Legendy trailového běhání

Legendy trailového běhání

Trailové a horské běhy v posledních letech zažívají neobyčejný boom. Čím dál více běžců preferuje ve volném čase trávit běžecké tréninky v přírodě mimo město, protože to běžcům nabízí zcela jiný zážitek než silniční běhání ve městech.

Tato situace je umocněna i tím, že v trailovém běhání je čím dál více peněz, o trailových produktech je více slyšet. Kdo jsou ale legendy trailového běhání, kteří se sportem začínali v dobách, kdy traily ještě ani zdaleka nebyly tak populárními? Takových sportovců je samozřejmě celá řada, na následujících řádcích najdete příběhy alespoň několika z nich.

Anton Krupicka

Tony Krupicku zná snad každý fanoušek běhání pro jeho charakteristickou image a nezaměnitelné charisma – dlouhé vlasy, kraťasy a lehké boty. Lidé ovšem Krupicku někdy neprávem považují pouze za běhajícího hippíka. Tony má dva tituly z Colorado University, podílí se na vývoji bot New Balance a bez trika běhá pouze, když prostě cítí, že je to tak nejpohodlnější. Rozhodně se nejedná o nějakou pózu. V posledních letech si Krupicka našel více cestu k horám, žije v americkém Boulderu v Rocky Mountains, kde každý den vyráží na okolní čtyřtisícovky. Jediné co ho trápí, jsou častá zranění. Pokud vydrží alespoň rok zdravý, rozhodně nás bude v červenci tohoto roku čekat jeho zajímavý souboj s Kilianem na Hardrock 100, což je asi nejnáročnější horský závod na světě.¨

Marco De Gasperi

Ital Marco je hvězdou evropského skyrunningu a jedním z mála běžců, kteří dokáží konkurovat Jornetovi. Před Kilianovou érou byl Marco prakticky neporazitelný a vyhrával jeden skyrace za druhým. Roky nezastaví, nicméně když je zdravý, tak stále dokáže Kiliana potrápit a společně tak dále posouvají hranice trailového běhání. Minulý rok svedli neuvěřitelnou bitvu například na jednom z nejznámějších skymarathonů Zegama. Jejich souboj vedl k výraznému traťovému rekordu.

Matt Carpenter

Matt Carpenter je v ČR již méně známým trailovým běžcem, který zářil především v USA v devadesátých letech. Nicméně jeho výkony na závodech jako Leadville 100 či Pikes Peak Marathon jsou dodnes nepřekonány. Dokonce ani Kilian se jeho časům na Pikes Peak nepřiblížil a je trochu škoda, že se tito dva běžci nepotkali na startovní čáře. Matt disponoval jedním z nejvyšších naměřených hodnot VO2 Max v historii sportu – v roce 1990 mu naměřili 90,2.

Scott Jurek

Když se řekne ultra legenda, snad každého napadne právě Scott Jurek. V posledních letech Scott už moc nezávodí a věnuje se spíš propagaci dlouhých běhů a zdravého životního stylu. Nicméně i Scott zažil svoji éru, kdy byl zejména na 100 mílových závodech takřka neporazitelný. Vyhrál (vyjma evropského UTMB) snad všechny známe ultramaratony na světě, např. Hardrock, Western States, Badwater, Spartathlon a mnoho dalších. Scott je také autorem známé knihy Eat and Run a jedním z hlavních protagonistů bestselleru Born to Run.

Ann Trason

Ann Trason je skutečnou ženskou legendou dlouhých běhů, která ovšem dokázala ve svých nejlepších letech na některých tratích soupeřit i s muži. 14 vítězství na Western States mluví za vše. Její čas na Leadville 100, který činí 18:06, je považován za jeden z nejlepších výkonů historie ultramaratonů a každý rok s ním mají problémy i někteří špičkový muži.

Kilian Jornet

Těžko by šlo tento seznam světových legend trailového běhání zakončit bez té aktuálně největší. Kilian určuje směr našeho sportu, každý rok vyhrává prakticky všechny závody, kterých se zúčastní. Je jediným trailovým běžcem historie, který dokáže vyhrávat závody od těch nejkratších (VK – vertikální kilometr na max. 5 km délky) až po stomílové ultra. Minulý rok naprosto deklasoval zbytek startovního pole na již zmíněném Hardrock 100, kdy traťový rekord překonal o více než 40 minut. Při tom v průběhu závodu vypadal, že se spíše baví a ostatní běžci tvrdili, že by mohl běžet ještě výrazně rychleji. Mimo závodní běhání Kilian posouvá také hranice mountaineeringu. Svým minimalistickým stylem pohybu v horách překonává jeden rychlostní rekord za druhým. Namátkou – Mount McKinley, Matterhorn, Mont Blanc, Aconcagua… To jsou všechno vrcholy, na kterých Kilian stanul nejrychleji. V roce 2015 se chystá na ten nejvyšší – Mt. Everest!

Legenda na české běžecké scéně

I přes to, že se trailové běhání v Česku stává populárním teprve během posledních let, mnozí běžci neví, že i na české scéně mohou najít závodnici, která v minulosti pronikla mezi světovou elitu. Tou legendou je určitě po právu Anka Straková (Pichrtová). Není to tak dávno, kdy Anka dokázala porážet světovou skyrunningovou elitu. Straková vyhrála několikrát například Mount Kinabalu Climbathlon, Mount Washington či známý skyrace ve Švýcarsku Sierre Zinal. Vzhledem k horským podmínkám v ČR je to opravdu obdivuhodné. Straková se v posledních letech vrací k závodění, minulý rok doběhla třetí na historicky prvním českém skymarathonu Perun v Beskydech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: