Sportovní aktivity ve volné přírodě jsou jednou z možností, jak udržovat tělesnou kondici a zlepšovat duševní pohodu, ale pojí se bohužel i s mnohými riziky, zejména, pokud sportujete o samotě. A proto se vyplatí mít po ruce i něco jiného než sportovní pomůcky. Třeba takovou krabičku poslední záchrany, kterou se vyplatí mít, když si jdete do přírody zaběhat, zajezdit na kole, vydá se na pěší túru nebo vyrazíte třeba na běžky.
Co je to KPZ?
Krabičky poslední záchrany (KPZ) mají různé podoby. Mohou to být klasické kartonové krabičky, ale většinou bývají vyrobené z odolných materiálů jako je kov nebo pevný plast. Jindy mají podobou plastikových sáčků, kožených pouzder nebo klasických penálů na zip. Není třeba se děsit jejich označení, jedná se o užitečnou věc, kterou můžete využít, i když nebudete přímo v nouzi nebo ohrožení života. Je to zkrátka sada užitečných předmětů, které mohou pomoci v různých situacích a případných nesnázích. Krabičky poslední záchrany se od sebe liší jak velikostí a podobou, tak obsahem. Především záleží na prostředí, kam se zrovna ubíráte. Každá sada by měla být přizpůsobena individuálním potřebám, geografické oblasti a klimatickým podmínkám, ve kterých budete trávit čas.
Zajímavost: V českých zemí KPZ proslavil především spisovatel a skaut Jaroslav Foglar, který koncept kapesní sady předmětů užitečných v nesnázích představil v jednom ze svých článků v r. 1935. Od té doby se tento nápad šířil napříč skautskými oddíly a mezi všemi nadšenci do kempování.
Vlastní bezpečnost by měl každý brát vážně a spoléhat by se měl především sám na sebe. Pro lidi, kteří rádi sportují ve volné přírodě to platí dvojnásob. S krabičkou poslední záchranybudete o něco více připraveni na případné nečekané události.
Co je obsahem KPZ?
Součástí KPZ by měly být předměty, které mohou pomoci ve svízelných situacích, zároveň by ale neměly zabírat příliš místa v batohu, brašně nebo třeba v ledvince. Jak bylo zmíněno, obsah by měl být přizpůsoben tomu, kam se zrovna vydáváte a jakou činnosti budete provozovat. Nenechte se zmást tím, že předměty mohou vyvolávat dojem, že se k ničemu nehodí. S velkou pravděpodobností je nebudete muset vůbec použít. Když na to ale přijde, nakonec budete rádi, že je s sebou máte. Co se tedy hodí mít po ruce? Výčet níže představuje jednu z možných variant.
- Náplast
Nepostradatelná součást každé lékárničky, ale nosit s sebou celou lékárničku třeba na běh je poněkud nepraktické. Mít však u sebe dvě tři náplasti není vůbec špatný nápad. Hodí se jak na puchýře, tak na menší povrchová zranění.
- Šitíčko, zavírací špendlíky
Malé kapesní šitíčko, obsahující několik nití a jehlu, je samo o sobě takovou KPZ. V případě, že si uděláte v oděvu díru, se může rozhodně hodit.
- Nůž
Ostrá čepel se může stát pomocníkem k nezaplacení v mnoha případech. Pozor však na manipulaci – stejně jako oheň, je nůž dobrý sluha, ale špatný pán.
- Zápalky, zapalovač
Když je řeč o ohni, co by v KPZ chybět nemělo, jsou zápalky, zapalovač, popř. křesadlo (vyrábí se funkční miniaturní křesadla právě k těmto účelům).
- Tužka, papír
Kousek obyčejné tužky (stačí tzv. špaček) a kousek papíru může mnohdy nečekaně zachránit situaci. Mějte je proto po ruce.
- Zrcátko
Malé kapesní zrcátko se hodí nejen pro kontrolu vzhledu, ale v přírodě poslouží v případě nouze i jako signalizační pomůcka.
- Svítilna
Pokud nechodíte sportovat už s čelovkou na hlavě, doporučuje se mít po ruce malou svítilnu.
- Píšťalka
I obyčejná píšťalka může v případě nouze pomoci. Třeba tím, že díky ní přivoláte pomoc.
Toto bylo jen pár příkladů, co by se v přírodě mohlo hodit. Záleží jen na vás, co uznáte za vhodné do KPZ přidat. Upřímně doufám, že krabičku poslední záchrany nebudete nikdy potřebovat. A když už ano, ať to není v případech ohrožujících zdraví!
Foto:depositphotos.com