Každý, kdo někdy využil služeb kvalitních kompresních doplňků, určitě potvrdí, že tahle investice dává smysl. Snížení svalových otřesů, zpevnění svalů, zefektivnění krevního oběhu, oddálení únavy nebo zlepšení regenerace. To všechno jsou benefity kvalitní komprese. Tedy za předpokladu, že vyberete správně. Po jaké kompresi sáhnout?
Zapomeňte na produkty, které nesou slovo kompresní jen v názvu a mlčí o typu použité komprese nebo neberou v potaz velikost svalu, který mají stáhnout. Ani elastické nebo funkční nerovná se kompresní. Sáhněte raději po kompresi od těch, kteří mají odborné zázemí i potřebné zkušenosti a nabízí produkt přesně na míru vašim potřebám. Třeba u české značky ROYAL BAY si vyberete podle typu komprese (odstupňovaná, cílená, zdravotní) i velikosti daného svalu. Máte tak veškeré informace potřebné k výběru kompresní podkolenky nebo návleku přesně podle vašich sportovních a fyzických potřeb.
Článek vyšel také ve 3. čísle / 2023 v časopise Svět běhu
Typy komprese – jakou vybrat?
Pro podporu výkonnosti i ochranu svalových vláken doporučujeme vybírat podle zaměření tréninku a náročnosti zatížení svalové partie ze dvou typů komprese – cílené a odstupňované. Rozdíl mezi nimi je v rozložení tlaků:
- Cílená komprese cílí na konkrétní sval, takže je nejsilnější právě v místě svalu (uprostřed). Efektem cílené komprese je maximální stabilizace svalu, a hodí se tak například pro extrémní trailové běhy nebo běh na tvrdém povrchu (asfalt a zvláště betonová dlažba). Cílená komprese je zkrátka vyvinuta pro sportovní výkon s extrémním náporem na konkrétní sval – ať už vlivem zátěže, otřesů nebo nezvyklých zatížení.
- Odstupňovaná komprese je naopak nejsilnější v nejvzdálenějším místě od srdce (u kotníku) a směrem k srdci se snižuje, což stimuluje krevní oběh a tedy rychlejší cirkulaci krve, která je transportní tekutinou pro přenos živin, energie, kyslíku a odvod odpadních látek. Odstupňovaná komprese tak pomáhá při sportovním výkonu, je vhodná i pro urychlení následné regenerace a hodí se pro většinu sportů.
A pak tu je ještě jeden typ – normovaná zdravotní komprese, která potěší všechny sportovce s žilními problémy (např. křečové žíly). Právě při těchto potížích vám může být doporučena zdravotní komprese, protože jiné typy nejsou v těchto případech vhodné. I proto je důležité, aby výrobce uváděl, jakou kompresi u daného produktu používá. A nemusíte se bát – zdravotní kompresi najdete i mezi sportovními kompresními doplňky, třeba u podkolenek ROYAL BAY Therapy a Therapy Premium.
K čemu slouží komprese?
Kompresní oblečení můžeme na základě odborných studií i mnoha zkušeností doporučit, pokud se vás při sportování či v běžném životě týká některá z níže uvedených situací:
- pocit „odražených“ nohou, zvláště po běhu na tvrdém povrchu nebo po delších sebězích;
- „pálení“ svalů vyvolané velmi náročnými výkony;
- pocit neklidných nohou při dlouhém sezení nebo cestování;
- rychle nastupující únava svalů během sportování;
- pomalý a zdlouhavý proces regenerace po sportu;
- trable s návratem ke sportování po drobných zraněních;
- potřeba stáhnout konkrétní partii a tím předcházet jejímu poranění.
Úkolem kompresních podkolenek a návleků je stáhnout partie, pro které je daný druh určený: pro lýtkové návleky a kompresní podkolenky je to oblast lýtka, u pažního kompresního návleku paže, u stehenního návleku a kompresních kraťasů stehna.
Správné kompresní návleky (lýtkové, pažní, stehenní) nebo kompresní podkolenky nabízejí plynulou kompresi, promyšlenou v rozložení tlaků a vhodně ušitou s propracovaným zakončením – tak aby tyto doplňky na těle dobře držely a neškrtily. Jen díky tomu dojde k vhodnému stlačení a tedy zmenšení objemu stažené partie, což přináší řadu benefitů:
- Je podpořen rychlejší oběh krve a do svalových partií tak proudí více krve obohacené o kyslík, energii a živiny; současně krevní oběh odvede ze svalů více odpadních látek a metabolitů, čímž se oddálí svalová únava.
