Kilian Jornet se připravuje otestovat své limity ve 24 hodinové výzvě

Kilian Jornet se připravuje otestovat své limity ve 24 hodinové výzvě

Kilian Jornet, nejvíce oslavovaný horský běžec v historii trailrunningu a také muž, který dvakrát během jednoho týdne zdolal Mt. Everest, se rozhodl otestovat své limity na jiném “hřišti”. Již za týden se rozeběhne v novém silničním modelu obuvi Salomon S / LAB Phantasm po atletickém oválu v norském městě Måndalen a kroužit po jeho modrém mondu bude celých 24 hodin. Pro Jorneta, který dokázal zvítězit snad ve všech ikonických horských bězích, to bude zcela nová zkušenost a krok daleko za hranice jeho komfortní zóny, což však sám označuje jako něco velmi vzrušujícícho.

„Mou motivací je vystoupit ze své komfortní zóny, vyzkoušet něco zcela jiného a nového a lépe tak poznat své vlastní limity v novém prostředí, kdy vyměním vysokou nadmořskou výšku a horský terén za rovinu”, svěřuje se Jornet. „Stále mě baví objevovat a poznávat něco nového, navíc trénink na rovině se stal skvělou příležitostí zapracovat na rychlosti a lépe poznat, jak mé tělo reaguje na různé způsoby doplňování energie při dlouhotrvajícím výkonu. Tyto nové zkušenosti mi pak pomohou i v dalších aktivitách, kterým se budu v budoucnu věnovat.”

Přesný termín projektu Phantasm 24 není potvrzen, neboť jej může ovlivnit mnoho proměnných. Tím nejzásadnějším aspektem je pak počasí. Pokud však vše půjde dle plánu, budeme moci Kiliana sledovat v akci 21. – 22.11.2020 a to prostřednictvím živého přenosu na www.Salomon.com/phantasm24. Sledovat budete moci i  Facebook a Instagram Salomonu a Kiliana Jorneta a o všech případných změnách a detailech zde budou informace. Stejně tak zde v následujících dnech budou zveřejněny detaily z Kilianových tréninků a z jeho přípravy na Phantasm 24.

Norsko, kde Jornet žije, bylo pandemií COVID-19 relativně nedotčeno. Kvůli dodržování zdravotních opatření bude stadion během projektu pro diváky uzavřen. Aby mohl být pokus a jeho výsledky oficiálně uznány, zúčastní se jej rovněž několik dalších skvělých norských ultraběžců.

Jornet podřídil přípravě na Phantasm 24 několik posledních měsíců a jak je jeho zvykem, nevytváří na sebe tlak a nezveřejňuje své vlastní očekávání a cíle. Jako vždy nedělá předpovědi ani nenastavuje očekávání ohledně svého výkonu. Je však známo, že pokud se již tento běžec pro něco rozhodne a nazuje boty, vždy lze očekávat mimořádný výsledek. Oficiálně změřená nejdelší vzdálenost, která kdy byla za 24 hodin uběhnuta činí 303,506 kilometrů a tento rekord je již od roku 1997 v držení řecké ultraběžecké legendy Yiannise Kourose. Tento výkon sám Jornet označuje jako něco naprosto šíleného a pro něj nepředstavitelného.

„Je to tak strašná porce kilometrů, že si to ani neumím představit,“ říká Jornet. „Viděl jsem Yiannisovi mezičasy z jeho rekordního běhu a mým cílem je držet s nimi krok tak dlouho, jak jen to půjde”. Znám přesně tempo, které musím udržet každou ze 24 hodin, znám tempo pro každý kilometr a každý okruh. Prvních 10 hodin bude samozřejmě o něco rychlejších a poté již budu každou další hodinu jen pomalejší, ale mám přesný plán a vím, jak chci a taky musím každou hodinu běžet. Velmi důležité bude, aby se mi vyhnuly jakékoliv svalové potíže a také to, jak si mé tělo poradí s doplňováním energie během tak dlouhotrvajícího výkonu”.

Jornet, který dokázal dokončit (a většinou v nich i zvítězit) nejtěžší horské závody jako je Ultra-Trail du Mont Blanc (UTMB), Hardrock 100, Western States 100 a mnohé další horské maratony po celém světě, velmi důkladně konzultoval svůj cíl a cestu k němu s řadou trenérů a fyzioterapeutů, neboť náročný trénink tempa na rovině klade zcela jiné nároky na jeho tělo.

„Jako horský běžec, adaptovaný na vysokou zátěž ve vyšší nadmořské výšce nemám problém s vytrvalostí a kardio zátěží,“ říká Jornet. „Problém však může nastat s udržením vysokého tempa, moje nohy nejsou prostě zvyklé na tak rychlý pohyb. Abych se dokázal dobře připravit, zařadil jsem do svého týdenního tréninkového plánu vždy nejméně tři dny tempového tréninku na rovině. Ale technika, kterou běháte na rovině a po silnici, se velmi výrazně liší od běhu v horách a ve členitém horském terénu, kde musíte překonávat překážky a nerovnosti, kde se neustále mění tempo, kadence a došlap.”

Během tréninku se Jornet výrazně soustředil na předcházení a eliminaci možných svalových zranění, která by mohla vzniknout při dlouhotrvajícím běhu po rovině na oválu. Svůj pokus byl dokonce již donucen odložit kvůli svalovému zranění, které si obnovil v půlce října při účasti ve svém prvním silničním závodu na 10 kilometrů – slavném norském závodu Hytteplanmila, který navzdory potížím dokončil ve výborném čase 29:59.

Kilian Jornet při závodě na 10 km /zdroj fb Kilian Jornet/

„Myslím, že tou největší výzvou a zároveň cestou k úspěchu je schopnost a možnost trénovat na 100% podle plánu a vyhnout se při tom jakémukoliv zranění, které by mohlo přípravu negativně ovlivnit“, říká Jornet. Což se mu bohužel zcela nepovedlo. „Trénink byl v posledních měsících trochu frustrující, šel jsem od zranění ke zranění.“ Měl jsem odtrénovány některé skvělé bloky a pak jsem se bohužel zranil a musel si nuceně odpočinout. Po závodu v Hytteplanmila jsem musel na nějakou dobu trénink zcela vysadit a odpočívat. Teď mám za sebou jeden podařený tréninkový týden a ten poslední, před pokusem, budu již jen odpočívat a regenerovat, aby se dala do pořádku svalová vlákna a abych dočerpal potřebnou energii.

Při svém 24 hodinovém pokusu obuje Jornet nové Salomon S / LAB Phantasm, superlehkou silniční závodní obuv, která bude oficiálně v prodeji na jaře 2021. Tento model však již sám poslední měsíce používá při své přípravě a rovněž v nich běžel zmiňovaný silniční závod.

„Před rokem jsem začal testovat prototyp tohoto modelu a nyní již několik měsíců používám stejné boty, které budou k dispozici pro veřejnost na jaře,“ říká Jornet. „Je to skutečně skvělý silniční model. Je lehký, velmi reaktivní a dobře vyvážený, navíc s ideání mírou tlumení, což je velmi důležité při delším běhu po tvrdém povrchu. A přilnavost je také skvělá, dokonce i za mokra, což je důležité.“

S / LAB Phantasm je dynamický závodní model (6 mm drop) vyvinutý s vrcholovými sportovci, jehož předností je především nízká hmotnost, prodyšnost a rychlý přechod do odrazu, kterého je dosaženo díky oblému “rocker” profilu podešve a také díky mezipodešvi z nejlehčí a nejrychleji reagující pěny Salomon – Energy Surge. Téměř neviditelný svršek je vyrobený z TPU Mesh a dodává botám velmi prodyšný a lehký design (hmotnost 199 gramů).  

„Je skvělé, že Salomon vyvinul tak výjimečný produkt pro silniční běh,“ řekl Jornet. „Některé věci, které důvěrně znají z modelů, určených do hor – jako například minimalistická hmotnost, úžasný fit a prodyšný svršek – byly použity při vývoji Phantasm.“ A naopak některé poznatky z vývoje silniční obuvi, jako je například tlumení, pomohou inovovat modely trailové.“

Při svém pokusu bude Jornet každé čtyři hodiny měnit směr běhu. Očekává se, že teploty v noci budou klesat k nule a během dne se budou pohybovat mezi 8 a 15 stupni. V rámci přípravy na nepředvídatelné norské počasí si Kilian velmi pečlivě vybral i ostatní vybavení od Salomon, které bude mít připraveno pro den i noc strávenou na stadionu – tričko s technologií NSO, trička Sense s dlouhým rukávem, šortky S / LAB, elasťáky S / LAB NSO, hybridní kalhoty, čepici, nákrčník, rukavice Pulse, ponožky NSO a několik lehkých větrovek a mikin (Haloes Down Hybrid a Outline Down Agile FZ).

Suunto, finská společnost zaměřující se na vývoj sportovních hodinek a která je více než deset let jedním z hlavních partnerů Kiliana Jorneta, bude v roli oficiální časomíry projektu Phantasm24.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: