Recept na koprovku skoro jako od babičky. Letní odlehčená verze, ve které vám nebude nic chybět. 100% vegan, bez lepku.
- 1 kedlubna
- 1 cibule
- 1/2 květáku
- 2 hrsti čerstvého kopru
- 1 balení tofu (natural, bylinkové nebo česnekové)
- 1 lžička růžové himálajské soli
- 2 lžíce umeocta
Zeleninu nakrájíme na kostičky a vaříme ve stejném množství vody (zelenina je celá ponořená ve vodě). Až zelenina změkne, přidáme tofu, které stačí rozdrobit v ruce a nasekaný kopr a vše rozmixujeme ponorným mixérem. Dochutíme umeoctem a solí (ale už nevaříme).
Pokud chceme víc omáčkovou koprovku, pak vaříme ve větším množství vody a zahustíme rýžovou nebo pohankovou nebo třeba quinoovou moukou, jinak je postup stejný.
Kopr má močopudné účinky, proto je dobrý při ledvinových onemocněních. Podporuje trávení tím, že pomáhá tvořit žaludeční šťávy. Tiší kašel a některé zdroje uvádějí pomoc při nepsavosti. Obsahuje vitamin A, C, vápník, železo a fosfor. Je také výborným konzervantem.
Himalájská růžová sůl je skvělým přírodním zdrojem esenciálních minerálů a stopových prvků. Je bohatá zejména na vápník, draslík, hořčík, železo, zinek, mangan, stopové množství jódu. Nezvyšuje krevní tlak, jak je známo u běžné stolní soli. Pro běžce třeba vyzdvihnout tyto účinky: podporuje cévní a dýchací systémy, je vhodnou prevencí proti svalovým křečím, zesiluje kosti, podporuje imunitu a stabilizuje srdeční tep a krevní tlak.
Autorka článku Mirka Nováková vlastní kamenný obchod Vitálka v Litoměřicích. Vystudovala vyšší odbornou školu zdravotnickou, obor diplomovaný farmaceutický asistent, ale později prošla rekvalifikačním kurzem poradce pro výživu a také má certifikát na instruktora nordicwalking. V současnosti sbírá ve velkém kuchařky všeho druhu, nejvíce času tráví v kuchyni, na zahrádce nebo v přírodě a ponořená do knížek. Více informací o obchůdku naleznete zde. |