Již jste ochutnali kustovnici čínskou zvanou taktéž goji? Stejně jako například quinoa i tato potravina je představována jako téměř zázračná. Poslední dobou můžete spatřit mnoho reklam na čaje nebo oleje obohacené kustovnicí. Co je na ní tak úžasné?
Léčivé účinky
Tato rostlinka je keř rostoucí v Himalájích. Nároky na půdu má minimální a tak může patřit i do každodenního jídelníčku domorodců. Již staří Číňané používali kustovnici pro vylepšení zraku, plodnosti, zlepšení krevního oběhu i funkce jater. Malé červené plody se využívají také proti procesu stárnutí, vylepšují stav DNA a látky lutein a zeaxanthin napomáhají ke zlepšení zraku. Díky vysokému obsahu karotenoidům a flavonoidům pomáhá tělu v boji proti onemocněním, stimuluje imunitní systém, působí protirakovinně a ochraňuje tělo před poškozením od volných radikálů. Přítomnost alkaloidu betainu zajišťuje správnou funkci jater. Podílí se na snížení stresu a zlepšuje kvalitu spánku a celkového psychického stavu.
Obsah vitamínů
Kustovnice patří mezi nejvýživnější plody. Obsahují esenciální i neesenciální aminokyseliny, polysacharidy, vlákninu a mnoho minerálních látek – zinek vápník, fosfor, selen, železo a mnoho dalších. Plody jsou bohaté také na vitamíny B, C, E, karotenoidy a flavonoidy.
Využití goji
Nejznámější využívanou částí této rostliny jsou bezesporu plody. Využívají se ale i listy a kořen. Plody se můžou konzumovat přímo, jsou trošku nasládlejší než například šípky. Ochutí velmi dobře i vločkovou směs. Je to výborná alternativa k rozinkám, bohužel cena je momentálně několikanásobně vyšší. Lze využít také při tvorbě vína a samozřejmě i na čaj. V obchodech se zdravou výživou můžete najít i džus, marmeládu a čaj z plodů kustovnice. Říká se, že po hrsti plodů se budete hned cítit svěží, takže jestli chcete vyzkoušet zdravou alternativu kávy nebo dokonce energetických nápojů, víte po čem sáhnout.
Autorem článku je nutriční specialista CentrumStravy.cz. Pro čtenáře webu je nyní konzultace zdarma. Stačí se přihlásit zde a do poznámky zadat heslo “běžec”. |