KATEŘINA KAŠPAROVÁ: Jíst kvalitní potraviny je základ!

KATEŘINA KAŠPAROVÁ: Jíst kvalitní potraviny je základ!

Jaký je princip stravování? Co bychom měli jíst, abychom se cítili dobře a podpořili naše běžecké výkony? Na tyto otázky vám odpoví ultraKatka Kateřina Kašparová, držitelka národního rekordu na 12 hod a reprezentantka ČR na 100 km a 24 hod.

Poznejte sami sebe, co potřebujete?

Co vás nabíjí, co vám chutná? Někdo mi tvrdí, že potřebuje cukr, že ho honí mlsná. Věřím mu, on ho opravdu teď potřebuje. Ale příčinou je nevyvážená strava, nedostatek opravdového jídla, kdy tělo hlásí signál „potřebuji energii, dělej, dej mi něco, ale rychle“. Rychle, chceme všechno hned a teď a zapomínáme na to nejdůležitější. Na trpělivost. Je potřebná jak při běhu, kdy nezrychlíme za měsíc o minutu na kilák, tak při stravování, kdy nestačí kopnout do sebe večer vit.C a Mg, jakože proti únavě. Nejdříve trénujeme, makáme, regenerujeme, zvykáme tělo na zátěž, a čekáme, kdy to přijde, kdy se nám vše zúročí.

TIP: Přečtěte si také článek pitný režim pro běžce očima ultramaratonkyně Kateřiny Kašparové.

Stejné je to s jídlem, jakou energii budete mít z instantní polévky? Jakou energii budete mít z kupované buchty? Už je vám to jasné? Je potřeba věnovat jídlu čas. Vařit, vědět, z čeho vařím, a co kupuji. Pokud si říkáte, no jo, ale kde na to vzít čas. Odpovím: „Priority“. Mějme cíl, zaběhnout maraton o 10 % rychleji než posledně.

Můžeme makat, sypat do sebe superpotraviny, číst články o tom, že tahle „kytka“ nám dodá vit. X, že tohle semínko nás neoplodní, ale zas to po něm poletí, anebo můžeme makat, kvalitně jíst, potřebovat méně superpotravin a zrychlit třeba o 12 %. Když investujeme tolik času a energie do běhu, proč ne do jídla? Proč to tělu nevrátit?

Udělejme z jídla prioritu

Udělejme z jídla prioritu

Z makrouše kvalitář

V roce 2011 jsem změnila stravu, začalo to úplným detoxem těla, kdy jsem jedla jen ovoce a zeleninu po dobu jednoho měsíce. Pokračovalo to postupnou změnou, až jsem si našla makrobiotiku. Odjela jsem ji studovat do Holandska, do Kushi institutu. Naučila jsem se nejen jak jíst, ale našla i odpovědi na otázky „a proč“. Proč je dlouhozrnná rýže lepší v létě, proč pohanku vařit v zimě, proč si dát ráno panáka umeocta, proč vnímat svoje tělo. Pět let jsem jedla z 99 % stravu rostlinnou, podle energií, to 1 % jsem občas ulítla.

Pak nastala změna prostředí, odchod na venkov, změna v trénincích, vyšší kilometráž a postupně jsem začala jíst v podstatě vše. Vybírám si co nejvíce domácích potravin, zeleninu i ovoce ze zahrady, stejně tak bylinky, které používám na vaření i na pití, vajíčka od souseda, mléko a smetánku z kravína, sýry domácí apod. Samozřejmě ne vše se dá vypěstovat, a i já navštěvuji prodejny potravin. Ale vím, co kupuji, radši koupím tady kvalitní chleba, tady maso atd. Nebojme se udělat pár kroků navíc.

ETA, a.s.Tradiční česká značka ETA, která má na našem trhu nezastupitelné místo, vybavuje domácnosti spotřebiči, a přináší do nich radost a užitek více než 75 let. Jako jediná firma u nás, má vlastní zkušebnu, ve které zajišťuje vysoký standard výrobků i servisu svých produktů. Sleduje trendy u nás i ve světě a nabízí inovativní řešení, díky kterým její produkty fungují v každé domácnosti. Značka ETA věnuje také velkou pozornost designu svých produktů, což z nich dělá jedinečné a praktické pomocníky pro každý den.

Nejsem zastánce přesných receptů. Když učím matiku, neučím opičky, ale chytré děti, které když pochopí, vyřeší i další rovnice, a nakonec i nerovnice. Když někomu pomáhám s jídlem, neříkám, ráno vločky, k obědu rýže a večer vejce „A ne že si dáš vejce ráno!“. 🙂  Snažím se, aby ten druhý pochopil. Pochopil, že jíst se musí, že tělo je chytré a když mu nedám najíst, nedá mi výkon a začne spořit a já přibírat. Dám vám návody, ale tělo je to vaše.

  • Každý den vařím. Vím, co do jídla dávám, a vím, že umělé srajdy to nejsou.
  • Nejvíce jím ovoce a zeleninu.
  • Když někam jedu, beru si jídlo s sebou.
  • Radši budu mít chvíli hlad, než abych snědla něco fuj 🙂
  • Hodně peču, protože sladké miluju. Mouku nejčastěji celozrnnou, kde někdo dává vodu, dávám mléko, kde je jedno vajíčko, dám klidně dvě 🙂 ale nejvíce peču podle chuti, z hlavy.
  • Moje neřest je sladké, ale cukrem nesladím. Když peču, používám nejvíce slady. Do kaší obilné sirupy a sušené ovoce.
  • Ještě větší neřestí je šlehačka, na té ulítávám ve velkém. Tukům se nevyhýbám, naopak je vyhledávám.
  • Mým největším pomocníkem v kuchyni je pes Atom a robot ETA Gratus Vital. Protože s ním naopak spoustu času ušetřím.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: