Jonáš Hubáček 8. na MS v knock-out sprintu

Světový šampionát orientačních běžců zakončil ve Skotsku knock-out sprint. V kontaktním závodě zaběhl nejlépe Jonáš Hubáček, který se probojoval do semifinále a obsadil 8. místo.

Knock-out sprint je závod, ve kterém se běží individuální kvalifikace a následují vyřazovací boje, kde o postup do dalšího kola bojuje šestice závodníků či závodnic. Ve finálovém kole šestice nejlepších běží o cenné kovy. Závod se odehrával v širším centru Edinburghu a závodníci se museli popasovat s úzkými uličkami, spletitou sítí vnitrobloků i řadou schodů, které byly po dešti velmi kluzké. Na startu bylo připraveno také 6 českých reprezentantů.

Sítem kvalifikace prošli hned 4 z nich – Tereza Janošíková si postup pohlídala, stejně tak Jakub Glonek, Tomáš Křivda svůj kvalifikační rozběh dokonce vyhrál. Jonáš Hubáček měl postup na těsno, když postoupil z posledního možného místa. Smolařkou české výpravy byla Jana Pekařová, která při své premiéře na MS o pouhou vteřinu nepostoupila. Ve čtvrtfinále se už mohli Češi radovat, protože všichni 4 reprezentanti na startu postoupili do semifinále, tedy mezi 18 nejlepších. O postupu většinou rozhodovaly těsné finiše a ten vůbec nejtěsnější předvedl Jonáš Hubáček, když o postupu musel rozhodnout fotofiniš, kde to bylo doslova o bradu.

Semifinálové boje se rozběhly naplno a hned v tom prvním také největší česká naděje Tomáš Křivda. Ten ale hned na první kontrolu udělal mapovou chybu a pro něj už bylo po závodě. „Školácká chyba, přehlédl jsem nepřekonatelnou zeď, obrovská ztráta a tím pro mě po 20 vteřinách od startu skončil závod,” mrzelo Tomáše, který určitě mířil výše než na konečné 14. místo. To Jakub Glonek běžel o poznání lépe, spolu se skupinou závodníků ale zvolil o něco horší postup na 3. kontrolu a bylo po nadějích. Posledním českým mužem na startu byl Jonáš Hubáček. Ačkoli se pohyboval spíše na chvostu závodního balíku, v závěru využil chyby a bojoval o postup. Nakonec nestačil pouze na pozdějšího vítěze Švýcara Rancana a stříbrného medailistu Nora Baklida. Na Jonáše Hubáčka tak zbylo první nepostupové místo, což mu vyneslo celkové 8. místo na MS. „Zní to skvěle. Neměl jsem formu, dva týdny před MS jsem byl nemocný. Ale snažil jsem se, co to šlo,” vyprávěl radostně český reprezentant, který tak zaznamenal nejlepší individuální český výsledek na letošním šampionátu.

V semifinále žen měla dobrou pozici Tereza Janošíková, držela se na čele, pak ale v závěru závodu zvolila jiný postup než ostatní závodnice, nabrala pár vteřin ztráty a už ji dohnat nedokázala: „Nezvládla jsem to takticky. Měla jsem držet skupinu a jít s ostatními. Myslela jsem, že vidím lepší volbu postupu, ale nevyšlo to. Fyzicky jsem se cítila dobře, o to víc to mrzí, že postup do finále byl na dosah.” I tak to pro Terezu bylo pěkné 13. místo v celkovém pořadí. V ženském finále i přes pád na trati přidala 21. zlato z MS do sbírky Švédka Tove Alexandersson, kterou na stupních vítězů doplnila týmová kolegyně Karolin Ohlsson a Švýcarka Simona Aebersold.