Značka CEP je již dlouhou dobu známá kvalitní kompresí svých produktů a jinak tomu není ani u inovovaných ponožek ULTRALIGHT. Komprese příjemně stáhne kotník a pomůže i v oblasti podélné klenby. Ponožky jsou vyrobeny ze směsi příjemného materiálu, kterého je v oblastech prstů, paty a achilovky více, a pomáhá tak zabraňovat vzniku puchýřů.
Pokud potřebujete mít u sebe při běhání telefon, klíče a nějaký ten gel, nejste už odkázáni na nošení různých pásů či batůžků. Na to vše už vám stačí tyto kraťasy. Ve svém pase totiž mají rovnou čtyři kapsy, které jsou asi 18 cm dlouhé a dostatečně hluboké.
Model Compressport Pro Marathon V2.0 jsou tenké, lehké a vzdušné ponožky nejen na silniční dlouhé distance. Druhým testovaným modelem byl Compressport Ultra Trail V2.0 s prodlouženou délkou, výraznějším polstrováním a bezchybným usazením na noze.
Dvě novinky z nabídky české značky NORTHMAN jsme měli možnost otestovat v období končícího podzimu a nastávající zimy. Ponožky vyrobené v podhůří Jeseníků jsme i díky brzké pořádné sněhové nadílce mohli vyzkoušet v opravdových zimních podmínkách.
S prvním sněhem se vždy náhle změní nálada. Pochmurný podzim je fuč, bílá předvánoční pohádka je tady. Jenže co na sebe, pokud jako já vybíháte, i když venku mrzne? Tady nastává vyšší dívčí běžeckého oblékání. Obléknout se málo, jeden by zmrznul. Obléknout se moc znamená pocení, mokro a výsledkem je zase chlad. Testovala jsem dva skvělé zimní kousky od Klimatexu, které jsou do zimy jako stvořené a výše zmíněné problémy odstraní tak elegantně, že jakékoli výmluvy směrem k počasí nepřichází v úvahu.
Adjustační ponožky jsou vyrobené z 90 % z velmi příjemné a kvalitní bavlny s příměsí polyesteru (7 %) a elastanu (3 %). Oproti běžným ponožkám zaujmou na první pohled otevřenou přední částí, kde se nachází čtyři oddělovače prstů (ty jsou vyrobené ze stejného materiálu jako celé ponožky), které vyvíjejí jemný tlak na prsty u nohou, aby vyrovnaly prsty s chodidlem.
Německá značka CEP se za řadu let působení na trhu s kompresním oblečením a převážně tedy ponožkami, podkolenkami a návleky dostala do povědomí všech. Jejich produkty využívá celá řada profesionálních sportovců, ale i hobíků.
Již několik let se běžně na domácích i zahraničních závodech můžeme setkat se švýcarskou značkou COMPRESSPORT. I to vypovídá o její kvalitě a nyní jsem měl možnost se o této kvalitě sám přesvědčit. Název “Hybrid” koresponduje se stylem šití a použitými materiály.
Pokud hledáš legíny, v kterých se budeš cítit cool a vždy zaujmeš, tak HighType jsou právě pro tebe. Jejích hlavní předností je, že perfektně obepnou tvé tělo a současně umožní naprostou volnost pohybu.
Když se dny krátí, venku začíná být sychravo a vlezlo, tak nezbývá nic jiného, než se na běhání vyzbrojit nejen mentální odolností, ale především kvalitním oblečením.
Propracované combo spodních boxerek a vrchních šortek. Kousky jsou sice oddělené, ale nejlépe fungují dohromady. Boxerky jsou lehké jako papír a jemné jako hedvábí, navíc dobře obepnou veškeré nářadí, které se nehoupe – takže opruzeniny a vlčí stopy jsou redukovány na naprosté minimum, pokud vůbec. Vrchní šortky jsou taky velmi jemné a prodyšné, navíc na sobě mají integrovaný pás, který výbavu přitiskne pevně k tělu a ta se tak nehoupe ani neskáče a nevypadává. Tyto kapsičky nebo kompletní pásy jde na šortkách jiných značek vidět celkem často, většinou jsou ale díky provedení nepoužitelné. Kombinace antichief boxerek s šortkami, které pojmou velkou spoustu vybavení, přímo vybízí k použití v horách a na ultra-trailech.
Komprese. Velké téma posledních let. A pokud je komprese použita na správných místech, můžou být kompresní doplňky velký pomocník. Těmi správnými místy myslím – už jste někdy uvažovali o kompresní čepici? Nebo nákrčníku? Tohle ta správná místa nebudou. Oproti krku nebo hlavě jsou stehenní svaly (známy taky pod pojmem kvadráky) jedním z míst, kde komprese význam má. A to hned z několika důvodů. Ok, ze dvou důvodů. Jednak kompresní doplňky pomáhají prokrvovat danou oblast (kompresní podkolenky zlepšují prokrvení lýtek, návleky na ruce zase paží atd.). Druhý důvod je stabilizace svalů. Kompresky totiž také zmírňují otřesy svalů a tím redukují mikrotrhlinky, které při běhu a jiných sportech vznikají. A tímto se dostáváme k bližšímu spojení s kompresními kraťasemi COMPRESSPORT Trail Under Control. Stehenní svaly jsou totiž poměrně velká svalová partie a tím pádem u ní dochází k výrazně větším otřesům (hlavně v seběhu) než třeba u bicepsů. Obzvlášť u lidí jako jsem já. Nemám bicepsy – nedochází k otřesům. A stabilizace stehen je tedy na místě. Kompresní kalhoty navíc oproti kompresním návlekům nemají nežádoucí lem, který může v oblasti třísel dřít, proto je to za mě efektivnější volba.
Když jsme s Royal Bay řešili produkt na testování (a že možností bylo hodně – od kompresních návleků na stehna, paže, podkolenky, trička, kraťasy…), osobně jsem byl spíš pro podkolenky. Nakonec jsem se nechal přesvědčit pro kompresní návleky – pro mě trochu neprobádané vody. A dobře jsem udělal. K návlekům jsem byl vždycky spíše skeptický, především kvůli přechodu mezi návlekem a ponožkou. RB Extreme Race jsou ale z tak jemného materiálu, že přechod vůbec necítíte, navíc můžete kombinovat s různými druhy ponožek a samotný návlek tedy není tolik namáhán. Nenechte se ale zmást, i přes jemnost je cílená komprese velmi znát a například v ostrém seběhu návleky výrazně redukují otřesy.