S tím, jak v České republice stoupá popularita běhání, stoupá i počet pořádaných závodů. Pokud jste zkušení běžci a v nohách už několik závodů máte, zacílit ten další pro vás není problém. Jak si ale vybrat ten pravý závod, pokud s běháním teprve začínáte a chcete si změřit vaše síly?
Velký závod
Jsou pořádány v Praze a ve větších městech České republiky. Pokud jsou vaše cíle vysoké, máte rádi výzvu a chcete být součástí většího závodu, potom se zaměřte na maraton a půlmaraton. Tyto velké běžecké události jsou už pořádně našlapané – značný počet účastníků, významný sponzoring a rozsáhlé technické zázemí, které se stará o správný a bezproblémový chod akce. Tyto velké závody tedy zahrnují:
Větší počet závodníků
Akce jako maraton nebo půlmaraton v Praze, půlmaraton v Olomouci nebo například v Karlových varech mají účast několik tisíc závodníků z Čech i zahraničí. Pokud máte rádi skupinový adrenalin a rádi se necháte strhnout davem, jsou tyto události pro vás to pravé.
Stánky s pitím
Většinou se tyto stánky nachází na trati po zhruba 5 kilometrech a slouží k doplnění vašich vypocených tekutin. Občas jsou nápoje ještě doplněné energetickými gely, tyčinkami a ovocem.
Diváci
Závodu se neúčastní pouze běžci, ale je zde zastoupená i četná skupina fanoušků. Někdo kdysi řekl, že maraton a podobné sportovně vyčerpávající akce jsou z 80% o psychické síle. A co vás mentálně podpoří více než dav tleskajících a povzbuzujících nadšenců?
Přesnost
Není asi nic horšího než si myslet, že jste s vypětím všech sil překonali svůj osobák a poté zjistit, že trať byla o 50 metrů kratší. U těchto velkých akcí (kde jsou hojně zastoupena média a dobrá publicita je žádaná) si můžete být téměř jistí, že vás nikdo o žádné metry neošidí.
Doprovodný program
Pro závodníky, ale i pro jejich rodiny a fanoušky je obvykle přichystán bohatý doprovodný program, jako jsou rodinné zkrácené běhy, hudební festivaly nebo přípravná pasta party.
Menší závod
Tyto běžecké akce menšího formátu mají většinou do 2 tisíc účastníků a pořádají se nejen ve velkých, ale i v menších městech a přírodních lokalitách. Výhodou těchto závodů je, že mají intimnější a rodinnější atmosféru, nemusíte čekat 15 minut než vůbec překročíte startovní čáru a jsou často spojeny s krásnými přírodními scenériemi. Registrační poplatky také nejsou tak vysoké, a i když se nedostaví tisíce diváků, přátelé a příbuzní závodníků vždy vytvoří tu správnou příjemnou sportovní atmosféru. Tyto závody jsou často také charitativní, takže nejen že budete mít radost ze svého výkonu, ale zároveň přispějete i na dobrou věc.
Rozhodnutí
Teď, když jsme se podívali, co oba typy závodů obnáší, je na čase se rozhodnout. Zde je ještě několik doplňujících otázek, které byste si měli zodpovědět a podle svých preferencí si ujasnit, jaký závod pro vás bude ten pravý.
- Jsou náklady rozhodující prvek?
- Chce se mi za závodem cestovat?
- V jaké roční době se závod bude konat?
- Jaké bude v té době počasí?
- Mohu s sebou vzít rodinu?
- Mám v den závodu ještě nějaké závazky a povinnosti?
- Jaký je povrch trati a jak vypadá terén? Dlažební kostky, kopce, …
- Budou mi stačit síly?
- Je závod dobře organizovaný?
- Má závod doprovodný program pro mé blízké?