Už Vám někdy lékař předepsal klidový režim? Anebo jste si ho naordinovali sami? Pomohlo to? Někdy pouhý klid pomůže, někdy ovšem ne. Pokud máte zlomenou nohu, či natrženou šlachu, pak se určité fázi klidu nevyhnete. Mluvíme tu spíše o chronických či tzv. funkčních obtížích, které ale také mohou člověka velmi potrápit. Mnoho běžců a ostatních sportovců je lapeno v bludném kruhu zátěže a klidu.
Běháte, postupně se navyšuje bolest některé části těla (Achilovky, hamstring, koleno), až běhat skoro nemůžete. Dáte si tedy pár týdnů klid, danou oblast uvolňujete, protahujete. Pak to zase zkusíte, jenže problém se zase opět vrací. Fáze, kdy běhat můžete, se zkracují, zatímco fáze klidu se prodlužují. Jak se málo hýbete, začíná se problém ozývat i při běžných denních aktivitách či se navíc ještě objeví bolest zad. A k tomu zhoršující se kondice, přibírání na váze….no, vždyť to znáte.
Anebo tu máme druhý extrém. Potíže cítíte, Achilovky, kolena bolí, ale řídíte se hesly trenérů z mládí: „Co bolí, to sílí“ či “to je dobrý, to rozběháš!” Tak ani toto nefunguje. A není řešením vzít si růžovou pilulku a jít běhat. Je to jako byste si u auta odpojili kontrolku o stavu oleje či tlaku v pneumatikách.
Co teď s tím? Nepomáhá ani klid, ani fyzická zátěž.
Bolest nás informuje o tom, že je něco špatně, že někde dochází k nadměrnému zatížení či hrozí poškození. A je tedy potřeba něco změnit. Většinou ne v kvantitě, ale v kvalitě. Musíte tedy změnit něco uvnitř sebe, abyste přetíženou tkáň odlehčili. Pokud takovou změnu uděláte, pak se potíže nebudou vracet a vy se brzy budete moci vrátit ke svému oblíbenému sportu.
Toto bychom Vám chtěli ilustrovat na příkladech z praxe:
Bolest kolen – léčba klidem problém spíše zhoršovala
Jedna z našich klientek, aniž by byla řádně vyšetřena, kvůli bolavému koleni zůstala na neschopence. Instrukce byly pouze klid, ibuprofen na bolest a objednat se na ortopedii. Jenže na ortopedii dostala termín až za pět týdnů. Dva týdny dodržovala doporučení, ale úleva nebyla nijak velká a přidala se bolest kotníku na druhostranné noze. I když běžecký začátečník, neměla už trpělivost čekat na zázrak a objednala se k nám na fyzioterapii. Klientka do ordinace přikulhala s bandáží na levém koleni a pravém kotníku. Bylo vidět, že má velké bolesti. Po odebrání anamnézy a celkovém vyšetření se ukázalo, že klidový režim bez dalších doporučení způsobil výrazné oslabení a úbytek svalové hmoty svalů levého stehna, a jak se tělo toto snažilo kompenzovat, přetížil se pravý kotník. Na koleni dle klinických testů nebylo poškození menisků, ani kolenních vazů, patrný byl mírný otok kolem čéšky a podráždění v oblasti patelofemorálního skloubení a omezený rozsah pohybu pro bolest.
Fyzioterapeutka Mgr. Michaela Šimlvová o postupu terapie říká: „ Ošetření jsem začala fasciální manipulací a uvolnila jsem oblast dolních končetin. Ihned po ošetření odezněla bolest kotníku a klientka udávala 50% zlepšení v oblasti kolene. Co přetrvalo byla však výrazná slabost levé nohy a mírný otok kolene. Sestavila jsem proto šetrný plán jednoduchého cvičení, který nezvyšuje bolest kolene, ale postupně buduje zpátky objem svalů. Nyní dále pracujeme kombinací fasciální manipulace a cvičení a klientka se cítí lépe i při chůzi po schodech a zvažuje návrat k fyzicky náročnému zaměstnání a k běhu. Čeká nás ještě práce na korekci osy dolních končetin a vyrovnání svalových dysbalancí, protože problém vznikl nejspíše opakovaným přetěžováním kolen ve valgozitě (páčení se dovnitř) v běhu a při dřepu. Termín u ortopeda je sice stále v nedohlednu, ale stav bez bolesti na dosah a první vyběhnutí také.
Bolest Achilovek při běhu, kdy klid nepřináší žádný výsledek a i přesto lze střihem potíže zlepšit
Někdy lze změnu a odstranění bolesti udělat střihem. Přichází klient, kterého bolí Achilova šlacha na levé noze. Rozbolí ho prakticky hned, jak se rozeběhne. Po podrobné anamnéze a vyšetření zjišťujeme, že má určitou asymetrii v trupu, která vede ke špatné stabilizaci na levé kyčli. Tato asymetrie se promítá i do pohybu paží při běhu. Nejprve provedeme ošetření měkkých tkání, velmi cílené a detailní cvičení na správné zapojení svalů levé dolní končetiny a trupu v opoře o levou nohu – tedy takový trénink správného došlapu. A pak už přecházíme na pás, kde nově nabytou kvalitu koordinace převádíme do praxe. Upravujeme běh, souhyb paží, frekvenci kroků apod. A ejhle, Achilovka s touto změnou přestává bolet a je možné v běhu pokračovat.
Takovému pacientovi pak „předepisujeme“ tento režim: pravidelně cvičit přesně dané 2- 3 cviky, které zlepší stabilizaci na levé dolní končetině s dobrým napřímením v trupu. Jsou to cviky postavené na míru, které si člověk musí zažít. Potřebujeme udělat nějakou změnu a ta většinou vede přes novou dovednost. Tento nový způsob koordinace přijde člověku trochu nepřirozený. Sám by si takový cvik bohužel nevymyslel, či ho nevyčetl. Po 2-3 týdnech pravidelného cvičení pak může zkusit vyběhnout indiánským během. Před takovou aktivitou (během/chůzí) si ale musí zase dobře zacvičit, aby si vyladil svou koordinaci. Pak opatrně vyrazí do chůze/ běhu. Zatím ale velmi vědomě, je nutné si hlídat koordinaci, styl běhu. Pokud se objeví bolest zacvičit si cvik, který se dá dělat i v terénu a prodloužit fázi chůze a zkrátit fázi běhu. Takto trpělivě a po malých kouscích je potřeba pokračovat. Nesmí udělat tu chybu, že to se zátěží přežene a celou léčbu vrátí pak o kus zpátky. Tímto způsobem je možné se vrátit zpět. Fáze pouhého klidu potřeba nebyla vůbec, naopak, bylo potřeba hned začít intenzivně pracovat, tedy cvičit, ale úplně jinak.
A pokud Vám někdy lékař řekl, že s Vašimi kyčlemi se můžete s během úplně rozloučit, pak zkuste nesklouznout ani k jednomu extrému. Někdo to vzdá a na sport úplně rezignuje, někdo naopak začne běhat navzdory, aby dokázal, že to jeho tělo vydrží. Ani jedno řešení není ale úplně dobré.
Než se dlouho zaobírat samoléčbou, doporučujeme vyhledat fyzioterapeuta, který opravdu řeší příčinu obtíží.
Autorky: Mgr. Dagmar Lisá, Mgr. Michaela Šimlová, fyzioterapeutky Be Balanced.cz