Kam na orienťák 3.- 4.října? Z bohaté a pestré nabídky oblastních závodů si určitě vyberete.

Kam na orienťák 3.- 4.října? Z bohaté a pestré nabídky oblastních závodů si určitě vyberete.

Opět zde máme pauzu mezi celostátními závody. Na jedné straně doznívá “pravidelná dávka emocí“ a jesenických vrstevnic z právě proběhlého Mistrovství ČR na klasické trati, na druhé straně koučové pomalu rýsují sestavy směrem ke klubovému šampionátu, který proběhne o týden později 10.-11.října.

Nejbližší víkend (3. – 4.října) každý může využít jinak. Reprezentační tým například absolvuje finále Světového poháru ve Švýcarsku; o tom si budete moci přečíst příští týden. Někdo zase pro tentokrát oželí závody a bude ladit svoji štafetovou formu třeba na oddílovém soustředění. Pro ty ostatní jsou zde opět oblastní závody.

Tentokrát to je v jednotlivých regionech velmi pestré

Zatímco předminulý víkend bylo menu oblastních závodů poměrně jednotvárné, přičemž se podávala většinou klasická trať, tentokrát je to v jednotlivých regionech, jak co do druhu tratí, tak počtu závodů, velmi pestré. Hned tři různé závody během dvou dnů si může zaběhnout ten, kdo zavítá do západních Čech. V sobotu dopoledne krátkou trať (neboli middle), odpoledne sprint a v neděli klasickou trať. Kvůli atraktivitě terénů (jako většinou obvykle) je zase možné navštívit severní Čechy, kde se bude běhat nejdříve na úpatí Ještědu a následně v okolí biatlonového areálu jabloneckých Břízek. A u Olomouce se dokonce odehraje závod štafet; taková předzvěst víkendu následujícího.

Na všech níže uvedených závodech jsou vypsány tratě, do kterých se dá přihlásit až na místě. Tréninkové tratě T jsou náročnější a trať P je určená začátečníkům. Dále je v nabídce trať HDR pro nejmenší s doprovodem rodičů. Přečtěte si více o tom, jak začít s orientačním během. Současně je důležité znát značení orientačních map, které je zcela specifické.


A jaké závody se budou v jednotlivých oblastech konat?

Východočeská oblast

Ve Východních Čechách (a obzvlášť na podzim) je téměř “na beton“, že se závodí v sobotu a na zkrácené klasické trati. Tentokrát se toho ujme oddíl Sokol Žamberk; v okolí Pastvinské přehrady můžete očekávat převážně dobře průběžný kopcovitý terén (500 – 760 m n.m.) se středně hustou sítí komunikací. Tratě staví elitní závodník Radek Nožka.

Více informací najdete zde


Západočeská oblast

Zdejší náročný program jsme naznačili již výše. Vše (tzn. middle, sprint i klasiku) pořádá oddíl Kometa Kralovice, kde se také uskuteční oba sobotní závody. Middle v  mírně zvlněném terénu s množstvím komunikací a cest, hodně skalkami, kamenů, detailů, a místy hustším porostem a těžší podložkou. Sprint zase v městské zástavbě s hustou sítí komunikací, trávníky, parky, a s objekty typickými pro sprintový závod. Na nedělní klasiku se centrum přemístí do nedalekého Hradecka, kde se nachází dobře průběžný, mírně zvlněný, místy členitý terén s hustou sítí komunikací, skalkami a kameny, místy s rýhami.

Pro více informací si prohlídněte webové stránky závodu


Pražská a Středočeská oblast

Závodů s centrem umístěným do areálu Lesního divadla na okraji Řevnic se ujme oddíl USK Praha. Kopcovitý terén téměř na severovýchodním konci brdského hřebene (350–550 m n. m.) nabízí střední síť komunikací, množství porostových a terénních detailů, místy kamenná pole a lomíky s množstvím detailů. Sobotní middle a nedělní klasiku staví zkušená dvojice Petr Bořánek a Václav Zakouřil.

Více informací najdete na webových stránkách závodu


Ještědská oblast

Stejně jako v pražské oblasti i zde bývá pravidlem kompletní víkendový program. V sobotu ho krátkou tratí s centrem v Horním Hanychově, přímo pod Ještědem, otevře Slavia Liberec a prozíravý je ten, kdo čeká kopcovitý, podhorský les se středně hustou sítí cest a pěšin, s výjimkou pasek bez podrostu, s výjimkou hustníků s dobrou viditelností a průběžností (terén popisoval zřejmě alibista ;-).

Více informací najdete zde

Ani Tatran Jablonec nemusí při pořádání nedělní klasiky opustit svoji základnu. V okolí biatlonového areálu Břízky, kde bude možné připomenout si zdejší MČR štafet a klubů 2013, se bude závodit v zčásti hůře průběžném podhorském lese, se středně hustou sítí cest a velkým množstvím kamenů a skal, a řadou terénních tvarů.

Pro více informací navštivte tyto stránky

Hanácká a Valašská oblast

Nabito budou mít v sobotu i v Hornomoravském úvale mezi Olomoucí, Přerovem a Prostějovem, přičemž pořádání dopoledního middlu v Dubu nad Moravou a odpoledních štafet v Citově se ujme oddíl z města posledně jmenovaného.

Více informací o middlu najdete zde
Více informací o štafetách najdete zde

Moravskoslezská oblast

S popisem terénů pro dva sobotní závody pořadatel z Opavy zřejmě vsázel na fantazii účastníků. Závodník tak, obohacen o informace, že dopolední middle u Vítkovského Balatonu proběhne v “typicky moravskoslezském“ a odpolední sprint ve Vítkově zase v “městském“ terénu, může bez obav vyrazit… 😉

web middlu navštivte zde

informace o sprintu najdete zde

Jihomoravská oblast

Ve zbývajících třech oblastech to již bude vždy jen jeden (sobotní) závod. V Bílovicích nad Svitavou klasická trať v kopcovatém, porostově pestrém lese, s hustou sítí komunikací, místy s terénními detaily a skalkami. Pořádá brněnský O-mikron.

Více informací o závodu najdete zde


Vysočina

V Leštině u Humpolce to bude krátká trať. Pořádá Jiskra Havlíčkův Brod.

Pro více informací navštivte stránky závodu

Jihočeská oblast

Naši přehlídku pro tentokrát uzavíráme u Písku, kde místní oddíl pořádá krátkou trať. V okolí centra v Semicích půjde o zvlněný, smíšený, dobře průběžný les, místy s prudkými svahy, se stopami po těžbě zlata a dalších surovin v podobě hlubokých příkopů, jam až strží, s hustou síť cest a průseků, a místy s rozsáhlými hustníky.

Více informací o závodu najdete zde

foto: Petr Kadeřávek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: