Lednové aktuality ze světa běhu

Atletickým tréninkům venku počasí v lednu moc nepřálo, někteří elitní běžci odjeli na soustředění do tepla, jiní dávají přednost tréninkům na běžeckém pásu nebo v hale a někteří nazuli běžky nebo skialpy a věnují se v objemové přípravě zimním sportům. Přesto nebyl leden úplně chudý, ani co se týče zvodů. Pojďme se podívat, co zajímavého se v prvním měsíci letošního roku událo na domácí i světové scéně.

Halová sezona v plném proudu

S počátkem roku se rozběhla halová sezona, kterou otevřelo akademické mistrovství republiky. Do strahovské haly přijeli otestovat formu i někteří naši reprezentanti, například Lada Vondrová, která na čtvrtce předvedla suverénně nejlepší výkon, i když šla závod pouze tréninkově. Mezi akademiky byl již tradičně nejúspěšnější brněnský Daniel Kotyza, který zvítězil na osmistovce i na patnáctistovce.

Na nejstarším českém halovém mítinku Jablonecká hala, který byl letos již 51. ročníkem, se podařilo Karolíně Maňáskové vyrovnat národní rekord na 60 m. Dvacetiletá závodnice Vítkovic zde ve finále zaběhla čas 7:23, čímž vyrovnala šest let starý rekord Kláry Seidlové.

Na konci ledna se v Ostravě konalo prestižní Czech Indoor Gala, který byl letos poprvé zařazen do nejvyšší kategorie Gold seriálu WAIT. Akce letos hostila celkem 130 atletů z 35 zemí a padly na ní 4 nejlepší letošní výkony. Češi zaznamenali dvě vítězství. Na čtyřstovce mužů zvítězil Vít Müller a na poloviční distanci Eduard Kubelík, který zaběhl historicky druhý nejlepší národní čas (20.66).

Pro Kristiinu Sasínek Mäki halová sezona skončila dřív, než začala. Česká rekordmanka na distancích od 1 500 m do 5 000 m se potýká se zraněním. Držme jí palce, aby se zotavila a mohla se připravovat na jarní sezonu.

Extrémní závody na 24 hodin

V lednu se konaly dvě dvacetičtyřhodinovky. První z nich byla pod Ještědem v rámci závodu Ještěd 24 WINTER. Na okruhu s parametry 10,5 km a 650 m převýšení zvítězil Aleš Sedlák, který jako jediný zvládl 15 kol, v ženách si pro vítězství doběhla Elizabeth Ungermanová s 12 koly. Závod byl vypsán také pro dvojice a pětičlenné týmy, přičemž nejvíc kol se podařilo oběhnout vítězným týmům v kategorii mužů a mix (shodně 18 kol).

O dva týdny později se vyznavači těchto extrémních závodů sjeli do Beskyd na závod 24 hodin na Lysé hoře, který byl zároveň vypsán jako mistrovství republiky v zimním horském maratonu jednotlivců. Ve velmi napínavém závodě si vítězství odnesl již potřetí v řadě Tomáš Štverák, který ale sám přiznal, že nečekal, jaká se na startu sejde konkurence a že bude muset bojovat až do konce. Nakonec mu na vítězství „stačilo“ 13 kol za 22 hodin a 35 minut. O další medailové pozice se svedl v posledním kole velký souboj mezi třemi závodníky. Stříbro nakonec po úžasném finiši získal Radek Chrobák, který zvládl po téměř 170 km a 11 000 m převýšení seběhnout z Lysé hory za neuvěřitelných 24 minut. Třetí doběhl nestárnoucí Jirka Petr, který se až v závěru dostal před Tituse Ablorha (ten se jako jediný z nich účastnil i dvacetičtyřhodinovky na Ještědu!). V ženách své vítězství suverénně obhájila Katka Klepáčová, která v čase těsně pod 23 hodin zvládla oběhnout 11 kol (tedy celkem 147 km s 9 500 m převýšení). Druhá skončila Hana Váchová a třetí Kamila Hilovská.

Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu

Lyžařští orientační běžci se sjeli do rakouského Ramsau, v jehož okolí se i za pomoci českých organizátorů konala letošní největší akce v lyžařském orientačním běhu, mistrovství světa, které bylo zároveň MS juniorů a ME dorostu. V závodech na otevřených loukách i v lesích kolem Ramsau s centrem na místním stadionku se čeští reprezentanti neztratili. Vladimír Srb získal stříbro mezi dorostenci na krátké trati, řada dalších závodníků pak několik umístění na velké bedně a mezi top10. Ze závodu štafet si naši reprezentanti odváží stříbro (štafeta juniorek) a bronz (junioři), v dorostenkách pak naše štafeta žen zcela jasně zvítězila a dorostenci si dojeli pro bronz.

České závodníky čekají závody v lyžařském orientačním běhu i na domácí scéně, které však byly prozatím z důvodu nedostatku sněhu zrušeny nebo přesunuty. Doufejme, že se zima vrátí a lyžařští orientační běžci si budou moci svoji sezonu užít i u nás.