- Zpevněním dojde ke vhodné stabilizaci svalů, tím se předchází zvýšeným rizikům poškození svalů.
- Kompresí umožníte rychlejší návrat ke sportování po drobných svalových poraněních.
- Stažením chráníte sval před vznikem drobných mikrotraumat z intenzivního zatížení.
Pomoc při běhu
S běháním se často pojí nepříjemné pocity až bolesti svalových partií dolních končetin. Může se jednat o důsledky intenzivních otřesů svalů (způsobené běháním po tvrdých površích), náročných seběhů i vysoce intenzivní zátěže nebo náročných výběhů. S každým uvedeným druhem pohybu je spojena určitá specifická bolest.
U běhů na tvrdých površích jde o klasický a velmi nepříjemný pocit odražených svalů, vyvolaný často svalovými mikrotrhlinkami kvůli intenzivním a opakovaným svalovým otřesům. Výběhy jsou zase velmi často spojené se svalovým namožením, které může někdy (u málo trénovaných svalových partií) skončit i poškozením pohybového aparátu. V tomto případě nemusí jít jen o sval, ale i o na něj navazující šlachy či vazy.
Tomu všemu se dá velmi dobře předcházet právě kompresními návleky či podkolenkami. A protože při sebězích jsou výrazně namáhané i svaly stehen, je možné využít také stehenní návleky nebo kraťasy (ROYAL BAY Extreme) s cílenou kompresí.
Efekt před během, během něj i po něm
Kompresní návleky stejně jako kompresní podkolenky pomáhají se zvýšením výkonnosti a zlepšují zdraví pohybového aparátu, což oceníte zvláště během sportovního výkonu. Komprese má ale pozitivní efekt i před sportovním výkonem a po něm, při dlouhém cestování nebo sezení v kanceláři.
1) Před sportem
Kompresní návleky a kompresní podkolenky svými vlastnostmi pomáhají aktivovat sval před výkonem tím, že svalovou partii stlačí. Tím podpoří proudění krve a nastartují svaly na sportovní zátěž. Díky návlekům nebo podkolenkám dochází i k zahřátí svalů a udržování jejich vyšší provozní teploty, což přispívá ke svalovému zapracování na sportovní výkon.
Na předsportovní zapracování a aktivaci svalů zvolte takový druh komprese (cílená, odstupňovaná, zdravotní), v níž následně absolvujete trénink nebo závod.
2) Během sportu
Vyšší výkonnost podporují kompresní doplňky tím, že díky stažení zlepšují krevní oběh, čímž se do svalů dostane více energie, živin a kyslíku (snižují tedy únavu svalů) a ze svalů se rychleji odplavují různé odpadní látky včetně zakyselujícího laktátu.
Zdraví pohybového aparátu zlepšují tím, že svaly více fixují, a zabraňují tak nejen drobným svalovým mikrotrhlinkám vedoucím až ke svalové bolestivosti a namožení, ale snižují i riziko většího svalového či vazivového poškození.
Během sportu můžete volit mezi cílenou, odstupňovanou a zdravotní kompresí.
3) Po sportu
Po každém sportovním výkonu se organizmus snaží vrátit co nejdříve do tzv. homeostázy, což je stabilizované vnitřní prostředí. Nejintenzivnější fáze regenerace trvá asi 2-3 hodiny a v této době se ukazuje jako prospěšné podpořit krevní oběh – aby se odpadní látky odplavovaly z těla rychleji a naopak po sportu dodané regenerační živiny (např. formou regeneračního nápoje) se dostaly ke svalovým buňkám co nejrychleji, a tedy i ve větším množství.
Proto ve fázi regenerace doporučujeme spíše odstupňovanou kompresi, která více než ta cílená podporuje krevní oběh. Pokud jste ale trénink absolvovali v návlecích s cílenou kompresí, neznamená to, že byste si je měli hned po sportu převléknout. I cílená komprese podporuje krevní oběh, jen ta odstupňovaná má pro krevní oběh vyšší efekt.