Běhu v terénu se říká na různých místech světa odlišně. Ať už je to trail running, off-road, cross-country, fell running či mountain running, vždy se jedná především o běh v přírodě a terénu. Tradice fell runningu v Anglii se přece jen od jiných terénních běhů liší.
Jaká je historie a kouzlo tohoto sportu?
Samotný název fell runningu je silně spjat s tzv. „felly“ na severu Anglie. Fell se v Anglii, především v oblasti krásného pohoří Lake District, říká vřesovitým kopcovatým oblastem. Fell running zahrnuje prvky horského běhání či orientačního běhu a dalších disciplín. Běžci na náročných tratích v terénu překonávají vrcholky hor, přičemž musí disponovat také orientačními schopnostmi – tratě mnohdy pozbývají jakéhokoliv značení a vedou odlehlými terény v extrémně náročném terénu. Na rozdíl od skyrunningu je však fell running více běžecký, trasy by neměly obsahovat žádné lezecké úseky či extrémně dlouhá stoupání a seběhy z vrcholku hory přímo až do údolí jako je tomu právě u skyrunningu. I tak jsou ale vrchařské schopnosti, stejně tak jako ty seběhové, u fell runnerů velmi důležité.
Běžecký „boom“ přináší i boom všech možných nových disciplín a posléze pak jejich asociací a speciálních závodů. Anglické výrazy jako trail running, skyrunning a všechny jeho odnože už v současné době nikoho nepřekvapí. Nejkurioznější je asi tzv. towerrunning, což je v podstatě běhání do schodů výškových budov po celém světě. |
Historie terénních běhů v Anglii a Skotsku sahá až do jedenáctého století. Už v roce 1064 uspořádal tehdejší král Malcolm Canmore závod za účelem najmutí nejrychlejšího zpravodaje. Tradice fell runningových závodů, tak jak je známe dnes, sahá do poloviny 19. století. Například Grasmere Sports Meeting v srdci Lake Districtu se koná od roku 1868 až dodnes.
Právě od poloviny 19. století se pravidelně pořádaly tzv. „guide’s races“, s názvem odvozeným od účastníků, kterými byli takřka výhradně outdooroví průvodci turistů. Tyto závody byly ovšem od počátků profilovány jako profesionální, protože na vítěze čekaly peněžní odměny. Netrvalo dlouho a jako amatérská alternativa ke „guide’s“ závodům vznikly právě fell runningové závody. Ty vycházely z profesionálních závodů, nicméně tehdejší
pionýři horských běhu v Anglii jako Bob Graham a další definovali fell running i díky jejich neobvyklým horským přeběhům, v rámci kterých logickými liniemi spojovali zdánlivě nepřekonatelné vrcholky okolních kopců a horských hřebenů.
Nadšenci sportu se prostě jen sejdou a poměří síly na okolních kopcích
Fell runningové závody si do dnešních dnů zachovaly svojí nezaměnitelnou tvář. Většina závodů postrádá nafukovací reklamní brány, množství sponzorů či přehnanou povinnou výbavu. Nadšenci sportu se prostě jen sejdou a poměří síly na okolních kopcích, přičemž většina závodů přijímá přihlášky i ráno před závodem bez nutnosti jakýchkoliv loterií, jak je tomu u mnoha závodů v Alpách. Nejedná se ovšem pouze o závody lokálního významu. Ti nejlepší fell runneři dosahují světových trailových kvalit.
Důkazem mohou být Britové Ricky Lightfoot či Tom Owens. Oba dokáží konkurovat těm nejlepším trailovým i skyrunningovým závodníkům, přičemž jejich kořeny jsou právě v anglických fellrunningových závodech. Jedním z nejproslulejších závodů je například 37 kilometrů dlouhý Three Peaks Race, jehož je Lightfoot několikanásobným vítězem.
Zažít si fell running na vlastní kůži je možné i mimo závody. Doporučenou fell runningovou klasikou je například trasa The Fairfield Horseshoe přímo v srdci Lake District. Chybu neuděláte ani výpravou na 17 kilometrů dlouhou trasu z Wasdale do průsmyku Honister s převýšením 1700 metrů.
Pro ty nejodvážnější může být výzvou a velkým zážitkem okruh Boba Grahama. Graham jako první dokázal v roce 1932 během 24 hodin přetraverzovat celkem 42 vrcholů v okolí města Keswick. Od té doby se na jeho okruhu vytvořila tradice, kdy se běžci a milovníci hor snaží Grahamovu trasu v rámci 24 hodin absolvovat. Aktuální rychlostní rekord na okruhu Boba Grahama drží fell runningová legenda Billy Bland časem 13 hodin a 53 minut.
Video o fell runningu v Lake District: