Kuba Zemaník: „Na vítězství jsem moc nemyslel, ale s medailí jsem se domů vracet chtěl.“

Kuba Zemaník: „Na vítězství jsem moc nemyslel, ale s medailí jsem se domů vracet chtěl.“

Skromný vytrvalec z Beskyd, který velmi úspěšně závodí na dráze i na silniční desítce (kterou umí pod 30 minut). Ale má zkušenosti i s půlmaratony a letos v polovině dubna si na Pardubickém vinařském půlmaratonu doběhl pro svůj první mistrovský titul na této distanci.

Kubo, moc gratuluji k titulu mistra republiky v půlmaratonu. Jak závod hodnotíš a jak jsi se svým výkonem spokojený?
S výkonem jsem spokojený. Ačkoli v posledních měsících nemám moc velký objem, výsledek mě překvapil. Závod jsem rozběhl rozumně, nepostihla mě žádná krize a v závěru jsem měl dost sil na finiš, takže závod hodnotím kladně.

Jak probíhal souboj s Jirkou Homoláčem, kdy jsi ho doběhl a předhonil? A věřil sis před startem na vítězství?
Jirkovi jsem se přibližoval zhruba od 15. kilometru, na 19. jsem ho dotáhl a kolem 20. kilometru zkusil nastoupit. Na to už Jirka nereagoval a já si doběhl pro premiérový titul. Na vítězství jsem moc nemyslel, ale s nějakou medailí jsem se domů vracet chtěl.

Jaké máš další plány na letošní sezonu, plánuješ se vrátit ke kratším tratím, nebo zůstaneš u delších?
Půlmaratón je určitě nejdelší distancí, kterou jsem schopný uběhnout :-D, nic delšího neplánuji. Nadále chci běhat dráhu, silnici a krosy do těch 10 km s tím, že si to čas od času okořením něčím delším.

Kolik kilometrů přibližně naběháš v přípravném období a kolik v závodním?
V současné době 90‑110 km většinou s jedním dnem volna. V tomhle objemu se snažím pohybovat celoročně. Se závody a častějším cestováním to může být i méně. Někdy místo odpoledního klusu jdu na hory, takže objem v km je nižší, ale ta hodinka do kopce dá člověku taky dost.

Kde nejraději trénuješ a kam jezdíš rád na soustředění?
Teď to mám celkem vyvážené. Samozřejmě nejvíc tréninků odběhám v Beskydech, ale řadu tréninků absolvuji i ve Frýdku-Místku a 1-2x týdně jezdím do Ostravy. Výjimečně jezdíme i do Háje ve Slezsku, kde běháme kopce, takže tahle pestrost mi naprosto vyhovuje. Na soustředění jsem byl nejvícekrát v Tatrách. Je to blízko a cenově dostupné. Štrbské pleso není nějak závratně vysoko, ale řekl bych, že pokaždé po návratu jsem měl formu. Hezké je i Melago v Alpách nebo Iten v Keni.

Zařazuješ do tréninku i beskydské kopce? A pokud ano, jakou máš v Beskydech nejoblíbenější trasu
Ano, na Smrk nebo na Lysou si rád zajdu, ale čistě chodecky. V přípravě si občas zaběhnu trasu kolem Smrku a o víkendu nemůže chybět dlouhý běh do Masarykova údolí. To je pro mě jako běžce rovináře kopcovitý profil ažaž.

Chodíte někdy trénovat s bratrem Honzou?
Ano, většinou jdeme na Smrk nebo si zaklušeme.

Jak řešíš stravu a regeneraci?
Až na malé výjimky jím úplně všechno. Za ty roky co běhám jsem si vyzkoušel, co mi sedí, a co ne. Důležitá je vyváženost a pestrost stravy. Možná bych mohl trochu omezit sladké, ale někdy tomu zkrátka nejde odolat. Z pohledu regenerace: nejdůležitější je spánek, snažím se spát 8‑10 hodin denně. To je nejlepší investice a navíc úplně zadarmo. A pak klasika ‑ sauna, teplá-studená voda.

Co děláš rád ve volném čase, pokud Ti nějaký zbude?
Rád si čtu, zajímá mě všechno. V minulosti jsem četl hodně dobrodružné beletrie, teď mě více zajímá psychologie, filozofie, přírodní a humanitní vědy. Rád si zajdu někde po Beskydech. Často mám však přes týden dost nabitý program, takže v neděli jsem klidně doma a nedělám nic.

Jakub Zemaník je také spolupracovník Světa Běhu a pracuje pro běžeckou speciálku Běž.cz

Jakub Zemaník (1995)
Klub: SSK Vítkovice

Osobní maxima:
Silnice:

  • Půlmaraton: 1:06:23
  • 10 km: 29:30

Dráha:

  • 10 000 m: 29:10
  • 5 000 m: 13:50
  • 1 500 m: 3:47

Foto: Atletika.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: