně vítězů vzdali, a tak se očekával vyrovnaný souboj mezi Radkem Chrobákem a Zdeňkem Hruškou, a v ženské kategorii, Petrou Ševčíkovou a Ivanou Šlachtovou. Přestože Zdeněk Hruška více než 12 hodin nad Radkem Chrobákem vedl, Chrobák si první pozici vydobyl před půlnoci a již nikoho před sebe nepustil. Po vypjatém posledním seběhu Chrobák nejen slavil vylepšení loňského druhého místa, ale rovněž překonání dosavadní rekordu LH24 v jednotlivcích. Při zhodnocení celého závodu u moderátora byl více než stručný: „Těžké!“ Zdeněk Hruška rovněž zakončil čtrnáct kol a vybojoval tak druhé místo. Pro třetí místo si se třinácti okruhy na kontě doběhl Jaroslav Vicher.

S podobnou energií, se kterou do závodu vstupovat Vít Otevřel s Tomášem Svobodou, nastupovala rovněž Petra Ševčíková. Ta se v prvních hodinách držela na úrovni nejlepších mužů a zbytek ženského startovního pole nechávala daleko za sebou. Avšak i té došlo a postupně během noci se k ní dotahovala Ivana Šlachtová. Nakonec obě završily 11 kol, ale Ševčíková si s 50. minutovým náskokem doběhla pro vítězství. Šlachtová se stejně koly obsadila druhou příčku a stupeň vítězů doplnila Kateřina Klepáčová s deseti koly na účtu.