Pokud běháte a sportujete, ovesné vločky jsou pro mnohé z vás velmi častým a oblíbeným pokrmem. Rozhodně však nemusíte sáhnout vždy jen po vločkách ovesných, ale existuje mnoho dalších, neméně chutných druhů.
Vločky
Konzumace vloček je spojena s dietní stravou, slouží jako bohatý zdroj vitamínů B a vlákniny. Vláknina pomáhá snižovat hodnoty cholesterolu v krvi a také předcházet rakovině tlustého střeva, zabraňuje vstřebávání škodlivých látek, brání reabsorbci žluče a urychluje průchod tráveniny střevním traktem. Nejjednodušší příprava spočívá v zalití vloček mlékem nebo jogurtem. Pokud chceme mít vločky měkčí, můžeme je nechat namočené přes celou noc nebo povařit s mlékem až vznikne kaše. Pro zvýraznění chuti do vloček často přidáváme med nebo ořechy. Vločky můžeme použít i jako zavářku do polévky, popř. je rozmixovat a mouku pak využít při pečení a vaření. Vločky, které nejsou z pšenice, žita, ječmene či ovsa mají velký význam při bezlepkových dietách.
Pohankové vločky
Vznikají tak, že se zrnka pohanky navlhčí v páře a poté se lisují. Obsahují mnoho druhů aminokyselin, jsou antikarcinogenní a jsou také bohatým zdrojem C, E, zinku, selenu a rutinu. Rutin především podporuje vstřebávání vitamínu C. Zvyšuje pružnost cév a snižuje hladinu LDL cholesterolu. Jejich využití je také při žaludečních vředech či při snižování cholesterolu.
Amarantové vločky
Amarant je rostlina, kterou znali Aztékové a Inkové již před několika tisíci lety. Její pěstování je velmi nenáročné a díky svým výživovým hodnotám bývá nazývána i jako potravina budoucnosti. Jedna rostlina vyprodukuje až několik desítek tisíc semen, které se využívají jako vločky. Amarant podporuje tvorbu a regeneraci mozkových buněk, snižuje cholesterol a obsahuje vitamíny C, E, dále pak zinek, draslík, hořčík, železo i vápník.
Kukuřičné vločky
Tyto vločky jsou zajímavé především tím, že pozitivně působí na celkovou vitalitu organismu a posilují imunitní systém. Zvyšují také kvalitu vlasů a kůže a podporují metabolické procesy. Jako předchozí typy vloček obsahují i kukuřičné hořčík a zinek.
Jáhlové vločky
Jáhlové vločky vznikají vyloupáním prosa. Jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, fosforu a manganu, obsahují vitaminy skupiny B. Podporují funkci ledvin, růst a kvalitu nehtů a vlasů. Kromě posílení imunitního systému pomáhají i zpevňovat pohybový aparát.
Sójové vločky
Nejsou příliš rozšířené, ale jejich význam bychom rozhodně neměli přehlédnout. Posilují paměť, působí pozitivně na celou nervovou soustavu a slouží jako prevence osteoporózy. A samozřejmě obsahují opět vápník a hořčík.
Ovesné vločky
Patří bezesporu mezi nejrozšířenější. 100 g vloček obsahuje téměř 15 g proteinů. To ocení nejen vegetariáni, pro které jsou vločky velmi důležitým zdrojem bílkovin, ale i všichni sportovci. Ovesné vločky vám dají nejen mnoho energie, ale podporují i tvorbu svalů a spalování tuků. Dodávají tělu také hořčík významný pro správnou stavbu kostí a svalů. Ovesné vločky ale narozdíl od předešlých obsahují lepek.
Na trhu můžeme najít ještě rýžové či vločky z merlíku (quinoa). Důležité je si uvědomit, jak zdravé a důležité tyto potraviny jsou. Pokud jste doteď jedli každý den jen ovesné vločky či müsli a mnohdy vám to připadalo jednotvárné a fádní, doufám, že nyní máte chuť vyzkoušet i jiné, neméně zdravé druhy. V každém obchodě se zdravou výživou najdete inspiraci a pokud se vám nechce do obchodu nebo o žádném ve vašem okolí nevíte, není nic jednoduššího než si všechno objednat online a nechat si nákup (mnohdy i zadarmo) doručit domů.