Dobrý den, mám problém s vytáčením levé nohy ven. Tento problém mívám při běhu, ale někdy i při chůzi. To nutkání vytočit levé chodidlo ven vychází z kolena, kdy si nejspíš chce koleno od něčeho ulevit. Také při tom cítím tlak, mírnou bolest, nevím, jak to popsat, v zadní části kolena, jakoby v tom ďolíčku, který vznikne, když koleno pokrčím. Přijde mi, že ten tlak necítím přímo v kloubu, ale vychází spíš z tkání, kolem klobu (šlacha?). Nevíte, co by mohlo být příčinou tohoto problému?
Pro doplnění, nejsem žádný aktivní běžec, mám +- 5 výběhu do měsíce a k tomu max 1 do týdne cvičím silově nohy v posilovně. Dnes jsem třeba začal vytáčet nohu téměř hned od začátku běhu, což většinou začínalo, až po uběhnutí alespoň 5 km.
Děkuji za každou radu.
Po 6 letech jsem se vrátil k fotbalu ve 26 letech a při prvním tréninku (po rozehřátí a rozcvicce) jsem při kopu(strele na bránu) učitel prudké škubnutí na horni části stehna, otok žádný ale hodně to bolelo a teď po cca 2-3 měsících bez fotbalu mě stehno stále občas boli a cítím ze na fotbal to není. Žádný otok ani modřiny jsem na stehne neměl. Chci se zeptat co by to mohlo být a jak to případně řešit abych mohl do par měsíců zase začít hrát. Děkuji Závada
Dobrý den.
Při sportování, běh, chůze , mi po 200- 300m , začne bolet holení kost ( svalstvo , úpon )kolem kosti .
Už kdy si se mi to párkrát stalo , ale teď dali by se říct znovu začátečník sportu , bolest přichází pokaždé.
Nevíte radu , co pomůže , abych mohla začít pořádně sportovat?
Dobrý den, mám dotaz. Asi před měsícem mě začal následující problém. Běžím, a cca po 20 minutách mi ztvrdne levé lýtko a nastupuje rychlé znecitlivění (mravenčení) chodidla. Zejména jeho vnitřní část a palec a první dva prsty. Obuví to není, vyzkoušela jsem troje s velmi uvolněnými tkaničkami, běhám už asi 5 let a nikdy žádný problém až teď. Po krátké pauze se noha opět prokrví, ale pokračováním v běhu se problém po krátké době znovu opakuje. Mám trochu plošší nohy, zároveň širší a vyšší nárt. Z toho levou nohu mám asi o půl cm delší. Nesetkal se někdo s něčím podobným?
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda někdo nemá zkušenost, že by si poranil koleno (meniskus?) tak banálním pohybem, jako je vstávání z kleku. Seděla jsem na zemi s koleny pokrčenými a vytočenými na stranu. Poté jsem ze sedu přenesla váhu na kolena do kleku, v jednom koleni opravdu nahlas zapraskalo a od té doby bolí (už více jak týden). V kloubech mi občas praská, ale nikdy není prasknutí spojeno s bolestí. Toto byla hlasitá rána, ale nebyla přítomná ostrá bolest, koleno začalo bolet mírně, dokáži ho bez problémů pokrčit i narovnat. Bolí mě na vnitřní straně (jakoby vedle čéšky směrem dovnitř ve štěrbině), bez otoku. Mírná bolest v klidovém stavu, se zátěží (chůze, delší stání - na nic jiného nemám zatím odvahu :D) se zhoršuje. Vím, že není možné na dálku poradit o co se přesně jedná, ale chtěla jsem jen nástin toho, o jaký problém by mohlo jít. Na ortopedii jsem objednaná až za dva týdny. Trochu se obávám - nemůže být poraněn meniskus, když je bolest ve štěrbině nebo poranění menisku vždy doprovází otok, případně napadá vás k tomu nějaká rada? Moc děkuji za odpověď. :) Už jsem měla natažený přední zkřížený vaz na druhém koleni, tam byl přítomen také pouze minimální otok....
Rád přidám svou zkušenost. Toto mě před deseti lety, když jsem začínal více běhat, hodně natrápilo :)
Hlavní pravidlo: nikdy neběhat přes bolest. Už když to začne jen trochu pobolívat, hned přejít do chůze a odpískat trénink. Tím zkrátíš návrat k běhu o mnoho dní.
Pomohlo mi více faktorů:
1) Zpevnit střed těla a záda (hluboký stabilizační systém). Je na to spousta cviků, ideálně si nech poradit od zkušeného(!) fyzioterapeuta.
2) Neuspěchat návrat k běhu, obzvláště, když už tě to trápí tak dlouho. Být trpělivý, nejdříve jít jen 2 km, 2,5 km, 3 km, pak 3,5 km, 4 km... přidávat velmi pozvolna, užít si každý výběh.
3) Posílit svaly/úpony na nohou. Cviky s vlastní váhou, nejít do extrémů, ale kvality provedení. Opět ideálně s fyzioterapeutem (výpady, balanční čočky...)
4) Pokud máš náhodou nějakou nadváhu, tak ji rozhodně stlačit dolů (úplně stačí změnit jídelníček + procházky)
5) Před i po každém tréninku jsem tehdy používat foam roller a důkladně se protáhl, velkou roli tu hraje i protažení kyčlí (obecně jsem tehdy více času cvičil než běhal! )
6) když už to začne pobolívat, klidně si nechat sval zatejpovat (urychlí regeneraci)
Co se týče bot, tak tam problém určitě nebude. Technika běhu však důležitá je, určitě se snaž o klasický atletický styl (neběhat po patách :) )
Když to shrnu, obecně jde o to, co nejvíce zpevnit tělo, aby nedocházelo k disbalancím a přetěžování jen některých svalových skupin. A pak trpělivost, ta je fakt důležitá. Rozhodně nemusíš s během končit, tohle je jedno z nejčastějších zranění, typicky při neadekvátní zátěži na tělo, které na to není připraveno. Myslím, že si ještě můžeš běhání pořádně užít ;)
Ahoj, takhle od pasu bych střelil, že je to slabý střed těla, ale píšeš, že jej posiluješ... Jediné, co bych ti poradil, je změna posilování a potom návštěvu fyzioterapeuta. Zkušenosti s bolestí v této oblasti mám spoustu, vždy to ale souviselo se slabými svaly.
Dobrý den Veroniko,
bolest může být způsobena přetížením břišních svalů, nesprávným zapojením pravé kyčle, špatnou stabilizaci bederní páteře. Může se to dít jen při běhu, kdy např. špatně došlapujete na pravou nohu. Proto by bylo dobré podívat se na běžeckou techniku, vyšetřit si bolavá místa a na základě toho si ukázat třeba cvičení a upravit techniku běhu.
Pokud byste se chtěla objednat na fyzioterapii pro běžce: www.fyziokinesis.cz
Dobrý den, často je tato bolest způsobena slabými břišními svaly. Ale nejlepší je navštívit lékaře.
Tadeáš